Renowacja osady z klubu AA tj. s400

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Złoty
Posty: 212
Rejestracja: 2012-11-18, 16:13
Lokalizacja: z kątowni

Renowacja osady z klubu AA tj. s400

Post autor: Złoty »

Witojcie,

Zgodnie z prastarym powiedzeniem " o babie co to nie miała kłopotu" postanowiłem sobie odnowić osadę - miała parę rysek i wgniotek więc się ochoczo zabrałem za zdzieranie, struganie i takie tam..

Na początku było tak ( całkiem ładnie, więc obawiam się, że w moim wykonaniu może być tylko gorzej :lol: ):


Obrazek

Obrazek

potem wzięło się zeszło ( używałem Syntiloru i nie polecam bo słabe jakieś ) i zeskrobało i tutaj pojawił się dylemat - w miejscach, że tak powiem "pionowych" typu uchwyt ale też i spód kolby, kolor drewna jest ciemniejszy. Powodów może być kilka, w tym dwa oczywiste - inny rozkład porów / słojów drewna i głębsze wniknięcie lakieru.

Na sucho wygląda to tak:

uchwyt

Obrazek

spód kolby

Obrazek

A po teście mokrej szmaty już tak:

Obrazek

Obrazek

Pytanie brzmi - drzeć dalej czy zostawić bo za niedługo drewna zabraknie ?

PS.2 słaby ornitolog ze mnie ale mam wrażenie że to wiosło to buk ( dla zmyłki na fakturze - karabinek kupiony z drugiej ręki, stoi że orzech ) - może ktoś potwierdzić ?
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Nie wiem jaki z Ciebie ornitolog, na ptakach też się za bardzo nie znam, ale to drewno to buk. :D
guntuning.com
Awatar użytkownika
Złoty
Posty: 212
Rejestracja: 2012-11-18, 16:13
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Złoty »

Wiesz, ptaki-gniazda-drzewa-kolby daleko nie byłem :lol:
Dzięki za identyfikację :D

Darku jak uważasz te przebarwienia to naturalne drewno czy "wniknięty" lakier ?
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

To bejca, bądź bejco-lakier, nie wiem co oni tam używają do malowania. Zastanawiam się co Ty chcesz z tym zrobić, że przeszkadza Ci tak drobne przebarwienie?
guntuning.com
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Darek, podpowiedz mu jakiego oleju ty używasz bo ładnie buk łapie kolorek na nim. na 3v3 już nie jest tak fajnie, niech nie szuka po omacku.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Ja bym machał całość: bejca ciemny buk Dragona, szlif papierkiem 1200-2000, a potem olejowanie olejem lnianym w tempie: codziennie przez tydzień, co tydzień w miesiącu, co miesiąc w roku. Osobiście wcieram olej paluchami i miziam przy okazji papierkiem tak ze 1500. Oczywiście jest jeszcze możliwość użycia wosku pszczelego lub dedykowanych wosków do ochrony drewna. Podstawa, po każdym strzelaniu osadę i stal wiatrówki należy konserwować.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Krzysiek, wszystko fajnie tylko że ta metoda ma jedną wadę. Bardzo brudzi ręce podczas strzelania. :D
guntuning.com
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

daras pisze: ta metoda ma jedną wadę. Bardzo brudzi ręce podczas strzelania.
Zaprzeczam :! ... mam pobejcowane i olejowane .. li i jedynie . Nic nie brudzi . Grzałem już suszarką celem sprawdzenia czy się spoci i będzie dalej brudzić , ale nic takiego nie miało miejsca . Warunek , że nie ma nadmiaru bejcy i olej jest wcierany w małych ilościach (Krzysztof to powiedział :) ) , tak by zdążył sie spolimeryzować .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Mam tak zrobione wszystkie strzeladła łącznie z FWB
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
wroobeell
Posty: 117
Rejestracja: 2012-12-30, 14:08
Lokalizacja: ZIELONKA

Post autor: wroobeell »

Hiszpan63 pisze:mam pobejcowane i olejowane .. li i jedynie . Nic nie brudzi
Potwierdzam bardzo fajnie Przemkowi to wyszło i nie ma mowy o jakim kolwiek brudzeniu rąk ja w swoje hw100 też wcieram olejek i zaczyna fajnie wyglądać. :)
Siejerek+Borysek Timberline
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

tak by zdążył sie spolimeryzować
No właśnie aby zdążył spolimeryzować, a to nie trwa jeden dzień. :/
guntuning.com
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Darku, a kto mówi o jednym dniu - to sekunda w naszym hobby.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
wroobeell
Posty: 117
Rejestracja: 2012-12-30, 14:08
Lokalizacja: ZIELONKA

Post autor: wroobeell »

Marku nie wiemy jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć czy surową buczynę olejować czy najpierw zabejcować trochę ciemniejszą bejcą i dopiero olej w tym drugim przypadku uważam że nie powinno być widać zacieków bejca zamaskuje.
Siejerek+Borysek Timberline
Awatar użytkownika
Złoty
Posty: 212
Rejestracja: 2012-11-18, 16:13
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: Złoty »

Dzięki za odzew

Odnośnie przebarwień - bałem się, że źle doszlifowane uwypuklą się przy olejowaniu i wyjdą ciemne plamy ( znaczy kupa ) ale skoro mówicie, że to betka to jadę z programem dalej.

Odnośnie dalszych planów - hebluję dalej i maluję bejcą orzechową Starwaxu. Mam chęć nie przesadzić i rozcieńczę ją jeszcze terpentyną w proporcji 3:1 ( ????).
Na to olej lniany lub coś marketowego tak z klika warstw w zależności jak będzie piło.
Jak wyjdzie za matowe ( o ile w ogóle coś wyjdzie :mrgreen: ) to położę wosk - albo przynajmniej spróbuję :lol:

Tak wygląda w skrócie mój biznesplan :D
Awatar użytkownika
Shelter_kc
Posty: 204
Rejestracja: 2012-11-02, 17:35
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Shelter_kc »

No kurka... następny... za chwilę nietaktem a przynajmniej bardzo nie na czasie będzie mieć w lakierze.

Chłopaki... mi się naprawdę nie chce :D
Rock&roll to nie rurki z kremem