Pistolet Łucznik wz.70

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Ślubek pisze: śruba regulacyjna mocy spustu"
... twardo-miękko ...
Ślubek pisze:A tu miła niespodzianka - w pięciu strzałach z 10m nie wyszedłem z czarnego standardowej tarczy Ppn10.
... Łucznika docenią tylko pistoleciarze i tylko tacy , co będą chcieli potrenować . Zrobiony pod siebie daje sporo satysfakcji .
Ślubek pisze: czy prędkość H&N Glatt w granicach 86-91 m/s (ok. 2J) jest w porządku (nie za mało?)
... wystarczy . Nie będzie Ci tak wierzgał . Można i dwa razy tyle . Fani tłuczenia butelek często żyłują do 5J. Sam posiadam 4,5J , ale mój jest ... "dłubnięty" ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

No właśnie byłem zaskoczony, że mi nie wierzga, gdy go odpowiednio złapię. Siła odrzutu działa wzdłuż ręki, a nie do góry, czy do dołu, jakby mogło wynikać z pionowego ustawienia tłoka.

Problem z małą energią jest jedynie taki, że śrut nie wycina ładnych dziurek, a tylko takie łezki. Tak samo mam w Crosmanie 3576 - też z podobną energią.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Ciekawostka z wczoraj - Ppn6, Łucznik wz.70, tarcza - 3 strzały:
Obrazek
Tak, to dwie dziewiątki i dyszka. Aż się zastanawiam, czy by w następnej lidze nie wystartować w Ppn6 z Łucznikiem. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Ślubek pisze:Aż się zastanawiam, czy by w następnej lidze nie wystartować w Ppn6 z Łucznikiem.
... spokojnie możesz Rafale próbować . Da się . Twój wynik nie jest czymś niesamowitym . Raz jeszcze .. : ... to dobry , ale wymagający pistolet. Nie dla raptusów ....
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Przecież Piotrek -PiotrPek- startuje w Lidze Ppn-6 z Łucznikiem i daje radę więc,spokojnie startuj i niczym się nie przejmuj Rafale.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Heh, aby osiągnąć poziom Piotra z Łucznikiem, muszę jeszcze sporo poćwiczyć. :^/

Są, niestety, dwa problemy - pierwszy to przestawienie się między różnymi charakterystykami spustów w Łuczniku i Morinim - po strzelaniu z Łucznika musiałem przestrzelać kilka tarcz, aby CM nie siał po tarczy. Ale załóżmy, że to jest do wyćwiczenia.

Gorzej, że niska energia strzału Łucznika powoduje, że ciężko mówić o ładnych dziurkach w tarczy (jak widać powyżej). A jak zwiększę energię, to przy moich umiejętnościach pogorszy się skupienie. :^/

Tak więc jeszcze sporo przede mną. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Hiszpan63 pisze:
Ślubek pisze: śruba regulacyjna mocy spustu"
... twardo-miękko ...
A jednak nie. W mechanizmie pokazanym na poniższym rysunku
Obrazek
ta śruba faktycznie mogła regulować twardość pierwszej drogi spustu. Z powyższego rysunku wynika również, że strzał pada, gdy spust naciskając tyłem języka spustowego (jak w Crosmanie 357 :^) ) na pazur zaczepu tłoka (19):
Obrazek
pokonuje siłę sprężyny 18, pazur się obraca, a jego zaczep wyczepia tłok.

Niestety, pierwszy rysunek nie uwzględnia dodatkowego zabezpieczenia (części 25, 26, 27 i 28 - podobno to polski patent) uniemożliwiającego ściągnięcie spustu gdy lufa jest złamana (owo zabezpieczenie da się oczywiście obejść, do dziś mnie boli paluch :^) ).

W moim egzemplarzu (1972r) pierwszy opór spustu jest wynikiem działania sprężyny skrętnej owiniętej na ośce równoległej do osi obrotu spustu. Poniżej zaznaczyłem zarówno widoczne zwoje tej sprężyny, jak i jej ośkę.
Obrazek
Co zatem robi śruba 22? W zasadzie jej jedyną funkcją jest pilnowanie, by podpora (23) sprężyny (24) nie wysunęła się ze swego miejsca. Jest to o tyle ważne, że sprężyna 24 podtrzymuje dźwignię zwalniania pazura (25). Gdy jej nie ma, jest problem z naciągnięciem sprężyny głównej, bo zaczep 19 nie łapie tłoka.

Co z tego wynika? Ano, że regulacja pierwszego oporu spustu nie jest tak trywialna, jak się wydaje. Ale mi to osobiście zbytnio nie przeszkadza. Ważniejsza jest druga sprawa: da się zrobić regulację długości drugiej drogi spustu. Być może da się również zmniejszyć drugi opór, ale to będę wiedział dopiero po dokładniejszej analizie współpracy zaczepu 19 z dźwignią 25.

