Opis celownika Bushnell Trophy 3-9x40 DOA 600

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Opis celownika Bushnell Trophy 3-9x40 DOA 600

Post autor: eclip2 »

Obrazek


Wstęp

Powrót do korzeni. Moim pierwszym celownikiem był Bushnell Trophy 3-9x40 z siatką duplex, produkcji filipińskiej. Po dłuższym czasie zakupiłem celownik o klasę wyższy, mianowicie Bushnell Legend 3-9x40 również produkcji filipińskiej z siatką duplex.

Niestety niedawno Legend uległ awarii i nie chcąc bawić się w naprawy zakupiłem najnowszą wersję modelu Trophy z siatką DOA600.
Obrazek


Ogólnie

Bushnell Trophy to świetnie wykonany, wyprodukowany w korei, kompaktowy celownik przeznaczony co prawda na broń myśliwską, jednak doskonale spisujący się na kopiących wiatrówkach.
Obrazek


Estetyka

Celownik jest wykonany bardzo estetycznie. Tubus jest równo pokryty czarnym lakierem proszkowym. Napisy są wykonane starannie, bez nadlewek czy innych niedoróbek.
Obrazek

Różnica w wyglądzie między nowym a starym Trophy:

Nowy Trophy jest odrobinę dłuższy. Wszystkie napisy na tubusie są w kolorze złotym, w starym zaś były białe.


Optyka

Soczewka obiektywu powlekana jest na zielono, a okularu jest bezbarwna.
Obrazek

Obraz jest bardzo przyjemny, wyraźny i o sporym kontraście.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Różnica w obrazie między nowym a starym Trophy:

Nowy Trophy posiada lepszy obraz niż starszy model. Ma większy kontrast, jest wyraźniejszy i "przyjemniejszy".


Mechanika

W końcu model Trophy otrzymał „normalne” wieżyczki regulacji krzyża. Nie są to już za niskie wypustki pod palce, lecz w miarę wygodne wieżyczki. Co ciekawe, nie kręcimy całą wieżyczką, tylko pierścieniem wokół niej tak, że środek tejże zostaje nieruchomy. Regulacja chodzi ciężko, wyczuwalnie, z wyraźnym klikiem. Pokrętła są wyskalowane. Na pierścieniach wieżyczek przydałyby się nacięcia zapobiegające ślizganiu się palców.
Obrazek
Obrazek

Pokrętło powiększenia chodzi niemiłosiernie ciężko. Pracuje jednak płynnie i bez zgrzytów. W kręceniu pomaga specjalna wypustka, podobna do tej z DOC’a.
Obrazek
Obrazek

Różnice w mechanice między nowym a starym Trophy:

Nowy Trophy, jak już wyżej wspomniałem, ma o wiele wygodniejsze wieżyczki niż stary. Chodzą też wyraźniej i co najważniejsze, głośniej.

Pokrętło powiększenia wygląda całkiem inaczej. Zamiast zagłębień pod palce, posiada poprzeczne nacięcia i wypustkę, pomagającą w kręceniu.

Pierścień korekty wady wzroku nie jest oblany gumą, jak to miało miejsce w starym modelu.
Obrazek


Krzyż

Nowy Trophy otrzymał nowy krzyż. Z tego co mi wiadomo, to jest to krzyż zaprojektowany do polowania na jelenie. Myślę jednak, że można go z powodzeniem wykorzystać do strzelania z wiatrówki.
Obrazek


Podsumowanie

Podsumowując: Nowy Bushnell Trophy 3-9x40 DOA600 to bardzo dobrze wykonany celownik, z porządnym obrazem i ciekawym krzyżem w przystępnej cenie. Miejmy tylko nadzieję, że tak jak jego poprzednia wersja będzie równie wytrzymały na kopiących wiatrówkach.
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Przy powiększeniu x9 jaka jest odległosc pierwszej kropki. Podobno 0,5 miliradiana :? :roll:
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Post autor: eclip2 »

Arnie pisze:Przy powiększeniu x9 jaka jest odległosc pierwszej kropki. Podobno 0,5 miliradiana :? :roll:
A żebym ja to wiedział... :oops: :roll:
W instrukcji nic o tym nie pisze :/
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Weź kartkę papieru, narysuj linie co 1cm, ustaw kartkę na 10 metrze i zobacz gdzie będzie pierwsza kropka.

Przy truemildocie "kropki" są co 1 cm/10m; 2cm/20m; 5cm/50m itd. itd.
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Post autor: eclip2 »

Zrobię tak jak piszesz.
Jak tylko mi minie przeziębienie, to przetestuję i napiszę ;)
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Nie pali się :mrgreen: . Sam się zastanawiam nad Trophym 4-12x40 z tą siatką ;)
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

Arnie pisze:Nie pali się :mrgreen: . Sam się zastanawiam nad Trophym 4-12x40 z tą siatką ;)
Właśnie kupiłem taki na karabin córki. Miał być - lekki, o względnie dobrej optyce i krzyżu który można wykorzystać w HFT. Dziś bawiłem się trochę zestawem i jakieś pierwsze wnioski można już wysnuć

