Usuwanie bejcy z ... orzechowej osady .

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Usuwanie bejcy z ... orzechowej osady .

Post autor: Hiszpan63 »

Parę tygodni temu , zanabyliśmy droga kupna TX-a 200 w orzeszku , dla kolegi Dębowego . Jaki jest Tx , to każdy wie . Natomiast od razu widać było , że coś nie tak z owym "walnutsem" ... orzeszkiem ... znaczy się :roll: ... Drewno było ciemne , klejące się , z niewidocznymi słojami i dużą ilością sporych plam (bardzo ciemnych ) .

Na początku , po prostu Maciek wymył osadę , odtłuścił i lekko naolejował. Drewienko nabrało blasku , ale z orzechowym wyglądem , to to niewiele miało wspólnego . Bomba wybuchła po odkręceniu stopki i zrobieniu odwiertu celem dociążenia i wyważenia karabinka .

Ten orzeszek został w nieudolny sposób zabejcowany . Wielowarstwowo , ale po obu stronach w różny sposób . Bejca (sądząc po odwiercie ) głębiej wniknęła z lewej strony , ale generalnie ponad 0,5 cm wgłąb osady :evil:

Na forach "drewnianych" polecono nam dwa specyfiki do ewidentnego ununięcia bejcy . Pierwszy to papier ścierny , a drugi to strug . Niestety nie o to chodziło.

Chwila przemyśleń i w ruch poszły trzy dostępne pod ręką specyfiki .

1. Poczciwy Ludwik ...

Obrazek

... posłużył do wymycia i odtłuszczenia osady .

2. Mleczko Cif ...

Obrazek

... ze względu na mikrogranulki , wnika głęboko w strukturę , a daje się wypłukać wodą .

3. Woda utleniona ...

Obrazek

... ze względu na właściwości rozjaśniające i dezynfekujące .


Prace trwały około 6 godzin , włącznie z osuszaniem osady , żeby nie nawciagała zbyt głęboko wody . Po zabiegach "chemicznych" polerowanie papierkiem (bodaj 1200) i olejowanie , wigilijnym olejem lnianym .

Tak było przed zabiegami ... fotki zrobione w ciągu ostatnich trzech tygodni ...


Obrazek Obrazek


A to fotki z dzisiejszego strzelanka . Osada z kilkoma warstwami oleju , o fajnym , jasnoorzechowym kolorku :idea: Myślę , że nawet na tych zdjęciach doskonale widać różnicę ... ;)

Obrazek Obrazek



Takie bliższe porównanie stare i odnowione ... :P

Obrazek Obrazek.
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Oooooo coś co może mi się przydać jak coś nagrzeszę z osadą ,a raczej jej upiększaniem.:( :D
Nie da się ukryć że różnicę widać.Dobra robota !!! :D
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
debowy
Posty: 127
Rejestracja: 2009-03-07, 21:52
Lokalizacja: Syreni gród

Post autor: debowy »

Sporo się ze tym nasralem.. Jeszcze spróbuję terpentyny, bo niestety orzech jest miękki i bejca wniknęła tak głęboko, że prawdziwego orzecha to nie przypomina, z ciemnymi plamami gdzieniegdzie.. chyba że macie jakieś rady co jeszcze mogę z tym zrobić?
Prędkość, CB, walki kordem? To nie dla mnie, jeżdżę Fordem :)

Sprawy tuningowe: debowy@e-tawerna.pl
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Szukałem i prócz papieru ściernego i struga nie wiele można znaleźć,znalazłem tylko coś takiego
http://www.coverax.pl/cleaning.html
Ostatnia pozycja w tabeli,niby pisze że wywabia lakiery i bejce ale czy sie nada.
Najlepiej by było na jakiejś starej osadzie spróbować .
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
cheng13
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 648
Rejestracja: 2010-10-24, 10:37
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: cheng13 »

