HW 40 PCA

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCA

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

HW 40 PCA

Post autor: Ur. »

HW-40 PCA to prawdopodobnie najtańsza "strzelawka" ze stajni Wiehrauch'a. Warto przyjrzeć się co oferuje ta znana firma za 404-414zł (zależnie od wersji, u Andrzeja - co ciekawe wersja z TG jest tańsza).

Pistolet oparty jest na systemie PCA - czyli wstępnego sprężania powietrza. Od wiatrówek sprężynowych czy gas-ramów różni się tym, że tłok nie jest ruchomy podczas strzału. Naciągając (raczej napinając) pistolet sprężamy tłokiem powietrze, które następnie -wypuszczane przez zawór popycha śrut. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie pośrednie, między wiatrówkami sprężynowymi a PCP.
Bliźniacze rozwiązanie można znaleźć w pistoletach
Gamo Compact; HW-75 czy FAS AP 604
Obrazek
oraz rzecz jasna Marksmanie - kopii HW-40

Zastosowanie systemu PCA niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, z których najważniejszym jest minimalny (w porównaniu do pistoletów sprężynowych) odrzut. Nie bez znaczenia jest też fakt trwałości takiego rozwiązania oraz niskich kosztów eksploatacji (śrut+jakieś smarowidło)

Z wyglądu HW-40 nawiązuje trochę do Desert Eagle i jest bardzo "zwyczajny". Kiedy każdy z nas spróbuje wyobrazić sobie współczesny pistolet, zobaczy właśnie coś w tym stylu.
Obrazek
Obrazek

Całość wykonana jest z (dokładnie wykończonego!!!) plastiku. Anglojęzyczne strony rozwodzą się coś o super-wytrzymałym polimerze - po mojemu to po prostu solidny plastik.
Szczerze powiem, że wolę tradycyjne materiały - drewno i metal, ale wszystko kosztuje. Oszczędzając na obudowie Niemcy mogli zachować charakterystyczne dla Wiehraucha wysokie standardy wykonania bebechów, lufy itd.

Chwyt pistoletu jest wygodny, ale trochę śliski. Można podobno dokupić do niego gumę naciąganą na rękojeść (zwaną gdzieniegdzie - kondomem), która rozwiązuje sprawę. Gdzie ją nabyć i za ile - jeszcze nie wiem. Poszukam. Jak dla mnie spust mógłby być trochę dalej wysunięty bo mam długie palce, ale idzie się przyzwyczaić.
[Edyta po czasie: do spustu całkowicie się przyzwyczaiłem, problem wynikał najpewniej z tego, że miałem wyrobione odruchy chwytu z karabinków. Problem uważam za "niebyły"]
Spust - typowy dla pistoletów HW, miękki, 2 stopniowy, z jedną śrubą do regulacji drogi. Bardzo przyjemny.

Sprężanie powietrza w HW-40 jest nie lada wyzwaniem, trzeba włożyć w to sporo siły jednocześnie uważając aby nie przyciąć ubrania. Każdy kto choć raz napinał ten pistolet wie skąd wzięła się nazwa - "dziadek do orzechów".
Zaczynamy od odciągnięcia kurka - pistolet się otwiera:
Obrazek

W czasie otwierania zaskakuje automatyczny bezpiecznik, którego mechanizm znajduje się pod komorą sprężania i współpracuje z jej ruchem podczas ładowania.
Obrazek

Kiedy otworzymy pistolet do końca - nabiera powietrza.
Obrazek

Przychodzi czas na załadowanie śrutu - port ładowanie jest z pozoru trudno dostępny, jednak po pewnym czasie użytkowania - śrut można ładować z zamkniętymi oczami - Próbowałem.
Obrazek

Została nam już tylko "przyjemność" zamknięcia tego diabelstwa i sprężenia powietrza, potem można strzelać.
Oczywiście trzeba najpierw odbezpieczyć.
Jako zatwardziały wróg bezpieczników, musiałem stracić trochę zdrowia, zanim się do tego przyzwyczaiłem.
Obrazek

pomaluję ten bezpiecznik na czarno, bo mi się nie podoba taki ;)

Strzelamy.
W tym momencie dociera do nas, dlaczego warto było kupić ten pistolet mimo plastików, mimo bezpieczników i mimo ciężkiego napinania pistoletu (w zasadzie to napinanie niejako legitymuje obecność bezpiecznika)
Strzał jest po prostu strasznie przyjemny. Nie da się tego opisać. Słyszymy pach. Pistolet leciuteńko podskakuje a śrut trafia tam gdzie powinien (niestety tam gdzie wycelowaliśmy a nie tam gdzie chcielibyśmy wycelować).
HW-40 uważany jest za najcelniejszy budżetowy pistolet rekreacyjny, przynajmniej jeden z najcelniejszych. Ja, żeby to wykorzystać muszę jeszcze sporo potrenować, gdyż celowanie z otwartych umieszczonych blisko siebie nie jest zadaniem łatwym (zostaje jeszcze celownik lub kolimator).
Obrazek

Dla jasności - Potwierdzam Net'owe informacje na temat celności - sprawdziłem zakładając na HaWusię lupkę BT - wygląda głupio.
Na koniec jeszcze fotka plastikowego "separatorka" - nie mam pojęcia czy coś daje (wątpię), ale spróbuję to sprawdzić, odcinając go od powietrza wylatującego metalową rurką.
Obrazek

