SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Wiatrówki PCP » Beeman Qb78 4,5mm - PCP
Beeman Qb78 4,5mm - PCP
Autor Wiadomość
WooDeN 
Adrian

Wysłany: 2019-04-08, 21:46   Beeman Qb78 4,5mm - PCP

Witam,

Moja przygoda na forum rozpoczęła się od poszukiwania karabinka którym w miarę celnie uda się postrzelać na dystansie 50m.

Po wielu zmianach i różnych dziwnych pomysłach zapadła decyzja - kupuję QB78 w celu przerobienia na PCP. Decydująca była możliwość uzyskania PCP z regulatorem w kwocie poniżej 1000zł.

Kupując karabinek nie miałem wiedzy oraz doświadczenia odnośnie strzelania i budowy wiatrówek. Mimo tego miałem sporo zapału i ciekawości, zauważyłem później nawet że był taki okres gdy grzebanie przy karabinku sprawiało mi więcej frajdy niż strzelanie :mrgreen:

Po zakupie i wystrzeleniu dosłownie pary kapsuł zabrałem się za przegląd zerowy (zanim kurier dostarczył karabinek przerobiłem mnóstwo materiału z sieci).

Przy przeglądzie zaczęły się pierwsze poprawki, poza czyszczeniem wszystkiego wykonałem polerkę zbijaka, jego sprężyny i bolca, rozwierciłem i wypolerowałem popychacz śrutu. Następnie polerka portu ładowania i korony lufy. Tak zrobiony Qba dosyć dobrze spisywał się na 20-30m.

Po przeczytaniu jeszcze większej ilości materiałów zabrałem się za przerobienie zaworu strzałowego (wywiercenie dodatkowych otworków), zwiększenie napięcia sprężyny zbijaka podkładką aby w końcu wymienić uszczelkę transfer-portu na łuskę.

Następnie przeróbka na PCP, zakup butli HP kilku złączek, dorobienie korka u tokarza...

Po tych wszystkich przeróbkach wiatrówka strzelała w miarę równo, niepokoiły mnie tylko różne wyniki na odmiennych wagowo śrutach, choć z przestrzelania każdego śrutu który miałem w domu wszystko mieściło się poniżej 17J.

Z ostatnich wyników na Exact 4,53 średnia prędkośc to 226m/s i energia 14J:

Skupienie na 25m udało mi się osiągnąć ok 10mm w serii 5 strzałów co przy moim braku umiejętności uznaję za wielki sukces (tarcze górne to serie po 5 strzałów, tarcza centralna seria 10 strzałów - reszta zerowanie itp) - czerwóne kółko 10mm, żółte 20mm.

Na 50m już nie było tak ładnie, co prawda wiał lekki wiatr, ale tutaj strzelec musi zdecydowanie więcej trenować najlepsze skupienie to jakieś 12x25mm...

W międzyczasie gdy tokarz produkował korek dorwałem kawałek sklejki i wykonałem sobie stolik tak by strzelało się wygodniej. A tak to wyglądało na strzelnicy:

I Qba:

Aktualnie pracuję nad skrzynką dla Qby i reszty osprzętu. Pompowanie nie jest tragiczne, trochę skłonów się przyda.

Wyrzuciłem też całkowicie filce z zaworu które musiały blokować przepływ bo pomimo zwiększenia napięcia sprężyny zaworu aby zmniejszyć czas otwarcia, energia śrutu wzrosła.
Zmniejszyłem więc trochę napięcie sprężyny na zbijaku i myślę że jestem blisko celu... aktualnie przetestowane tylko na kilku śrutach ale jest ok 14,5J i otrzymałem zdecydowanie mniejsze wahania energii przy różnych wagowo śrutach.

Po głowie chodzi mi jeszcze magazynek... a w przyszłym roku może jakiś tłumik...

O wszystkich modyfikacjach i wynikach postaram się pisać w tym wątku.

Rlyeh 

Wysłany: 2019-04-08, 22:47   

Nie no, zacność.

WooDeN 
Adrian

Wysłany: 2019-04-11, 18:41   

Dzisiaj zrobiony test energii na 1g śrucie i wszystko w normie... Teraz tylko ćwiczyć celność ;)

Gamo 1g

Ostatnio zmieniony przez WooDeN 2019-04-11, 21:30, w całości zmieniany 4 razy  

Rlyeh 

Wysłany: 2019-04-11, 20:18   

Obrazek się nie wyświetla.

WooDeN 
Adrian

Wysłany: 2019-04-11, 21:35   

Już powinno być OK.

Rlyeh 

Wysłany: 2019-04-11, 21:37   

Oj.. to mi przypomina Nornicę Hunter chyba, test jest na forum. Wywal to przez okno.

WooDeN 
Adrian

Wysłany: 2019-04-11, 21:47   

Nie nie... :)

Śrut kupiłem tylko i wyłącznie z myślą testów energetycznych... Żeby móc sprawdzić i mieć pewność że nawet przy ciężkich śrutach wciąż jestem w limicie ;)

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Wiatrówki PCP » Beeman Qb78 4,5mm - PCP