łuki

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

łuki

Post autor: SŚwistak »

Witam. Temat mocno zaniedbany, który chętnie rozwinę, o ile będą chętni, mój "konik"to łuki tradycyjne-myśliwskie, ale nie tylko w tej kwestii mogę pomóc.
Zapraszam do ujawniania się, i dyskusji, a także do odwiedzenia strony: bowhunting.pl , jeśli nie chcecie tematem niszowym bądź co bądź zaśmiecać forum wiatrówkowego.
młotek
Posty: 192
Rejestracja: 2013-02-05, 19:06
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: młotek »

No to nie jesteś sam.
Od kilku lat (trochę dłużej niż z wiatrówki) strzelam z takiego polskiego "anglika".
Oczywiście, żadnych celowników.
Nic specjalnego, jednak z 30m bez specjalnego celowania trafia się w arbuza.
Suuper frajda.

Łuk kupiłem od Bisoka.
Strzały wszystkie robione samodzielnie.
Najwięcej cedrowych (te inne, to były początki).
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Re: łuki

Post autor: SlaweQ »

SŚwistak pisze:Witam. Temat mocno zaniedbany, który chętnie rozwinę, o ile będą chętni, mój "konik"to łuki tradycyjne-myśliwskie, ale nie tylko w tej kwestii mogę pomóc.
Zapraszam do ujawniania się, i dyskusji, a także do odwiedzenia strony: bowhunting.pl , jeśli nie chcecie tematem niszowym bądź co bądź zaśmiecać forum wiatrówkowego.
Pisz Waść śmiało, a ciekawie :lol:


Sam swego czasu zalogowałem się na 'Forum łuczniczym' http://www.forumlucznicze.pl/,
ponieważ córka jak przeszła jej fascynacja wiatrówkami, zapragnęła strzelać z łuku.
Grzecznie się przywitałem ;) , trochę poczytałem, córce przeszło, a konto zostało.

Z tego co wiem w Łodzi na dzień dzisiejszy sekcja łucznictwa sportowego jest jedynie w KS 'Społem' Łódź
http://www.ksspolem.pl/slucznicza_info_ ... polem.html


Także jak tylko są chęci, to możesz forumowej gawiedzi przybliżyć temat.
Ot na początek takie ABC, bezpieczeństwo, gdzie można strzelać, od czego zacząć, co omijać itd.

Powodzenia :D

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Zanim przejdziemy do ABC, należy zadać sobie jedno,dwa,może trzy pytania. Odpowiedzi wytyczą nam kolejne kroki, lub "wyleczą" z łucznictwa zanim wpędzimy się w koszty. Dlaczego łuk? Motywacje są przeróżne, i każda na swój sposób dobra, ale słowem się nie obroni,...
Czy jest to część konsekwentnie realizowanego planu,ambicji, czy mody, albo róbmy to dobrze, albo nie róbmy wcale.
Do czego mi łuk? To ważne pytanie bo odpowiedź określi dobór sprzętu, sport,rekreacja, łowiectwo, a może pośrednie 3D?
Czy mam na to czas? Chyba najważniejsze, bo sprzęt choćby kosztował krocie, sam nie strzela, tego się trzeba konsekwentnie uczyć, a to wymaga czasu,dużo czasu,...
Czy warto?
Są rzeczy których nie da się przeliczyć na żadną walutę, zdecydowanie tak!
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

A z ciekawości zapytam bo nie wiem jak jest. Jak ma się sprawa z polowaniami z łukiem w Polsce? Wolno? I jak najbardziej ciągnij temat bo bardzo mnie interesuje.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

SŚwistak pisze: To ważne pytanie bo odpowiedź określi dobór sprzętu, łowiectwo
Niestety w naszym kraju nie poluje się z łukiem (zabronione prawnie,Polscy myśliwi jeżdżą na Słowację na polowania z łukiem) więc jedno można pominąć. :mrgreen: :P


Sam jakiś czas temu miałem okazję postrzelać z łuku angielskiego,bloczkowego i powiem że prostota łuku angielskiego przekłada się na większe umiejętności strzelca,w łuku bloczkowym fajnym rozwiązaniem jest spust który ułatwia strzelanie nawet laikowi.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Więc jak kolega Michał napisał w Polsce polowanie z łukiem jest nielegalne (stan prawny na dzień dzisiejszy,...), co nie znaczy że Polacy z łukami nie polują, polują,coraz częściej, najbliżej na Słowacji,ale Polacy mamy to do siebie, że gdzie diabeł nie może,tam Polaka pośle, nawet jeśli babę ;) i tak "nasi" polują w Afryce, Kanadzie, Azji, Australii,... komu na co portfel pozwala, niestety "dewizówki" są drogie,...
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Czyli w kierunku łowiectwa, co nas określa przy doborze sprzętu? Sposób polowania, podchód czy zasiadka decyduje o rodzaju łuku, tradycyjne są mniej dynamiczne, i trudniejsze do opanowania, jednak szybsze w poprawnym "złożeniu" do strzału, lekkie, wygodne w transporcie w wariancie Take Down, i bezawaryjne. Bloczkowe są bardzo szybkie w oddawaniu energii, powolne w "złożeniu", im szybsze, tym mniej wybaczają błędów,relatywnie ciężkie,gabarytowo nieporęczne, za to łatwiejsze do opanowania,ale i wielokrotnie bardziej awaryjne, z uwagi na skomplikowaną budowę, przy czym drobna awaria w terenie jest często niemożliwa do usunięcia poza punktem serwisowym :|
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

