Łucznik wz 1970

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
kometes
Posty: 49
Rejestracja: 2008-05-13, 19:36
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: kometes »

Sławku dziękuję !
Mam tylko jedno pytanie - czy ten rysunek znaczy, że ta sprężynka opiera się na rowku języka spustowego i na tym drugim elemencie, który jest połączony bolcem z języczkiem i korpusem?
"strzelanie z chinki to wielka frajda - nigdy nie wiem czy trafię"
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Właśnie tak i w zależności jak mocną dorobisz sprężynke tak będzie twardy-miękki język.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
kometes
Posty: 49
Rejestracja: 2008-05-13, 19:36
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: kometes »

Wczoraj późną nocą, tak koło 2. w przypływie chęci pomyślenia nad dorobieniem sprężynki, wymyśliłem :mrgreen: Zaadoptowałem sprężynkę z dyskietki 3,5', pasuje idealnie, tylko jest trochę za miękka, ale działa, a zawsze można wsadzić dwie :)
Jeszcze raz dzięki Sławku.
"strzelanie z chinki to wielka frajda - nigdy nie wiem czy trafię"
maciej1069
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-09, 21:33
Lokalizacja: lębork

spręzyny

Post autor: maciej1069 »

Witam wszystkich. Ostatnio nabyłem ten pistolet, lecz sprężyny są bardzo zużyte [pociski nie przebijają styropianu] są tam 2 sprężyny jedna wieksza a druga mniejsza... nie wiem gdzie je nabyć .. znacie może jakieś sklepy na internecie?? szukałem w google i nic :)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Post autor: piotrpek »

A jak to stwierdziłeś? Po kolorze sprężyn?
Poszukaj najpierw postów na ten temat a w necie jest opis Łucznika z podana długością sprężyn.
Ja ma tez wz1970 i z 1975 roku. Sprężyny są ok. Stawiam na skórzany tłok.

http://www.airguns.pl/wiatrowki-warszta ... znik-wz-70

też tu
http://www.airguns.budu.pl/showme2.php? ... ik_lucznik

w skrócie - Długość nowych sprężyn to odpowiednio 126 mm i 128 mm.

Na Allegro uszczelkę tłoka skórzaną znajdziesz :
http://www.allegro.pl/item756099932_usz ... tolet.html

lub szukaj w przedmiotach użytkownika Pneumatiks

Piotrek
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
maciej1069
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-09, 21:33
Lokalizacja: lębork

Post autor: maciej1069 »

to nie uszczelka.... byłem u rusznikarza powiedział że to na pewno sprężyny
Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Post autor: piotrpek »

Witaj!
Rusznikarz rusznikarzem ale co sprawdził stan sprężyn?. Wyjął je? Możesz sprawdzić długość sprężyn. Jak są w normie długości, nie są popękane, wykruszone to powinny być dobre. Bo jak sprężyny są do wymiany to znaczy, że wiatrówka była mocno eksploatowana to i uszczelka tłoka musi być do wymiany. Ja dopiero po rozkręceniu zobaczyłem co jest z uszczelką.

Tu trochę z forum do poczytania

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1934

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1679

Piotrek
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
Awatar użytkownika
kometes
Posty: 49
Rejestracja: 2008-05-13, 19:36
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: kometes »

Te sprężyny są z tak dobrego drutu, że nie ma mowy żeby przy dobrych uszczelkach śrut nie przebijał styropianu. Nawet na wyjechanych porzadnie sprężynach, przy nowych uszczelnieniach wyciągałem 90m/s. Radzę rozebrać pistolet, sprawdzić stan uszczelki tłoka no i wymienić tę lufy na gumową. Skórka zapewne jest tam w gnieździe tak sprasowana że daje przedmuchy.
"strzelanie z chinki to wielka frajda - nigdy nie wiem czy trafię"
Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Śruba z kontrą mocująca lufę w wz 1970

Post autor: piotrpek »

Witam!
Dopisuje się dalej do tego wątku Krzysztofa o Łuczniku żeby w jednym miejscu były problemy jakie mamy ze swoimi egzemplarzami.

Właśnie zakończyłem III Ligę Jesienną i po 6-ciu tygodniach (bo zacząłem od II kolejki) zauważyłem mankament z ciągle odkręcającą się śrubą (tą z kontrą) mocująca lufę.
Nie wiem już czy mocować ją na sucho, czy smarować?
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Łucznik - kontynuacja

Post autor: SlaweQ »

piotrpek pisze: ...
Chciałbym zaproponować stworzenie w ramach Ligi grupy strzelającej w Ppn6 z Łucznika wz. 1970, lub innej starszej jak on wiatrówki.
...
Piotrek
Ta myśl kolegi Piotrka z tematu kończącego ligę jesienną, skłoniła mnie do rozejrzenia się za 'dziadkiem' Łucznikiem :)

Pistolet zanabyłem od kol. Andrzeja znanego na iwebie pod nickiem 'Bubba997'.
Jest to ładny egzemplarz, rocznik 1977, z modyfikacjami wprowadzonymi przez kolegę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsza zmiana, to zastąpienie oryginalnej uszczelki lufy skórzanej, gumowym oringiem.
Pamiętam z Łucznika którego opisywałem dawno temu na początku tego tematu,
że uszczelka skórzana wygniatała się i powodowała straty przy strzale.
Gumowy oring ma wymiary 7x3 i wystarczy podszlifować go z jednej strony i wcisnąć w rowek.
Trzyma się dobrze i uszczelnia idealnie.

