Sposoby na dobre dziurkowanie-czyli co podkładać pod tarcze

Forumowe strzelania korespondencyjne

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, Walend, SlaweQ

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Kontakt:

Post autor: Ślubek » 2014-11-28, 10:51

photochem pisze:Mogę co prawda strzelać po 2 razy do jednej tarczy, ale nie lubię marnować papieru (czytaj: lasów tropikalnych)…
Jak drukuję tarcze do Ppn6, to nie przycinam ich od góry - raz, że widać, że są to tarcze w/g właściwego wzoru, dwa, że po przestrzeleniu można je włożyć do góry nogami i użyć jako podkładu do następnych tarcz, gdyż wtedy stare otwory wypadają powyżej osi kulochwytu, a pod dziesiatką jest obszar niestrzelany.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."

Awatar użytkownika
blucas
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: blucas » 2014-11-28, 11:45

Filo pisze:
Gebi pisze:Ważna jest też wskazówka Kamrata Filo na temat długości włókien,
Dodam jeszcze jedną , jako praktyk introligator . Różnicę między kartonem o krótkim włóknie i długim włóknie rozpoznać można przerywając arkusz po przekątnej . Jeśli krawędź przedarcia jest ostra i nie postrzępiona , to dla drukarza i introligatora karrton jest g..niany bo ma krótkie włókna i małą wytrzymałość , ale do dziurkowania śrutem przede wszystkim taki się nadaje . Możecie tym sposobem sprawdzić posiadane tarcze .
No to teraz porównaj to sobie do oryginalnych tarczek krg które po zgięciu o 180" w jedną a następnie o 180" w drugą stronę są już niemal oddzielone od siebie. (trzyma się na pojedynczych włóknach) ;)
C.3576, Ka.CaP-1 - jeszcze się robi

Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: Gebi » 2014-11-28, 12:02

Wszystko się zgadza! Teoria potwierdzona praktyką.
Szmelc-papier o krótkich włóknach najlepszy do drukowania tarcz. Metoda podklejania lepszego papieru (kartonu) też zdaje egzamin.
Nie wiem wprawdzie co to "krg", za to z pewnością materiał, z których produkują tarcze jest doskonale dobrany pod względem przeznaczenia, co wyjaśnił Filo.

Awatar użytkownika
blucas
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: blucas » 2014-11-28, 12:32

Gebi pisze:Nie wiem wprawdzie co to "krg"
jest to kod tarcz Kruger-a ;)

Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: Gebi » 2014-11-28, 13:01

blucas:
Dzięki za wyjaśnienie. Postaram się zapamiętać i w przyszłości kupować tej firmy. Chwilowo mam zapas różnych "bonusowych" tarcz, więc stosować będę podklejanie. Przy moich umiejętnościach w zawodach startować nie zamierzam.
OT:
Odnoszę wrażenie, że wykształcenie masz politechniczne. Czy w wolnej chwili, zechciałbyś wypowiedzieć się w "glinianym" temacie? Brakuje mi wiedzy. Chodzi o zależność wielkości otworu wlotowego w zależności od kształtu śrutu (jego czoła). Na mój "chłopski rozum" w momencie uderzenia śrutu w glinę, za kształt i wielkość otworu odpowiada czoło sprężanego przed śrutem powietrza. To zaś jest (kształt czoła), idąc dalej tym tokiem, zależne od kształtu śrutu (jego czoła). W dużym uproszeniu: w tych samych warunkach, im bardziej płaskie lub wklęsłe czoło śrutu, tym większa średnica czoła fakli uderzeniowej powietrza i większa dziura wlotowa.

