SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Nasze Sprawy » Liga SKS » Sposoby na dobre dziurkowanie-czyli co podkładać pod tarcze
Sposoby na dobre dziurkowanie-czyli co podkładać pod tarcze
Autor Wiadomość
Ślubek 
Rafał

Wysłany: 2014-11-28, 09:51   

photochem napisał/a:
Mogę co prawda strzelać po 2 razy do jednej tarczy, ale nie lubię marnować papieru (czytaj: lasów tropikalnych)…

Jak drukuję tarcze do Ppn6, to nie przycinam ich od góry - raz, że widać, że są to tarcze w/g właściwego wzoru, dwa, że po przestrzeleniu można je włożyć do góry nogami i użyć jako podkładu do następnych tarcz, gdyż wtedy stare otwory wypadają powyżej osi kulochwytu, a pod dziesiatką jest obszar niestrzelany.

blucas 
Łukasz

Wysłany: 2014-11-28, 10:45   

Filo napisał/a:
Gebi napisał/a:
Ważna jest też wskazówka Kamrata Filo na temat długości włókien,

Dodam jeszcze jedną , jako praktyk introligator . Różnicę między kartonem o krótkim włóknie i długim włóknie rozpoznać można przerywając arkusz po przekątnej . Jeśli krawędź przedarcia jest ostra i nie postrzępiona , to dla drukarza i introligatora karrton jest g..niany bo ma krótkie włókna i małą wytrzymałość , ale do dziurkowania śrutem przede wszystkim taki się nadaje . Możecie tym sposobem sprawdzić posiadane tarcze .

No to teraz porównaj to sobie do oryginalnych tarczek krg które po zgięciu o 180" w jedną a następnie o 180" w drugą stronę są już niemal oddzielone od siebie. (trzyma się na pojedynczych włóknach) ;)

Gebi 
Jarek

Wysłany: 2014-11-28, 11:02   

Wszystko się zgadza! Teoria potwierdzona praktyką.
Szmelc-papier o krótkich włóknach najlepszy do drukowania tarcz. Metoda podklejania lepszego papieru (kartonu) też zdaje egzamin.
Nie wiem wprawdzie co to "krg", za to z pewnością materiał, z których produkują tarcze jest doskonale dobrany pod względem przeznaczenia, co wyjaśnił Filo.

blucas 
Łukasz

Wysłany: 2014-11-28, 11:32   

Gebi napisał/a:
Nie wiem wprawdzie co to "krg"
jest to kod tarcz Kruger-a ;)

Gebi 
Jarek

Wysłany: 2014-11-28, 12:01   

blucas:
Dzięki za wyjaśnienie. Postaram się zapamiętać i w przyszłości kupować tej firmy. Chwilowo mam zapas różnych "bonusowych" tarcz, więc stosować będę podklejanie. Przy moich umiejętnościach w zawodach startować nie zamierzam.
OT:
Odnoszę wrażenie, że wykształcenie masz politechniczne. Czy w wolnej chwili, zechciałbyś wypowiedzieć się w "glinianym" temacie? Brakuje mi wiedzy. Chodzi o zależność wielkości otworu wlotowego w zależności od kształtu śrutu (jego czoła). Na mój "chłopski rozum" w momencie uderzenia śrutu w glinę, za kształt i wielkość otworu odpowiada czoło sprężanego przed śrutem powietrza. To zaś jest (kształt czoła), idąc dalej tym tokiem, zależne od kształtu śrutu (jego czoła). W dużym uproszeniu: w tych samych warunkach, im bardziej płaskie lub wklęsłe czoło śrutu, tym większa średnica czoła fakli uderzeniowej powietrza i większa dziura wlotowa.

blucas 
Łukasz

Wysłany: 2014-11-28, 12:31   

Gebi napisał/a:
Odnoszę wrażenie, że wykształcenie masz politechniczne.