Obrazek Obrazek

Kolejna zmiana dotyczy napędu pistola.
Oryginalnie jest on napędzany zespołem dwóch sprężyn.
Tutaj jest zastosowana jedna na dopasowanej prowadnicy.
Napięcie wstępne 2cm, ja tylko dołożyłem podkładkę na czoło sprężyny w tłoku.
Przy tym układzie napędowym pistolet ma następujące osiągi:

- Geco Dynamit Nobel 0,46g Vsr=118m/s Esr=3,2J
- JSB Exact Express 0,51g Vsr=119m/s Esr=3,6J

Obrazek Obrazek Obrazek

Na ostatnim zdjęciu waga Łucznika. Z oryginalnymi sprężynami pewnie będzie ciut cięższy.

Kolejną modyfikację zrobiłem ja :lol:
Polegała ona na pomalowaniu muszki korektorem i naniesieniu czarnej kreski.
Patent ten zastosowałem z powodzeniem w Dianie 460M i w przypadku otwartych
Łucznika uważam, że też się sprawdzi.
Jak dla mnie muszka jest ciut za szeroka, a nie chciałem ingerować pilnikiem w szczerbinkę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach próbowałem uchwycić widok od strony strzelca.
Może nie bardzo się udało, ale za to według mnie efekt widać na tarczkach :mrgreen:

Obrazek

Jak się wybiorę na 'Orła' to nie omieszkam strzelić tarcz na 10m.
Spokojnie więc czekam do kolejnej edycji Ligi Zimowej, co by wirtualnie skrzyżować lufy :D

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

Cześć po przeczytaniu waszych wypowiedzi postanowiłem poszukać swojego Łucznika wz.70 rocznik 1976 ,po długich poszukiwaniach odnaleziony trafił do czyszczenia i przeglądu .To maja pierwsza wiatrówka jeszcze na zezwolenie ojca,bo byłem nieletni .Nigdy nie wyglądał dobrze i jest mocno porysowany ale zobaczymy co potrafi.Dawno nie strzelałem sportowo z powodu kłopotów ze zdrowiem.Musiałem praktycznie pożegnać się ze sprężynowcami na rzecz CO2. Może poradzicie coś na staruszka.......... :D
Niewielka Zbrojownia
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Napisz co mu dolega, oprócz tego, że jest porysowany.
To raczej nie przeszkadza w strzelaniu, no chyba, że muszka i szczerbinka są pokaleczone.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Wy to po te Łuczniki chodzicie do piwnicy, jak ja po grzyby do lasu :P :shock:
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

Już odpowiadam Sławku po odkurzeniu i ogólnym przesmarowaniu a raczej od smarowaniu ,udałem się na strych celem przestrzelania.Max mam tam 8,8 m ale wyszło coś koło 6.3 m .nad oświetleniem muszę popracować.Mam już pierwsze spostrzeżenia.Muszka cała ale szczerbinka lekko lata i jest skrzywiona ( dawny upadek) .Diesel potężny ale już przeszedł trochę. ;) Ale tarcza nie dziewica.........

A propos Robert sprawdź pocztę coś ci prześle jak się przyda.

[ Dodano: 2009-12-20, 14:57 ]
Ręka prawa boli , prawa odcisk od muszki ale tarcza na ścianie już wisi i ponowiłem trening na sucho metoda tow.Cegłowa . O boli bo dawno nie używana .Śrut mam lichy no name podobny do oryginalnego polskiego ,lekko podkalibrowy tzn co trzeci na podłodze.Na poczetek starczy by odświeżyć nawyki .Spust twardy ale bez konsultacji na razie nie grzebie.Bebechy były kiedyś 10 lat temu robione ,ale w smarze widzę opiłki.Poradźcie :(

[ Dodano: 2009-12-20, 15:10 ]
Ponadto czuje przedmuch na uszczelce lufy,jest zagnieciona ,ktoś kiedyś przyciął śrut przy zamykaniu lufy.Przy strzale mam dziwne wrażenie że mimo braku większego luzu na kostce coś się porusza w prawi w lewo,ale może to tylko kwestia przyzwyczajenia.Jestem ciekaw jakby działał z jedna sprężyną tak jak u ciebie Sławek i czy chodzi na starej czy innej. ;)
Niewielka Zbrojownia