Maciej Szayer - Nowoczesne Wiatrówki

O słowie pisanym słów pisanych parę

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Maciej Szayer - Nowoczesne Wiatrówki

Post autor: Rlyeh »

Obrazek

Autor: Maciej Szayer
Tytuł: Nowoczesne Wiatrówki - Poradnik
Wydawca: Bellona, 2007
ISBN: 978-83-11-10812-7
Książkę udostępnił: Kuba & FanKultury

Jak słusznie zauważył Autor we wstępie, czego jak czego, ale literatury przedmiotu brakuje na naszym rynku, zaś zadaniem tej książki – poradnika jest pomoc skierowana do osób interesujących się strzelectwem amatorskim. Co więc w tej książce znajdziemy – otóż przede wszystkim wprowadzenie w świat strzelectwa – trzeba pamiętać, że czy to z wiatrówki, czy z kbks-u strzela się generalnie tak samo, w związku z czym solidnie przyswojone podstawy oraz zrozumienie pewnych specyficznych zachowań pneumatyka będą procentować w przyszłości. I nieważne, czy ta przyszłość to po prostu jeżdżenie na zawody HFT i oswajanie się z coraz to nowym sprzętem, w miarę jak starszy jest gorszy od strzelca, czy też pójście w stronę stricte sportową i przesiadka na broń palną.
Autor omawia większość podstawowych kwestii, z którymi zetknąć się może początkujący posiadacz wiatrówki. Poczytać można m. in. o zasadach działania różnego rodzaju napędów karabinu, czyli o PCP, CO2, sprężynie, ale i o sprężynie gazowej; poruszone są również tematy charakterystyki tych napędów. Opisane są zagadnienia optyczne dotyczące otwartych oraz zamkniętych przyrządów celowniczych, wspomniano też o zależnościach ułożenia przestrzelin od ułożenia karabinu w poziomie. Znaleźć też można „mini-FAQ”, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (a także pytania tak oczywiste, że uznawane w pewnych kręgach za retoryczne…). No i przede wszystkim jest w tym przewodniku przegląd po ofercie broni najczęściej pojawiającej się w sklepach – czyli co to jest, jak działa, czym się charakteryzuje.
Całość uzupełnia podręczna ściąga na końcu książki z takich tematów, jak przeliczanie opadu na MOA, tabele opadu w centymetrach, przelicznik jednostek, a nawet słowniczek pojęć. Poradnik jest ilustrowany zarówno rycinami przedstawiającymi opisywane wiatrówki, jak również zdjęciami z imprez czy przestrzelin na tarczy.
Ogólnie – pozycja ciekawa i warta polecenia.
Ostatnio zmieniony 2008-11-25, 02:46 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: onichimor »

Książkę dostałem pod choinkę. Dobra pozycja dla początkującego. Wiele wiedzy "podstawowej", ale jest i trochę ciekawostek jak chociażby tabela angielskich dolnych limitów energetycznych wiatrówek do polowań na różne szkodniki. (do polowań na wiewiórki np. podobno wystarczy 4-o joulowy karabinek - tak przynajmniej mówi ichnie prawo), czy tabele wagowe śrutów. Zastanawiać może reklama firmy na M... na drugiej stronie okładki, czy wyjątkowo entuzjastyczne traktowanie przez autora wyrobów firmy Crosman, ale to już pewne smaczki. Ogólnie oceniam rzecz pozytywnie.
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

