BSA Platinum 8-32x44

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

BSA Platinum 8-32x44

Post autor: maximus »

Dziś chciałem wam opisać moją lupkę BSA Platinum 8-32x44. Mam ją na karabinku już kilka miesięcy więc mogę już coś o nim powiedzieć. Kupiłem go urzywanego od kolegi z forum za nie wygórowane pieniądze (pozdrowienia dla Artura ;) ). Na początku troszkę się go bałem ponieważ jest bardzo mało informacji na jego temat a te które znalazłem były raczej nie pochlebne. Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego. Lupka jest bardzo długa, bez osłony przeciwsłonecznej ma aż 40 cm a zosłoną to już prawie 50. Ma to jedną zasadniczą zaletę, a bardzo mały błąd paralaksy ponieważ przy minimalnym nawet zejściu żrenicy z osi tracimy zupełnie obraz. Gorzej jest tylko na bliskich odległościach 8-10 m ale to chyba bolączka większości lunet. Największą bolączką tej lunety jest to że nie bardzo sprawdza się przy ograniczonym dostępie światła.

Obrazek

Lupa ma powiększenia w zakresie 8-32. Moim zdaniem da sie strzelac tak do 18x potem to już potężne mleko. Dla mnie optymalnym nastawem jest 12 razy tak do rekreacji a na zawody 8X. Zaobserwowałem ciekawą rzecz która bardzo ułatwiła mi życie. Nauczyłem się poprawek dla powiększenia 12x i co ciekawe kiedy chce strzelać na 8x dzielę sobie poprawki na pól (np 2 doty na 12x = 1 dot na 8x). Pokrętło zoomu chodzi z lekkim oporem tak jak być powinno. Okular jest również wyposażony w korekcje wady wzroku.

Obrazek

Krzyż zastosowany w tym egzemplażu to MD. Nie za gruby ale moim zdaniem mógł by być troszkę delikatniejszy

Obrazek Obrazek

Regulacji krzyża dokonujemy za pomocą poręcznych wieżyczek bez użycia dodatkowych narzędzi, 1 klik = 1/8 moa. Kliki łatwo wyczuwalne natomiast pomiędzy klikami są delikatne "luzy". ciekawostką jest to że kliki są powtarzalne i krzyż zawsze wraca w to samo miejsce. Jest również możliwość zerowania wież.

Obrazek

Mamy ro dyspozycji również regulację paralaksy od ok 12m do nieskończoności. Regulacja chodzi z oporem tak jak lubię.

Obrazek

Całość jest wypełniona azotem, a tubus został wykonany z bardzo twardego aluminium przez co nie mogę zaobserwować śladów po montażu.
Cóż mogę jeszcze powiedzieć? Seria platinum to flagowy model BSA. Cy warty swoich pieniędzy? Moim zdaniem nie. Nowy kosztuje ponad 700 zł i tyle bym za nią nie zapłacił. Natomiast jako celownik z drugiej ręki ( ja za niego zapłaciłem 300 zł) jest moim zdaniem ciekawą propozycją. Posiada duży przedział powiększeń, całkiem niezłą mechanikę i bardzo ładne wykonanie. Ja na pewno kiedyś go zmienię ale będę go mile wspominał.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Arek D
Posty: 11
Rejestracja: 2009-03-09, 10:54
Lokalizacja: rybnik

Post autor: Arek D »

Bardzo fajny opis lupki ja aktualnie do mojej dorabiam osłonę przeciwsłoneczną dziś tokarz będzie rzeźbił ciekawe co z tego wyjdzie :)
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Miły opis. Co do BSA to za 300zł nie ma co wybrzydzać. Na zawodach można się pojawić. Ja czekam na moją lupkę, ponoć ma być dziś wysłana.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Jarek kupiłeś coś nowego czy coś się stało z twoją?
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Coś nowego, więc któraś pójdzie na sprzedaż. Popatrzę będę wiedział.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Daj znać zobaczę jak u mnie z pieniedzmi będzie
Diablik + Waver v10 2-10x38