Co warto a czego nie warto usprawniać w Iż 61?

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Cześć Jeszcze jedno pytanko. Czy jak dorobię nową metalową prowadnicę dł. ok 65 mm , a z przodu sprężyny dodam metalowy ciężarek(grzybek) ok. 20 mm długości(coś jak w Vantage) to będzie ok ? Jeszcze jedno, przód tłoka to w każdym takie ma luzy i wystające z trzpienia "rysiki"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Cześć . Zrobiłem tak jak pomyślałem . Nowa prowadnica , dłuższa o ko. 12 mm, długość całkowita 66 mm i korek(ciężarek) 17 mm. Wszystko raczej się zmieści, a jak nie to wywalę ciężarek. Nikt z bardziej doświadczonych kolegów się nie odzywa w sprawie tego ciężarka więc będzie założony i zobaczymy jak wyjdzie. Powiększyłem ten otwór w plastykowej końcówce, nie wiem czy wystarczająco, ale trudno. Na koniec parę zdjęć.
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Ciężarka nie zakładaj :idea: ... pożytku niewiele i będzie kopał w niekontrolowany sposób ... ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Dzięki za radę. Zrobię jak mówisz , nie dam ciężarka.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
mildot
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 590
Rejestracja: 2011-09-21, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mildot »

I powiedz po diabła wyjmowałeś lufkę?
Teraz przy składaniu uważaj bo gwint tam podobno dość zgrubnie zrobiony. Trzeba uważać, żeby osiowo do portu ładowania wyszło...

Tłok wypolerować na zewnątrz. Do środka osłona przeciw smarowa, chyba, że masz możliwość wyrównania na tokarce również wewnątrz.
:-D
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Chyba z rozpędu i ciekawości :/ , ale z wkręceniem chyba nie będzie tak źle? Pytanko czy na ten gwint lufy kapnąć niebieskiego kleiku czy wkręcać jak jest? Teraz z tą lufą to mnie nastraszyłeś, źle wkręcę?
Pozdrawiam
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