Awatar użytkownika
blucas
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: blucas » 2014-11-28, 13:31

Gebi pisze:Odnoszę wrażenie, że wykształcenie masz politechniczne.
A pewnie się zdziwisz :mrgreen: Technik handlowiec :P Pracuję w hurtowni elektrycznej. :lol:
Większość też biorę na "chłopski rozum"
Co do pytania o glinę... zaraz postaram się to nieco ogarnąć :mrgreen:

Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: Gebi » 2014-11-28, 13:59

blucas
Technik, to technik :mrgreen: Myślący za to racjonalnie ;)
Choć zaskoczony jestem, nie będę ukrywać.
Jakiś fizyk by się przydał, albo balistyk - jeszcze lepiej.

photochem

Post autor: photochem » 2014-11-28, 14:13

Dzięki wszystkim za wypowiedzi,
Będę próbował poszczególne rozwiązania - przynajmniej do czasu jak przyjdą zamówione już "krg" :mrgreen:
HW97k (Dębowy) + DOT 4-16X42| Gamo PR45

Awatar użytkownika
blucas
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: blucas » 2014-11-28, 14:16

photochem pisze: przynajmniej do czasu jak przyjdą zamówione już "krg"
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Kontakt:

Post autor: Ślubek » 2014-11-28, 14:33

Gebi pisze:W dużym uproszeniu: w tych samych warunkach, im bardziej płaskie lub wklęsłe czoło śrutu, tym większa średnica czoła fakli uderzeniowej powietrza i większa dziura wlotowa.
To jednak zbyt duże uproszczenie. :^)

Nie można mówić o średnicy czoła fali (zmiennej w czasie) bez rozpatrywania czasu. W końcu przecież fala nie stoi, a się rozchodzi. Średnica więc zwiększa się w czasie. No, chyba, że układem odniesienia jest śrut poruszający się dokładnie z prędkością dźwięku. To raz.

Dwa - kształt czoła fali dla źródła punktowego nie zależy od kształtu źródła, tylko od jego prędkości poruszania się odniesionej do prędkości rozchodzenia się fali. Jeśli rozpatrujemy rozmiary rzędu kalibru, oczywiście, ciśnienie rozkłada się inaczej przed ciałem płaskim a inaczej przed stożkowym, ale już w niewielkiej odległości "na bok" te różnice się niwelują.

I w końcu trzy - najlepszą metodą weryfikacji teorii jest praktyka. Nie śledziłem zbyt dokładnie wątku z gliną, ale jeśli z praktyki wynika, że otwór wlotowy jest większy dla pewnego rodzaju śrutu, podczas gdy z teorii (nawet na chłopski rozum) powinno być odwrotnie, to tym gorzej dla teorii.

Chciałeś podejścia inżynierskiego, to masz. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."

Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: Gebi » 2014-11-28, 14:46

Ślubek
Dzięki. Piszemy o tym w dwóch różnych miejscach - szkoda.
Byłbyś łaskaw zerknąć tu:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=8246&start=15

Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik

Post autor: mironTG » 2014-11-30, 23:14

Bardzo krótko...... taśma malarska daje rade, na środek tarczy nawet dwu trzykrotnie.
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )

Puma

Post autor: Puma » 2015-02-13, 20:25

Dzisiaj wpadł mi do głowy pewien pomysł - nadrukowanie tarczy Ppn6 na odwrocie tarcz Krugera. Działa :mrgreen: Próbowałem w drukarce laserowej i żadnych problemów. W płaszczyźnie pionowej tarcza wygina się wystarczająco i nie ma żadnych pęknięć po drukowaniu. Jakby ktoś chciał to w załączniku tarcza od 3 w górę zrobiona w Wordzie ;) Trzyma wymiary całkiem nieźle.
Załączniki
ppn6-3.zip
(25.22 KiB) Pobrany 266 razy

Krakoo

Post autor: Krakoo » 2017-03-16, 11:31

Mam zamiar wziąć udział w lidze PPN6 i tu pytanie. Czy takie otworki będą OK? Mają 4,75mm z uwagi na rodzaj kulochwytu jaki mam dostępny w domu.

Obrazek

Rlyeh

Post autor: Rlyeh » 2017-03-16, 20:19

A jaki to kulochwyt?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Liga SKS”