4J haha już widzę jak biegam z moim Skifem za rudymi kitami, ja w nie śrutem, a one we mnie orzechami ciekawe kto by bardziej ucierpiał. :mrgreen: :mrgreen:
guntuning.com
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Teraz będzie moja opinia subiektywna.
Książka jest dobrym substytutem Internetu. Nie strzelam ani długo, ani dobrze, ani często, ale zasadniczo nie było w niej czegoś, czego bym nie wiedział / a przynajmniej nie słyszał o tym. Wspomniane tabele - chyba bardziej jako niepotrzebna ciekawostka... Jeśli się rozchodzi o opisy wiatrówek - uch, ciężko. Standardowo przeczytać można rozbudowany opis HW, Slavii czy nawet tego Crosmana; z kolei w opisach niektórych wiatrówek wieje zwyczajnie nudą, sprawiają wrażenie jakby były żywcem wzięte ze strony producenta. Jako posiadacz Hatsana 70 oczywiście zwróciłem szczególną uwagę na to, co tam o nim napisano. Nic. Autor opisał 55/S. Książka wydana została w 2007, prawdopodobnie ukończona została gdzieś na początku 2006 (tak sobie gdybam) - średnio mi się chce wierzyć, że na rynku nie było wtedy innych, nowszych modeli Hatsana, ze spustem modułowym. Chyba nie ma też nic o chinkach - nie wiem, czy to z powodu reklam pewnego sklepu na M na okładkach, który jest prawdopodobnie liderem w sprzedaży złomu, czy też jest to umyślne działanie autora, który nie chciał nawet poddawać pod rozwagę świeżemu hobbyście możliwości nabycia chinki. Przyznać trzeba, że opisy są w miarę neutralne.
Niesmak wzbudził we mnie podrozdział "Sztuka celnego strzelania". Tak sobie czytam, czytam... nagle klapnięcie w czoło: "przecież to ze Sztuki celnego strzelania!". I dalej czytam: "Rozdział w części powstał na podstawie książki "Sztuka celnego strzelania" (...)". W czym problem? Nie uznałbym tego za "część".
Bardzo mi się w książce podoba podrozdział o organizowaniu toru strzeleckiego. Niby prosta sprawa - ustawiasz parę figurek, stawiasz cztery stojaki z tarczami, i wyganiasz parę osób mówiąc wcześniej, że mają wziąć własny śrut. Ale dzięki tej książce osoba która nie miała okazji być na żadnej imprezie strzeleckiej, może mieć jako taki ogląd na sprawę.
Sympatyczne są rozważania na temat trajektorii lotu śrutu i wyłożenie kawa na ławę tematu pierwszego zera i drugiego zera, jak również "kropek w mildocie". "Ustawianie celownika w warunkach polowych" - również OK.

Kupić warto, całkiem miła lektura.
--------
edit: poprawiłem numer ISBN.

Czy tylko ja tak mam, czy nie doszukałem się jeszcze... spisu treści w książce?!
Ostatnio zmieniony 2007-12-28, 11:59 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 46
Rejestracja: 2007-10-08, 15:35

Post autor: Mein Gott »

Widziałem tą książkę w xięgarni, miałem zamiar sprawić ją sobie po feriach.
Teraz myślę, czy aby na pewno będzie tam coś, czego nie wiem. Tzn COŚ będzie na pewno, ale wolałbym, żeby to zajmowało jak największą cześć książki... a tym hatsanem to podpadli :)
'Morituri te salutant!'
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

A czy może ktoś wie, czym różni się ta książka od tej:
Obrazek

Oprócz okładki oczywiście :)
Nie znalałem w niej zbyt wiele informacji, których bym nie wiedział, ale zawsze miło poczytać coś o interesującej tematyce :)
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Też to widziałem... i też nie wiem, co to jest; ale postaram się dowiedzieć. M. Szayer jest współautorem tej książki (o ile dobrze pamiętam).
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Rlyeh pisze:Też to widziałem... i też nie wiem, co to jest; ale postaram się dowiedzieć. M. Szayer jest współautorem tej książki (o ile dobrze pamiętam).
Tak, jest współautorem wraz z Andrzejem Wejmanem..
Spis treści przedstawia się tak:
Obrazek

Czyżby tylko okładka się zmieniła??
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Chyba tak.
Awatar użytkownika
lightmun
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-19, 15:04
Lokalizacja: Syców/Wrocław

Post autor: lightmun »

Również mam tą książeczkę, trzymam z sentymentu. Dziś stanowi już pozycję nieco przestarzałą jak na realia scen FT i HFT (np. wzmianki o karabinkach matchowych dotyczą karabinków sprężynowych). Tak jak wyżej napisano-pozycja nie jest zła, zawiera cenne informacje podstawowe i kilka "drogowskazów" w postaci adresów stron i for internetowych.
wz.1970
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Właśnie wpadła w moje ręce ta pozycja.
Treść kierowana jest dla początkujących. Lecz znając początkujących...
Ciężko będzie ich nakłonić do lektury.
Autor moim zdaniem znacznie nadużywa słowa "broń".
Nie obyło się też bez kilku wpadek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na + zdecydowanie rozdział dla zaczynających przygodę z lupką wyposażoną w mil-dot.
Bardzo przystępnie autor opisał posługiwanie się ww siatką.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Scarto
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-10, 02:30
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Scarto »

Trochę odkopuję temat, ale czy posiada ktoś ową książkę w .pdf?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Jeśli interesują Cię jakieś konkretne strony, to mogę Ci zeskanować.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Scarto
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-10, 02:30
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Scarto »

Szczerze, to chciałbym całość :) To pewnie dużo roboty, więc pozostanie mi wersja sklepowa. Niestety, w empiku już nie mają tej pozycji.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

http://allegro.pl/nowoczesne-wiatrowki- ... 26597.html bierz.
Zobaczyłem ceny innych ofert na allegro, i ujmę to tak: hahahah haha hm...