Kusze

Moderator: Hiszpan63

muarte
Posty: 35
Rejestracja: 2014-05-15, 08:08
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: muarte »

i da sie obejsc smieszne polskie prawo, tzn. Sling Cross Bow jak? Prosty sposób zamiast cięciwy z metalu czy z włókna podpada pod ustawe ale cieciwa z Gumy już nie;D

Właśnie wolnymi chwilami jestem w trakcie robienia kuszy dla zabawy ;D jakoś łuk mi nie podchodzi a tak to kusze postawie na bipodach i strzelam
młotek
Posty: 192
Rejestracja: 2013-02-05, 19:06
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: młotek »

"Cięciwa" z gumy = proca.
Na takim sprzęcie nigdy nie uzyskasz ani takiej siły, ani takiej celności jak w kuszy.
Z drugiej zaś strony, jeśli z czymś wyglądającym jak kusza namierzy cię jakiś mundurek, to masz ciepło. Bardzo ciepło (i mokro).
Na co więc taki kłopot, kiedy można swobodnie łazić z łukiem historycznym o naciągu nawet 60kg (jeśli tylko dasz radę).
A jaka frajda intuicyjnie trafić w cel wielkości głowy z 20-30m.

Tak orientacyjnie, dla porównania - strzał z łuku o naciągu zaledwie ok. 18kg jest równoważny ze strzałem z wiatrówki o energii nawet ok. 32J (dużo zależy od strzał).
Faceci zazwyczaj pykają z łuków o naciągu ok. 28-32kg a to (teoretycznie) wystarczy już do zabicia np. sarny.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

kruk306 pisze:Niestety u nas nie można mieć legalnie kuszy.
W Czechach można . Nie wiem czy są rejestrowane czy nie , ale w czeskim Cieszynie , w sklepie z wiatrówkami , wisi ich dużo w różnych cenach i z różnymi systemami naciągu . Fakt , że to dobry punkt zaopatrzenia dla kłusowników .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:W Czechach można . Nie wiem czy są rejestrowane czy nie ,
... trzeba być pełnoletnim , zeby zakupić . Ale w Polsce jest to nielegalne i kropka .
kruk306 pisze:kusze te od 3 tys to śmiercionośna zabawka.
... te z 1000 zł również .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Gajowy
Posty: 431
Rejestracja: 2012-07-14, 20:10
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Gajowy »

Hiszpan63 pisze:
Filo pisze:W Czechach można . Nie wiem czy są rejestrowane czy nie ,
... trzeba być pełnoletnim , zeby zakupić . Ale w Polsce jest to nielegalne i kropka .
kruk306 pisze:kusze te od 3 tys to śmiercionośna zabawka.
... te z 1000 zł również .
Ech... mielim pańszczyznę.. sanację, komunę a teraz to nawet demokracja nastała...podobno;)
Wszystko mija a chłopska głupota..... :( nieśmiertelna.........
"Myślenie nie jest trudne, trzeba się tylko do niego przyzwyczaić!"
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Na szczęście nasze wiejskie pany so mondre :)
A przepraszam, musiałem ;p
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Gajowy pisze:Wszystko mija a chłopska głupota..... :( nieśmiertelna.........
Bo ja wiem, czy chłopska... Jako pierwszy używania kusz (w wojnach przeciwko chrześcijanom) zakazał papież Innocenty II, uznając je za broń niegodną rycerza. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze:Jako pierwszy używania kusz (w wojnach przeciwko chrześcijanom) zakazał papież Innocenty II, uznając je za broń niegodną rycerza.
Właśnie rycerzom ze szlachetnych rodów , zakutym w zbroję , kusza zagrażała najbardziej i czyniła zbroję bezużyteczną , stąd zakaz używania . Używanie w walce zagrożone było ekskomuniką . 30 lat później kusza była powszechnie stosowana w całej Europie , a ciężka zbroja stawała się strojem paradnym . Nic tak dobrze się nie rozprzestrzenia na świecie jak skuteczne sposoby zabijania .
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Filo pisze:
Ślubek pisze:Jako pierwszy używania kusz (w wojnach przeciwko chrześcijanom) zakazał papież Innocenty II, uznając je za broń niegodną rycerza.
Właśnie rycerzom ze szlachetnych rodów , zakutym w zbroję , kusza zagrażała najbardziej i czyniła zbroję bezużyteczną , stąd zakaz używania . Używanie w walce zagrożone było ekskomuniką . 30 lat później kusza była powszechnie stosowana w całej Europie , a ciężka zbroja stawała się strojem paradnym . Nic tak dobrze się nie rozprzestrzenia na świecie jak skuteczne sposoby zabijania .
Do dziś tak jest :cry:
Największe legalne (oficjalne) obroty i dochody przynoszą branże zbrojeniowa i farmaceutyczna.
EDIT:
P.S.
Dzisiejsze kevlarowe kamizelki taktyczne nie mają szans z profesjonalną kuszą bojową.
Próbą chronienia rycerzy przed grotami strzał i bełtami kusz były takie ukształtowanie napierśników, które przypominały koguci tors (rodzaj dziobu) - dawało to szanse na ześlizgnięcie się miotanego przedmiotu.