A pewnie się zdziwisz :mrgreen: Technik handlowiec :P Pracuję w hurtowni elektrycznej. :lol:
Większość też biorę na "chłopski rozum"
Co do pytania o glinę... zaraz postaram się to nieco ogarnąć :mrgreen:

Gebi 
Jarek

Wysłany: 2014-11-28, 12:59   

blucas
Technik, to technik :mrgreen: Myślący za to racjonalnie ;)
Choć zaskoczony jestem, nie będę ukrywać.
Jakiś fizyk by się przydał, albo balistyk - jeszcze lepiej.

photochem 

Wysłany: 2014-11-28, 13:13   

Dzięki wszystkim za wypowiedzi,
Będę próbował poszczególne rozwiązania - przynajmniej do czasu jak przyjdą zamówione już "krg" :mrgreen:

blucas 
Łukasz

Wysłany: 2014-11-28, 13:16   

photochem napisał/a:
przynajmniej do czasu jak przyjdą zamówione już "krg"

:mrgreen:

Ślubek 
Rafał

Wysłany: 2014-11-28, 13:33   

Gebi napisał/a:
W dużym uproszeniu: w tych samych warunkach, im bardziej płaskie lub wklęsłe czoło śrutu, tym większa średnica czoła fakli uderzeniowej powietrza i większa dziura wlotowa.

To jednak zbyt duże uproszczenie. :^)

Nie można mówić o średnicy czoła fali (zmiennej w czasie) bez rozpatrywania czasu. W końcu przecież fala nie stoi, a się rozchodzi. Średnica więc zwiększa się w czasie. No, chyba, że układem odniesienia jest śrut poruszający się dokładnie z prędkością dźwięku. To raz.

Dwa - kształt czoła fali dla źródła punktowego nie zależy od kształtu źródła, tylko od jego prędkości poruszania się odniesionej do prędkości rozchodzenia się fali. Jeśli rozpatrujemy rozmiary rzędu kalibru, oczywiście, ciśnienie rozkłada się inaczej przed ciałem płaskim a inaczej przed stożkowym, ale już w niewielkiej odległości "na bok" te różnice się niwelują.

I w końcu trzy - najlepszą metodą weryfikacji teorii jest praktyka. Nie śledziłem zbyt dokładnie wątku z gliną, ale jeśli z praktyki wynika, że otwór wlotowy jest większy dla pewnego rodzaju śrutu, podczas gdy z teorii (nawet na chłopski rozum) powinno być odwrotnie, to tym gorzej dla teorii.

Chciałeś podejścia inżynierskiego, to masz. :^)

Gebi 
Jarek

Wysłany: 2014-11-28, 13:46   

Ślubek
Dzięki. Piszemy o tym w dwóch różnych miejscach - szkoda.
Byłbyś łaskaw zerknąć tu:
http://nasze-wiatrowki.pl...t=8246&start=15

mironTG 
Wesoły dziadek :)

Wysłany: 2014-11-30, 22:14   

Bardzo krótko...... taśma malarska daje rade, na środek tarczy nawet dwu trzykrotnie.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )

Puma 
Kuba

Wysłany: 2015-02-13, 19:25   

Dzisiaj wpadł mi do głowy pewien pomysł - nadrukowanie tarczy Ppn6 na odwrocie tarcz Krugera. Działa :mrgreen: Próbowałem w drukarce laserowej i żadnych problemów. W płaszczyźnie pionowej tarcza wygina się wystarczająco i nie ma żadnych pęknięć po drukowaniu. Jakby ktoś chciał to w załączniku tarcza od 3 w górę zrobiona w Wordzie ;) Trzyma wymiary całkiem nieźle.

ppn6-3.zip
Pobierz Plik ściągnięto 187 raz(y) 25,22 KB

Krakoo 

Wysłany: 2017-03-16, 10:31   

Mam zamiar wziąć udział w lidze PPN6 i tu pytanie. Czy takie otworki będą OK? Mają 4,75mm z uwagi na rodzaj kulochwytu jaki mam dostępny w domu.

Rlyeh 

Wysłany: 2017-03-16, 19:19   

A jaki to kulochwyt?

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Nasze Sprawy » Liga SKS » Sposoby na dobre dziurkowanie-czyli co podkładać pod tarcze