Parę słów na koniec. Pierwszy raz strzelałem z HW-40 na zlocie Tawerny, wtedy też podjąłem decyzję o jego zakupie. Trochę poczekałem - nie żałuję. Polecam jako pistolet rekreacyjny na lata.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Ur., łącznie zmieniany 4 razy.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Zmiana okładek?
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Nie wchodzi w grę, trzeba by zmienić całą obudowę praktycznie, no chyba że by obciąć kawałek - ale to trochę strach.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Szkoda w drewienku byłby miodzio.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

HW-75 jest metalowo drewniane, ale właśnie sporo droższe.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Seperator powinien posiadać przegrody a tu nie ma, to jest chyba dla bajery. W broni palnej takie rozwiązanie zmniejsz podrzut broni.Nie będę tego tłumaczył co i jak i dlaczego bo znowu będziesz musiał rysować :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Pierwszy raz zobaczyłem to rozwiązanie w pistoletach Auto-Mag.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Tak mi się też wydaje, ale sprawdzić nie zawadzi, rurkę tylko znaleźć...
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
sq9cxd
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-20, 17:22
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sq9cxd »

KbUr35 pisze:Na koniec jeszcze fotka plastikowego "separatorka" - nie mam pojęcia czy coś daje (wątpię), ale spróbuję to sprawdzić, odcinając go od powietrza wylatującego metalową rurką.
Witam Kolegów.
Choć testy robiłem z "klonem" to jednak podzielę się moimi spostrzeżeniami.
Klon (fabryczny) wykazuje gorsze skupienie jak HW lecz o tym pisano już i nie dodam tu nic mądrzejszego w tym temacie, a że podobieństwo wizualnie ogromne to i to co uczyniłem może zaciekawi użytkowników 40-stki.
Marx z dziewięciu metrów dziurawił mi tarczę w okręgu o średnicy ok.4 cm +dużo odskoków na Crosmanie Pointed :cry:
Zaciekawił mnie ten niby separatorek czy to coś co wygląda jak radiator przed wylotem lufki i po namyśle wcisnąłem w to coś krążek o średnicy zewnętrznej 10mm,z dziurką 6mm i gruby na 2 mm. Dosunąłem go do lufy tak aby nie stykał się z nią a schował się pod pierwszy "radiator" od strony lufy.
wynik-odległość ta sama 9m , również oburącz bez podpórki, śrut ten sam:
brak odskoków,skupienie wielkości 1 grosz (przestrzeliny łączą się ze sobą), prędkość wylotowa bez zmian.Zaobserwowałem jedynie to że śrut poszedł w dół w stosunku do linii celowniczej i musiałem podnieść szczerbinkę.Do testów założyłem jeszcze 2 takie krążki lecz nie było już poprawy skupienia i tylko punkt trafienia przesunął się jeszcze niżej mimo iż chrono wykazywało brak spadku prędkości.
Czy moje wypociny przydadzą się komuś do HW tego nie wiem bo myślę że mądrzejsi ode mnie w fabryce wstawiliby coś takiego .U klona to pomogło bo po wyjęciu z pudełka i pierwszych strzałach byłem mocno rozczarowany.Pozostałem przy jednym krążku i teraz cieszy mnie -ciągle jednak zabawa .
"klon"HW40;Hatsan 70; Harrier
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

a to Ci ciekawostka. skoro idzie w dół to sugerowało by lekką nieosiowość, czemu więc poprawia skupienie???
Na początku pomyślałem, że może dociąża na lufę, ale waga takiego pierścionka jest za mała, żeby robić różnicę.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
sq9cxd
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-20, 17:22
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sq9cxd »

myślę że pierścień spełnia rolę separatora i cześć powietrza wydostaje się przed pierścieniem przez szczelinę w plastiku (nacięcia od góry). być może z tak krótkiej lufki wydostaje się zbyt wiele powietrza i po opuszczeniu lufy śrut jest znoszony na boki.jak zwał tak zwał ale to u mnie działa.
"klon"HW40;Hatsan 70; Harrier
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

A jak powinien wyglądać taki separator od środka, może ktoś ma jakiś przekrój.
sq9cxd
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-20, 17:22
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sq9cxd »

jak sama nazwa wskazuje -jest to coś co separuje gazy wylotowe od pocisku.rozwiązanie leży pewnie w inwencji twórczej i zależne jest od modelu wiatrówki.
"klon"HW40;Hatsan 70; Harrier
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

To na co wskazuje nazwa doskonale rozumiem, ale na pewno są jakieś ogólne teoretyczne założenia konstrukcyjne jakie powinien spełniać separator.
Na przykład ilość kanałów, czy te kanały są pod kątem prostym, czy ostrym do osi lufy, na około, na gorze, na dole itp.
sq9cxd
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-20, 17:22
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sq9cxd »

Tu już nie pomogę .Zapewne jest wśród Nas wielu mądrzejszych kolegów ;) .Opsałem tylko to co udało mi się uzyskać i pewnie przez przypadek. :oops:
"klon"HW40;Hatsan 70; Harrier
Pawcio
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-03, 19:26
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: Pawcio »

Witam kolegów..!!!

Bardzo się cieszę, że mogłem przypatrzeć się Waszej rozmowie, gdyż właśnie od jakiegoś czasu zamieżam się z zakupem właśnie HW40.
Po tej rozmowie, jestem już zdecydowany na zakup.
Dotąd nikt nie miał żadnych zastrzeżeń do tej wiatrówki, jedyne dotyczyły sposobu ładowania śrutu, ale i do tego można się podobno przyzwyczaić.
Jeśli jest jeszcze coś, co powinienem wiedzieć o tym sprzęcie, to proszę o info,będę bardzo zobowiązany.

Pozdrawiam.