1. Jakość optyki na kolana nie powala, ale daje radę. W każdym razie w hali w Ursusie ze znalezieniem celu nie było żadnych problemów, a szukałem też jakiś paprochów pochowanych w cieniu. Jak za tę kasę nie spodziewałem się Zeissa, ale jestem mile zaskoczony, myślałem, że będzie gorzej

2. Krzyż do HFT świetnie się nadaje, jest wprost rewelacyjny. Poziome kreski z powodzeniem można wykorzystywać do oceny odległości znając wielkość KZ. Nie jest to oczywiście miarka porównywalna z nową DEltą, ale w zupełności wystarczy, by nie dać się złapać na haczyk płapki odległości. Tu w mojej ocenie jest o wiele lepszy niż zwykły Mildot

3. Zwyczajowo ustawiłem lunetę na x10 i paralaksę na 20y. W przypadku tego Bushnella regulacja dioptrii została też prawie maksymalnie dokręcona (taki mój mały patent na walkę o ostry tor HFT). Cele w zakresie 12-40 metrów są bardzo dobze widoczne, na 10 metrów trochę się obraz rozmywa. Na 8 widać KZ15, ale krzyż to tak trochę po omacku. Czyli standard w klasie, "praw fizyki pan nie oszukasz i nie bądź pan głąb" :)

4. Spory błąd paralaksy, konieczne będzie założenie gumowego ucha.

Arnie - uprzedzając Twoje pytania - nie wiem, czy to jest faktyczne powiększenie x10, czy tylko tak napisali na tubusie. Nie wiem też, czy wyskalowali to w miliradianach czy innych cudakach, i szczerze mówiąc wali mnie to. :) Ale do Mildota te kropki mają się nijak, zwłaszcza pierwsza i druga. Natomiast opanowanie praktycznych zasięgów nie sprawia poblemu. Wyzerowałem na 20 metrów, jak zwykle zresztą, na dystansie od 8 do 40 metrow córka będzie się poruszała w obrębie dwóch kropek.
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Post autor: eclip2 »

W moim opisie pojawiło się kilka błędów. Po cennej uwadze kolegi Mfor pragnę napisać, że wieżyczki kręcą się całe (idiotyczne niedopatrzenie z mojej strony), a soczewka okularu powlekana jest na fioletowo (przy dziennym świetle nie zauważyłem, jednak przy żarówkowym faktycznie ma lekką barwę)
Przepraszam za wprowadzanie w błąd :oops:
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Emhyrion pisze: Krzyż do HFT świetnie się nadaje, jest wprost rewelacyjny.
Zastanawiam sie czy przy moich dioptriach nie będzie za cienki :roll:, ale na to pytanie to juz sobie będę musial sam odpowiedzieć jak popatrzę.
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

Arnie pisze:
Emhyrion pisze: Krzyż do HFT świetnie się nadaje, jest wprost rewelacyjny.
Zastanawiam sie czy przy moich dioptriach nie będzie za cienki :roll:, ale na to pytanie to juz sobie będę musial sam odpowiedzieć jak popatrzę.
Myślę, że nie, on własnie wcale nie jest taki cienki. Powiem więcej kropki mogłyby być nawet trochę mniejsze...
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
MFor
Posty: 38
Rejestracja: 2007-11-04, 20:20
Lokalizacja: www.forGuns.pl

Post autor: MFor »

Siatka nie jest za cienka, raczej średniej grubości (np. kolega aksel twierdzi, że jest wręcz gruba, porównując do Mil Dot-a z najnowszego małego DOT-a), dla mnie jednak w sam raz (a mam bardzo dużą wadę wzroku), tylko kropki, jak słusznie Paweł wspomniał, mogłyby być mniejsze.

Arnie... Z obejrzeniem "na żywo" BT chyba nie ma najmniejszego problemu, możesz umówić się na spotkanie z kolegą Emhyrion-em lub ze mną (bywam w W-wie, przeważnie raz w miesiącu).
www.forGuns.pl - Akcesoria strzeleckie i rekreacyjno-sportowe (uaktualnienie 10.10.)
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

To jeszcze Was wykorzystam :mrgreen: na pow. x10 pole widzenia jest większe w BT czy w starym DOT?
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
MFor
Posty: 38
Rejestracja: 2007-11-04, 20:20
Lokalizacja: www.forGuns.pl

Post autor: MFor »

Ja niestety tego nie wiem, nigdy nie miałem żadnego DOT-a, aksel z kolei ma najnowszy wypust, ale może poza grubością siatki (podobno teraz jest bardzo cienka), nic się nie zmieniło...
aksel na bron.iweb.pl pisze:... Wydaje mi się także że na powiększeniu X 10 (...) pole widzenia porównywalne. ...
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=75247
www.forGuns.pl - Akcesoria strzeleckie i rekreacyjno-sportowe (uaktualnienie 10.10.)
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Post autor: eclip2 »

Sprawdziłem siatkę.
50m, x9 kratka 5cm.
Pierwsza kropka pod krzyżem na mniej więcej 1/3 kratki. Ciężko było dokładnie sprawdzić, gdyż te kropki są grubaśne.

A jeszcze co do krzyża. Wyzerowałem celownik na 30m, a na 50m trafiałem drugą kropką.
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975