FWB 603

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCA

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

FWB 603

Post autor: Ur. »

O zakupie tego karabinka przebąkiwałem już chyba z rok. W międzyczasie temat umierał i odżywał w zależności od mojej aktualnej kondycji finansowej, a decyzja "czy i co kupić? " stałą się decyzją wspólną: moją i Żony.
W końcu udało się pokonać przeciwności i 2 tygodnie temu karabinek o numerze: 301577 wylądował u mnie w domku.

Feinwerkbau 603 to karabinek W systemie PCA o Energii początkowej w okolicach 7,5J.

Dane techniczne (brane z instrukcji, sam nie mierzyłem):

Długość lufy: 425mm
Długość linii celowania: 780 - 815mm
Długość całkowita: 1100mm
Wysokość: 250mm
Waga: 4,9 kg

Długość linii celowania wydłuża płaszcz, który znacznie wystaje poza lufę.
Co do wagi, to można ją zwiększyć umieszczając obciążniki w przystosowanych do tego miejscach pod baką i za stopką oraz na lufie.

Łoże wykonane jest podobno ze specjalnie prasowanych warstw twardego drewna, dzięki czemu nie odkształca się pod wpływem wilgoci.
Organoleptycznie niczym nie różni się od materiału na krzesła w mojej podstawówce i nie jest szczególnie urokliwe. (nie sugerujcie się fotkami, robiła je moja siostra i wygląda to lepiej niż na żywo ;) )
Stopka i baka są regulowane w 3 płaszczyznach zarówno jeśli chodzi o przesunięcie jak i skoszenie. Nie można tylko przesunąć baki wzdłuż osi karabinka. Wszystko kontrolujemy bliźniaczym dla obu elementów systemem śrub. To chyba ostatnia osada z taką możliwością regulacji, która nie przypomina nogi skradzionej terminatorowi (ma jednak coś z X-wing'a).
Obrazek

Obrazek

Spust jak na dziurkacz przystało, ma regulowane wszystko ;)
Co ważne, długość drogi i wagę można regulować bez narzędzi, dzięki dwóm pokrętłom (za i przed językiem spustowym):
Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o sam proces przeładowanie/strzał, to FWB jest wygodne (oczywiście porównując do innych PCA).
Odchylamy wajchę, w ostatniej fazie ruchu otwiera się port ładowania.
Dzięki systemowi dźwigni sprężenie nie jest specjalnie trudne, dodatkowo grzechotka, zabezpiecza przed odbiciem.
Po zamknięciu ładujemy śrut, zamykamy port i można strzelać.
O strzale ciężko jest coś powiedzieć, bo nic się w zasadzie nie dzieje :D
Wylatującemu śrutowi nie towarzyszą żadne poza-akustyczne efekty.
Czasami mgiełka, najpewniej rozpylonego smarowidła ze śrutu.
Strzelałem z kliku bezodrzutowych karabinków i jeżeli można stopniować "nie istnienie" czegoś, to odrzut w FWB 603 nie istnieje bardzo! Na pewno bardziej niż w 300, czy LGRze. Z tego co pamiętam, bardziej niż w LGM też.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ciX_8T1P_oc[/youtube]

Można też strzelać na sucho, w tym celu otwieramy port pipsztokiem po lewej stronie, zamykamy klapkę i strzelamy.
Obrazek

Jeszcze kilka zdjęć całości:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek

Obrazek

Jak pewnie co bardziej spostrzegawczy zauważyli, na karabinku siedzi diopter Hammerli 460, jest to krótszy brat tegoż opisanego przez Seweryna.


ps.
Wielkie podziękowania należą się Państwu Kliszewskim, za pomoc w zdobyciu karabinka.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Ur., łącznie zmieniany 2 razy.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Cudo
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Gratuluje bo jest czego. A odnośnie odrzuty to właśnie w weekend miałem możliwość porównać dość dokładnie kombinatora i moje FWB. Kop w waltherze że dużo większy podbija normalnie karabinek delikatnie natomiast w P70 nie dzieje się kompletnie nic. Spust również jest fajniejszy w FWB i nie jest to tylko opinia zakochanego posiadacza P70 ponieważ właściciel walthera potwierdził moje spostrzeżenia.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Zazdrość mode:on
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

No tak, 300 jest fajna a to jeszcze fajniejsze.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

bonzoo pisze:a to jeszcze fajniejsze.
To (603 :mrgreen: ) jest zajefajne , super celne , super przyjazne i na prawdę fajnie "pyka", a diopter z hammerlaka ma olbrzymi zakres regulacji. Te 7.5J w zupełności wystarcza do celnego ostrzelania wiatrówkowych odległości.

Piotr ; raz jeszcze gratki :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Wylatującemu śrutowi nie towarzyszą żadne poza-akustyczne efekty.
Czasami mgiełka, najpewniej rozpylonego smarowidła ze śrutu.
Przecież ustaliliśmy wczoraj (kolokwialnie), ze to resztki biogazu :P
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
LocutusBorg
Posty: 585
Rejestracja: 2010-08-09, 11:02
Lokalizacja: Radom

Post autor: LocutusBorg »

Gratulacje! :)
Slavia 634 + PP 6x40
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

W imieniu swoim i karabinka dziękuję za miłe słowa ;)
maximus pisze:Kop w waltherze że dużo większy
Czyli dobrze mi się wydawało. Ciekawe co jest przyczyną.
W LGR, idzie na bank o masę zbijaka.
Hiszpan63 pisze:Te 7.5J w zupełności wystarcza do celnego ostrzelania wiatrówkowych odległości.
Trzeba tylko jeszcze celnie strzelać. Tak, czy siak wracam na dalsze belki.
Ostatni raz na większy dystans z dioptera strzelałem chyba tu
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

KbUr35 pisze:Hiszpan63 napisał/a:
Te 7.5J w zupełności wystarcza do celnego ostrzelania wiatrówkowych odległości.
KbUr35 pisze:Trzeba tylko jeszcze celnie strzelać. Tak, czy siak wracam na dalsze belki.
Ostatni raz na większy dystans z dioptera strzelałem chyba tu
Z całym szacunkiem , to nie była ironia :D Na Bemowie tylko zasugerowałem , że można spokojnie pykać na 50m ... sam spróbowałeś i wiesz o czym mówię :P Wiadomo , że trzeba się ostrzelać z każdym sprzętem , tym przyjemniej im przyjemniejszy sprzęcik ;) ... i jakoś nie widziałem żebyś miał kłopoty z trafianiem ... :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Wcale się nie doszukuję ironii.
Niestety między trafianiem a trafieniem powtarzalnie, jest znacznie dłuższa droga niż między nietrafianiem a trafianiem. Inna rzecz, że faktycznie chętnie się ostrzelam i bronić się przed tym nie zamierzam :D
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.