Edytka: To jednak nie spust naciskając na dźwignię 19 zwalnia zaczep, a dźwignia 25 odchylając się do góry. To znaczy, że śruba, o której mowa, faktycznie może coś regulować. U mnie tego jednak nie robi, bo sprężynka 24 (od długopisu - tak, mam taki wynalazek) jest za szeroka i śruba w nią wchodzi nie powodując zwiększenia nacisku.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Post autor: piotrpek »

Ślubek pisze:Co zatem robi śruba 22? W zasadzie jej jedyną funkcją jest pilnowanie, by podpora (23) sprężyny (24) nie wysunęła się ze swego miejsca. Jest to o tyle ważne, że sprężyna 24 podtrzymuje dźwignię zwalniania pazura (25). Gdy jej nie ma, jest problem z naciągnięciem sprężyny głównej, bo zaczep 19 nie łapie tłoka.
Nie w zagłębiałem się w działanie mechanizmu spustowego ale wiem z praktyki, że jak zastosujemy sprężynę 24 twardą np. taką jaka jest oryginalnie w pistolecie, to spust jest twardy. Po wymianie na sprężynę z zapalniczki krzesiwowej (o długości trochę większej od oryginalnej) spust jest miękki. Wydaje mi się, że dokręcanie śruby 22 powoduje zwiększenie twardości spustu.
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Zgadza się. Sprężyna podpiera dźwignię 25 - wymieniłem na cieńszą, aby się nie kleszczyła w otworze, zagiąłem w G koniec pod śrubę i udało mi się wyregulować "na pierdnięcie komara". Niestety, w tym mechanizmie jest to o tyle niebezpieczne, że drganie podczas zamykania lufy spowodowało samostrzał. Na szczęście celowałem w kulochwyt i nic się nie stało. Teraz dorabiam do chińskiej wagi sprężynowej zaczep, aby móc wyregulować spust na regulaminową wartość (0.5 kg?).
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Post autor: piotrpek »

Ślubek pisze:wymieniłem na cieńszą, aby się nie kleszczyła w otworze, zagiąłem w G koniec pod śrubę
Ja po odcięciu części sprężynki (fi niewiele mniejsze od oryginału) tej od zapalniczki kieruję do otworu stronę obciętą a zawiniętą fabrycznie dostaje od strony śruby. Nie ma problemu z regulacją i nie następuje samostrzał przy zamknięciu lufy. Muszę dokupić sobie dynamometr aby sprawdzić faktycznie jaką wartość ma siłą ściągająca spust :)
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Dawno nie było żadnych tarczek:

Łucznik wz.70, 10 strzałów, 6m, postawa stojąc, strzelane jedną ręką. :^)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Szacun.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

W czwartek obiecałem sprawdzić, jak płaski śrut KTK będzie się sprawował w Łuczniku wz.70. Słowo się rzekło:

Pierwszy strzał, z 6 m, jedną ręką i tarcza Ppn10 cała. :shock:

Okazało się, że tarcie było tak duże, że śrut został w lufie! Następne próby - no cóż, w lufie już nie zostaje, ale leci tak nisko, że zakres nastaw szczerbinki się kończy i trzeba celować sporo "nad punktem". Tarcze nie nadają się niestety do pokazania, bo jest siewnik.

Wyniki na chrono: 38 m/s do 42 m/s (ok. 0,5 J przy 5 strzałach). Stabilność +-2 m/s byłaby całkiem niezła w silniejszej wiatrówce, jednak przy tych prędkościach 4 m/s to aż 10% różnicy. Poza tym Łucznik wz. 70 silny nie jest i płaski śrut KTK ma problem nawet z przebiciem tekturki tarczy!

Z ciekawości zmierzyłem prędkości innych śrutów, które były pod ręką:
Exact Diabolo ok. 78-80 m/s
H&N Sport (Glatt) ok. 98 m/s

Tarcza (którą traktuję jako wzorcową) wystrzelana z Łucznika wz. 70 właśnie śrutem H&N Sport Glatt:
Obrazek

Co ciekawe, gdy spróbowałem innego nadwymiarowego śrutu, Dogg Watch, spodziewałem się, że będą podobne problemy, jak z KTK. Jednak na tarczy widać, że to nie nadwymiarowość jest powodem:
Obrazek
Dogg Watch ma czasami, jak widać po dolnej "2", problemy ze stabilnością wymiarów, jednak skupienie pozostałych śrutów jest jak na mój gust (i możliwości) całkiem niezłe.

Podejrzewam, że głównym problemem z płaskim KTK jest fakt, iż oprócz nadwymiarowości jest on wykonany z twardszego stopu i stąd duże tarcie w lufie. Być może jednak, zastosowany w wiatrówkach okołolimitowych dałby radę. Jednak, moim skromnym zdaniem, do Łucznika wz. 70 się nie nadaje.

PS. Powyższe tarcze strzelałem z 6 m, postawa stojąca, jedną ręką. W obu tarczach jest po 10 trafień.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Ślubek pisze:W czwartek obiecałem sprawdzić, jak płaski śrut KTK będzie się sprawował w Łuczniku wz.70. .
Dzięki za sprawdzenie.
;)
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Tomekatomek
Posty: 10
Rejestracja: 2016-02-18, 19:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomekatomek »

Witam.kupilem nowy nabytek.czyli najwspanialszy luftpistole.kupilem go z nadmorskich magazynów woja.stan jest zaskakująco dobry niby używany r .1976. Teraz co proponujecie bo przyznam,że strzelalem z niego i jest super. Tylko,że chyba powinienem go rozebrać ,przeczyscic i zakonserwować?trochę mam stracha.totalnie nie wiem jak no tyle,że wpierw sprężyny z rękojeści a potem?....i jak to potem nasmarowac? Molibden ew grafit na sprężynę a te skórzane tłoki czy coś To czym ?czytam czytam i coraz głupszy jestem.zdjęcia mi się nie otwierają i to też jest problem niewiadomy.komu by się chciało powielic odpowiedzi?dzięki z góry