łuki

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Shelter_kc
Posty: 204
Rejestracja: 2012-11-02, 17:35
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Shelter_kc »

Rzułf pisze:
SŚwistak pisze:a o gustach się nie dyskutuje ;)
Byzydura! Jakbyśmy o gustach nie dyskutowali, to nasz świat byłby potwornie nudny!
może inaczej... dyskutuje się o wszystkim, jednak w tym wypadku nie ma sensu przekonywać do swego :) A szczególnie nie ma sensu przekonywać do swego w kontekście poniższego :D
Rzułf pisze:Jeden woli blondyneczki, inny czarnulki, jeszcze inny rude
A to ja już jestem kompletny oryginał - szatynki mi pasują :D
Ostatnio zmieniony 2013-03-19, 09:50 przez Shelter_kc, łącznie zmieniany 1 raz.
Rock&roll to nie rurki z kremem
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

OT:
Shelter_kc pisze:A to ja już jestem kompletny oryginał - szatynki mi pasują
No tak ;) czasem na Bemowie takie kozy bywają :P
Sorki - nie mogłem się powstrzymać :oops:
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Leigan
Posty: 57
Rejestracja: 2013-02-18, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Leigan »

A ja zadam takie pytanko jak dobrać długość łuku do wysokości strzelca? A co z długością strzał jakie dobrać?
Hatsan 90 + Barska 2-7x32 AO
Lider s9
Awatar użytkownika
Rzułf
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 371
Rejestracja: 2013-02-17, 01:44
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Rzułf »

Leigan pisze:A ja zadam takie pytanko
O borze!* Nie mówcie mu, bo se krzywdę zrobi! Jeszcze wiatrówki nie opanował, a już łuku szuka... Co będzie za miesiąc? Nic mu nie mówcie!

*bór to taki las - info dla niedouczonych
[center]
:mrgreen: TX 200 Mk3 + Bushnell Legend 5-15x40 AO :mrgreen:

:mrgreen: Silny jak lis, sprytny jak tur, szybki jak żółw :mrgreen:

Sygnatóra zastempcza.[/center]
Awatar użytkownika
Shelter_kc
Posty: 204
Rejestracja: 2012-11-02, 17:35
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Shelter_kc »

jakiego łuku? do jakich strzelań?
Rock&roll to nie rurki z kremem
Leigan
Posty: 57
Rejestracja: 2013-02-18, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Leigan »

Klasyczny, strzelanie rekreacyjne. Na bemowie padło stwierdzenie że łuk dobiera się do strzelca i chciałbym wiedzieć jak.
Hatsan 90 + Barska 2-7x32 AO
Lider s9
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Już piszę, kwestia wzrostu definiuje rozpiętość ramion, a ta określa długość naciągu,fizycznie nie możliwe jest rozciągnięcie krótkiego łuku na 32cale(nie dotyczy kompozytowych łuków wschodniego typu, o zupełnie innej "anatomii", i charakterystyce pracy), stąd im wyższy łucznik, tym dłuższy łuk. Dla łuku klasycznego, sportowo-rekreacyjnego, zakres możliwości jest znaczny od 48, do 70 cali, przy czym długości 48-62", dostępne w przedziale naciągów od 10,do 26#, 64-70", od 10,12,14#, w zależności od producenta, do 40-42#. Długość naciągu mierzymy indywidualnie, albo strzałą-przymiarem, z naniesioną podziałką calową,albo poprzez określenie proporcji anatomicznych, co łatwiej zrobić niż wytłumaczyć, wrzucę link. ;) Jutro :P
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Awatar użytkownika
Shelter_kc
Posty: 204
Rejestracja: 2012-11-02, 17:35
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Shelter_kc »

Cześć Stefan,
szczelamy w week-end? :)
Rock&roll to nie rurki z kremem
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Raczej tak niż nie ;) ,jak się uda przywiozę więcej "zabawek" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Shelter_kc
Posty: 204
Rejestracja: 2012-11-02, 17:35
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Shelter_kc »

Ja z łukiem jadę w sobotę. W niedzielę też jadę ale będę ustawiał się w linii z chłopakami. Muszę HWsię przedmuchać.
Rock&roll to nie rurki z kremem
młotek
Posty: 192
Rejestracja: 2013-02-05, 19:06
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: młotek »

Długość naciągu (więc również strzały) zależy również od tego jak strzelamy.