I jeśli już mowa o łukach i polowaniu to jako ciekawostkę mogę dodać że najlepiej jest używać do polowania łuku o naciągu 60/70 lb (około 27-31 kg).
Czyżby kolega SŚwistak był myśliwym ?.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

Uprawnienia do polowania z łukiem mam, ale nie korzystam ze względów finansowych, w Europie w większości krajów gdzie polowanie z łukiem jest legalne, warunkiem wydania odstrzału jest posiadanie łącznie certyfikatu IBEP/EBEP, oraz krajowych uprawnień łowieckich, czyli pełnoprawna przynależność do PZŁow, ale np. na wspomnianej Słowacji wystarczy certyfikat(International Bowhunting Education Program/ European Bowhunting Education Program- pochodna IBEP)
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

W kwestii siły naciągu, co kraj to obyczaj, prawo Kanadyjskie określa minimum na 45#, Węgierskie50#, podobnie o ile pamiętam Fińskie, zauważalny trend "wyścig zbrojeń", nic nie wnosi do sprawy, liczy się precyzyjny strzał ,i ostry grot, wyśrubowane normy wprowadziły państwa Afrykańskie po dopuszczeniu łuku do polowań na tzw."wielką piątkę" ale to Afryka, wspomniane 45#według liberalnego Kanadyjskiego prawa pozwala przestrzelić komorowo whitetaila, ichniego jelonka, o gabarytach naszych danieli, 60-70#łoś/niedźwiedź, ale strzelają je i z pięćdziesiątek
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Całkiem ciekawe, ale może teraz więcej o strzelaniu rekreacyjnym lub sportowym.


Z tego co słyszałem, to przy pomocy łuków rozgrywane są również zawody 'Silhouette'
Bloki siana z przymocowanymi punktami trafień.

Zostaje również strzelanie do tarczy.

A czy jest np. jako rekreacja, preferowane strzelanie do jakiś przedmiotów (odpowiedników puszek przy strzelaniu z wiatrówek)?
Wiem że ceny strzał mogą być dość pokaźne, więc może powyższa forma strzelania nie ma racji bytu?

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

SŚwistak pisze:W kwestii siły naciągu, co kraj to obyczaj,
Zgodzę się w 100%.
Ja to tylko uogólniłem minimalną wartości naciągu z jakiej powinno się polować. :mrgreen:
A koszty :shock: to już jest prawdziwy kosmos. :mrgreen:
Wiadomo każda pasja kosztuje i tylko osoba zainteresowana wie na co ją stać,w dzieciństwie nie było problemu (obecnie też) poszło się do lasu znalazło odpowiedni "badyl"i nisko budżetowy łuk był gotowy, :P a teraz w raz z postępem technicznym pieniądze też znikają postępowo,tylko że z portfela. :shock:
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
SŚwistak
Posty: 35
Rejestracja: 2013-03-01, 14:32
Lokalizacja: Pruszków/Sulejówek

Post autor: SŚwistak »

'Silhouette' - o tym nie słyszałem? rekreacyjnie tor i klasyczna mata, terenówka tzw.stump shooting, lub bezkrwawe polowanie czyli 3D, Stump,i 3D to doskonały trening myśliwski,w pierwszym uczymy się szybkiego"intuicyjnego" strzelania, i prawidłowej oceny odległości, w 3D wykorzystujemy te z kolei umiejętności strzelając do makiet zwierząt naturalnej wielkości,pole trafienia najwyżej punktowane to odpowiednik anatomicznej"komory"(serce,płuca-strzał śmiertelny) albo,... golf łuczniczy-wymaga dużej przestrzeni,polega na zaliczeniu wszystkich mat najmniejszą ilością oddanych strzałów, od punktu startowego strzelamy w kierunku pierwszej maty, tak by strzała wbiła się możliwie jak najbliżej, bo z tego punktu oddajemy kolejny strzał, idealnie jest trafić pierwszym strzałem,ale odległości rzędu 150-300m, prawie nie dają szans :)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

SlaweQ pisze:Wiem że ceny strzał mogą być dość pokaźne, więc może powyższa forma strzelania nie ma racji bytu?
Przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów z jakich produkowane są strzały myśle że ich wielokrotność użycia zmniejsza po części koszty,tym bardziej że groty są wkręcane i przy granicznym zużyciu wymieniamy tylko tą część.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22