Hej, od speca od drewna usłyszałem, że zaniedbane poplamione orzechowe osady trzeba potraktować kretem do rur (w b. słabiutkim stężeniu). W tygodniu dowiem się szczegółów, to (jeśli temat jeszcze aktualny) napiszę.
Miałem nawet fotki takiej osady os s400 przed i po zabiegu, ale.... zginęły wraz z poprzednim twardym dyskiem na amen :(
orzeszki....koniecznie :)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Dopytaj kolegę,znajomego i podziel sie informacjami my głodni wiedzy jesteśmy,a takie informacje zawsze się przydadzą kolegom.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

cheng13 pisze:jeśli temat jeszcze aktualny
... Tak Jarku , temat nadal aktualny :! Pozostały plamy w różnych miejscach , w sumie na pierwszy rzut oka niedostrzegalne , ale ponieważ to nie było zrobione równo i z zamysłem , to gdzieniegdzie bejca wniknęła bardzo głęboko. Drewienko już wygląda nieporównywalnie lepiej niż poprzednio , ale wszelkie sugestie jak to wyprowadzić do ładu , mile widziane ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
debowy
Posty: 127
Rejestracja: 2009-03-07, 21:52
Lokalizacja: Syreni gród

Post autor: debowy »

Kupiłem terpentynę. Jutro dalszy ciąg.
Prędkość, CB, walki kordem? To nie dla mnie, jeżdżę Fordem :)

Sprawy tuningowe: debowy@e-tawerna.pl
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

debowy pisze:Jutro dalszy ciąg.
... o Jesus ... :roll: ... znowu ... ???
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
debowy
Posty: 127
Rejestracja: 2009-03-07, 21:52
Lokalizacja: Syreni gród

Post autor: debowy »

Hiszpan63 pisze:
debowy pisze:Jutro dalszy ciąg.
... o Jesus ... :roll:
Nie marudzić! Bunt na pokładzie? :P Niech też coś mam z tego dlubania, bo w końcu będą mówić że "szewc bez butów chodzi" :)
Prędkość, CB, walki kordem? To nie dla mnie, jeżdżę Fordem :)

Sprawy tuningowe: debowy@e-tawerna.pl
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Pucu , pucu , chlastu , chlastu ...
Nie masz rączek jedenastu ...
Jest zaś Ludwik , Cif i woda ...
Walnutsowi dadzą zdrowia ...
Terpentyna efekt wyzwoli ...
Co może ulży w Twojej niedoli ...
Bedziesz miał frajdę z tego dłubania ..
.. tfu ... chciałem rzeknąć , że z szorowania ... :lol: :lol:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
debowy
Posty: 127
Rejestracja: 2009-03-07, 21:52
Lokalizacja: Syreni gród

Post autor: debowy »

Chyba z nerw mi pęknie żyła
szoruję póki została siła
Ale zanim stracę zdrowie
potrzebne pogotowie
bo Pavulonu nie pożałuję
temu co piękny orzech na "walnutz" bejcuje
Prędkość, CB, walki kordem? To nie dla mnie, jeżdżę Fordem :)

Sprawy tuningowe: debowy@e-tawerna.pl
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Możesz Maćku pójść w przeciwną stronę.
Kupić bejcę na bazie terpentyny (np. Starwax) w najciemniejszym kolorze (np. łupina orzecha) i przyciemnić całość :roll:
Masz dobrze oczyszczone drewienko, to powinno równomiernie przyjąć kolor.

Ja taką bejcą poprawiałem chwyt w osadzie od FWB300. Fotki w linku poniżej:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=15

Uczę się strzelać od nowa 8-)
cheng13
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 648
Rejestracja: 2010-10-24, 10:37
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: cheng13 »

Już mam info o tym krecie do rur: trzeba najpierw ubrać gumowe, długie rękawice :) Potem rozcieńczyć kreta z wodą ok. 1:5. Ten roztwór nanosić dosyć szorstką gąbką na osadę i po kilku-kilkunastu minutach pod prysznic i zmyć porządnie całość. To rozjaśni osadę, ale też podniesie włoski na drewnie.
Ja bym sugerował wypróbować najpierw na jakiejś innej desce, albo na tym drewienku pod stopką (bo w razie czego i tak nic nie będzie widać). Gdybyście się zdecydowali na ten sposób, to napiszcie jak wyszło, oki?
To tyle, co się dowiedziałem o wyczyszczeniu osady :)
orzeszki....koniecznie :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

cheng13 pisze: trzeba najpierw ubrać gumowe, długie rękawice
cheng13 pisze:Gdybyście się zdecydowali na ten sposób, to napiszcie jak wyszło, oki?
:lol: :lol: ... jak się zdecydujemy , to ja potem napiszę , bo Maciek może nie mieć czym .... :mrgreen: :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)