Można powiedzieć, że po naszemu dłoń trzymająca cięciwę oparta jest gdzieś blisko brody (cięciwa może nawet dotykać ust).
Przy takim ustawieniu raczej trudno uzyskać długość naciągu >28 cali.
Mamy jednak komfort celowania.

Jeśli zaś strzelamy jak np. Koreańczycy, to dłoń trzymająca cięciwę ustawiona jest gdzieś przy uchu. To daje kilka dodatkowych cali naciągu i tym samym większą energię.
Niestety nieco trudniej wtedy celować (kwestia wprawy).

Z normalnych łuków dostępnych w kraju zauważyłem tylko jeden model, który można naciągać na 32 cale (z tego jednak co widziałem, to długo nie wytrzymywał takich tortur i na epoksydzie szybko robiły się matowe plamy).
Cała dostępna reszta to max 28 cali.
Co cię nie zabije to cię wzmocni
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

Jak się palcami ciągnie cięciwę to jest tak jak piszesz. Jak spustem, to...
Ja ciągnę tak*, że zawsze kciuk dochodzi do tego samego punktu pod uchem. To mi daje dużą powtarzalność która oczywiście przekłada się na poprawę celności.

*- łuk bloczkowy :)
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Kalkulatory podają średnią dla normalnych anatomicznych proporcji, ale ludzie są różni, bywają "dryblasy" o krótkich rączkach, i "konusy" o rękach wyciągniętych jak u orangutana(szczególnie widoczne u ludzi wcześniej zajmujących się sportami siłowymi lub wspinaczką) kolejna rzecz podstawka,... w łuku bloczkowym może być daleko cofnięta w kierunku cięciwy w stosunku do obrysu majdanu, podczas gdy grot, ze względów bezpieczeństwa powinien być poza nim, spust skraca dłoń do kciuka, tym samym wydłużając naciąg. W łuku klasycznym różnicę pomiędzy podstawką a obrysem majdanu uśrednia się o współczynnik 1,75 cala, dodawany do wyniku z kalkulatora. I tak dla osoby o wzroście 175 wygląda sytuacja tak: 175/2,5=70/2.5=28" +1,75(2,0 przy grocie myśliwskim) daje 29,75-30", 32" wyniesie długość prawidłowa dla osobnika 185cm, przy łuku tradycyjnym, i strzale z grotem myśliwskim Wydłużeniem naciąsgu skutkuje też strzelanie techniką wschodnią przy użyciu zekiera, skraca dłoń, wydłużając naciąg średnio o dwa cale.
młotek
Posty: 192
Rejestracja: 2013-02-05, 19:06
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: młotek »

Emhyrion pisze:Jak się palcami ciągnie cięciwę to jest tak jak piszesz. Jak spustem, to...

*- łuk bloczkowy :)
Pisałem o zwykłych łukach, czyli bez spustu.
Przy normalnym trzymaniu mam 28 cali naciągu.
Po wschodniemu 32 cale (trzymając w palcach, czyli bez zekiera).
Gdybym więc strzelał z bardzo mocnego łuku, który wymagałby zekiera, to miałbym problem.

Bardzo zależało mi na łuku o takim naciągu, jednak okazało się, że nawet uznani profesjonalni wytwórcy (krajowi) odmawiali przyjęcia takiego zamówienia (a ich repliki chodzą po ok 2 koła).

Pierwszy łuk jaki kupiłem okazało się, że nie był fabrycznie nowy i sprzedawca go sobie testował na 32 cale (choć pisało, że ma 28).
Pękł mi po kilku miesiącach.
Na szczęście następnym razem przysłał już fabrycznie nowy.

Wszystkie moje strzały są zrobione na 32 cale (zrobiłem je zanim się okazało, że z takiego naciągu nici).
Są przez to nieco cięższe.
Co cię nie zabije to cię wzmocni