No jak kapniesz niebieskiego kleiku to zapomnij że raz jeszcze ją odkręcisz (a jak źle wkręcisz i będzie d... blada) :D
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Praktiko pisze:Teraz z tą lufą to mnie nastraszyłeś, źle wkręcę?
Nie o to chodzi :! Gwint jest normalny M10 i mało precyzyjny. Ja wkręciłem na silikon, ale w symbolicznej ilości.
O gwincie na lufie Iża:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=5811
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Michał ,kleju nie dam, a lufę będę wkręcał ostrożnie i powoli .Temat czytałem, ale dzięki za przypomnienie Starszy_Pan bo trochę mi umknęło.
mildot napisał:
Do środka osłona przeciw smarowa, chyba, że masz możliwość wyrównania na tokarce również wewnątrz.
Możliwość mam, ale chyba wstawię osłonkę. Tłok już wypolerowany na zewnątrz. Jeszcze raz dzięki dla wszystkich za pomoc.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Witam. Iż przesmarowany i złożony. największy problem był z kołkiem mocującym dźwignię naciągu i rozbawioną śrubką która wpadła do środka łoża . Mam już patent jak ją ujarzmić. Bolce mocujące spust też nie pomagały. Lufa wkręcona bez problemu , gwint u mnie był chyba dobry. Powiem tyle Iż to nie Crosman. Dużo więcej elementów i naprawdę trzeba pamiętać gdzie co włożyć. Wiem przynudzam doświadczonych kolegów którzy nie jeden raz rozbierali Iżyka. Na koniec podsumowanie : było warto się pomęczyć bo efekt jest. Zadowolenie z dobrze (mam nadzieję) wykonanej pracy jest bezcenne. Zmiany nie były duże bo tak radzili doświadczeni koledzy. Największa zmiana w środku to prowadnica, a z zewnątrz (nie widoczny dla nikogo) większy otwór w nasadce na lufę. Dziękuję wszystkim za cierpliwość i rady które mi udzielaliście. Koniec tematu.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Praktiko pisze: przynudzam doświadczonych kolegów którzy nie jeden raz rozbierali Iżyka
Nikogo to nie przynudzasz,po to jest forum żeby swoje spostrzeżenia przekazywać dalej,a człowiek jak już każdy wie uczy się całe życie (chyba :P ). :D
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Cześć. Chociaż temat był trochę inny , ale warto to napisać dla tych co będą rozbierać Iża .
Co nie należy robić rozbierając karabinek:
-nie wykręcać lufy jeśli nie mamy zamiaru jej ucinać i robić nowej korony
- nie dawać kleju na gwint od lufy bo może być bida
- nie dawać ciężarka na tłok, nic nie daje (lub mało)
- nie zmieniać sprężyny na dużo mocniejszą(lub w ogóle mocniejszą) bo siądzie celność i sam karabinek może nie przeżyć
Pominąłem kwestie smarowania i polerowania bo to inna bajka.
Jak koledzy mają coś do dodania to bardzo proszę.
Co warto lub trzeba zrobić
-przełożyć lub dorobić dłuższą prowadnicę
-poszerzyć otwór w plastykowej nasadce
-sprężynę splanować lub jeszcze uciąć dwa zwoje
- dołożyć osłonę przeciw smarną
Są to podstawowe rzeczy , które niewielkim nakładem sił i środków może każdy zrobić. Jeśli coś pominąłem proszę dopisać. Wymieniłem tylko te najprostsze czynności , ponieważ spotkałem się z taka postawą , cytuję: Tyle zmieniać , a kto mi to porobi i za ile. Czasu i pieniędzy szkoda. Nic nie będę robił ,będę strzelał , aż się rozwali .
Tekst znajomego który za moja namową przeczytał na forum co musi zrobić w swoim karabinku. Zniechęcił się bo przeczytał o maksymalnych zmianach. Nieraz trzeba faktycznie zrobić tylko to co jest absolutnie konieczne wymyć posmarować i podszlifować jak ktoś chce . Pozdrawiam
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Praktiko pisze:Cześć. Chociaż temat był trochę inny , ale warto to napisać dla tych co będą rozbierać Iża .
A na Tawernie wątek o Iżu to czytałeś :? Tam podałem linki do rosyjskich stron a jest ich duuużo ;) tez ciekawa lektura.

Edit:
A co tam :! Masz i czytaj, albo przynajmniej pooglądaj ;)
http://topguns.ru/?c=11300
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Wykręcałem i wkręcałem lufę kilka razy i jakiś tam uszczerbków nie zauważyłem.
Nie rozumie skąd ta cała panika.
Iżyk cały czas celny...
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 64
Rejestracja: 2013-08-05, 09:44
Lokalizacja: k/Białystok

Post autor: Praktiko »

Cześć. Tak jak już pisałem wkręcanie lufy to naprawdę łatwizna. Nie wiem jak w innych , ale u mnie był bardzo dobry gwint. Pierwsze strzelanie po przeglądzie i tych kilku zmianach wypadło chyba dobrze? Cały system naciągu działa płynniej i wyczuwalnie lżej. Może mi się wydaje , ale odciążony tłok daje jeszcze mniejszego kopniaczka niż przedtem (pewno mocy też daje mniej, ale nie mam chrono) .Celność jest lepsza . Tarczki zamieszczam poniżej.Pierwsze strzelania połączyłem z ustawianiem lunetki(ciągle jeszcze tej marniawej)więc wyniki chyba niezłe? Do jednej tarczki wystrzeliłem 10 śrutów(pozycja stojąca), a do drugiej 5(siedząca z podpórką ).Śrut Logo Club. Jeden strzał który ma widoczny odskok to ostatni(z ciemniało się i dopiero za 4 zobaczyłem, że ładuję ciut wyżej. Zrobiło się ciemno więc musiałem kończyć. Nie oczekuję za tarczki pochwał na pewno strzelacie dużo lepsze, ale chciałem pokazać , że jednak poprawa jest.Odległości takie bo akurat mam takie możliwości przy garażu. Rosyjskie stronki czytałem. Jest tego sporo, ale myślę , że to co zrobiłem na dobry początek wystarczy.
Pozdrawiam
PS : Coś fotek nie można na forum zamieścić, może dodam jutro.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu