HW40 z kolbą i wskaźnikiem laserowym

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCA

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

HW40 z kolbą i wskaźnikiem laserowym

Post autor: bury »

Witam
Taką oto modyfikację trabanta popełniłem :mrgreen:
https://drive.google.com/file/d/0B83cIm ... FJVzA/view
Obrazek

Od dłuższego czasu kombinowałem jakby go wyposażyć w kolbę. Rozwiązanie przyszło gdy zamontowałem wskaźnik laserowy. Okazało się, że potrzebna była przejściówka z szyny 11 mm na 22 mm. W miejscu łączenia przejściówki z montażem lasera powstała z obydwu stron szczelina na której znalazły oparcie skręcone razem 2 śrubami 2 rurki aluminiowe średnicy 12 mm (gr. ścianki 2 mm ponieważ są to de facto 2 rurki jedna w drugiej aby było sztywniej). Stopkę kolby wykonałem z drewna. Włącznik lasera przykleiłem taśmą dwustronną z lewej strony, tak, że po podparciu pistoletu lewą ręką włącza się go kciukiem.

Rozwiązanie to nie tylko poprawiło celność, ale i znacznie ułatwiło sprężanie powietrza w tłoku. Z powstałą dźwignią ładowanie pistoletu wymaga znacznie mniejszej siły.

Co do celności to po skalibrowaniu wskaźnika na 20m nie jest problemem trafić w krążek 5x5 cm. Na 30m dało rade trafiać w cel nieco większy. Finalnie ustawiłem baniak 5l po płynie do spryskiwaczy na dystansie 40m i o dziwo dało rade bez problemy w niego trafiać niemal raz za razem. Opad śrutu był już na tyle spory, że plamkę lasera musiałem podnosić nad baniak mniej więcej o jego wysokość. Tym bardziej mnie to zaskoczyło iż mój HW40 ma jeszcze lufę gładkolufową. Ciekawe czy gwintowana by tu jeszcze coś na + zmieniła? Użyty śrut to tradycyjnie JSB EXACT diabolo 4,5 mm 8,44 gr.
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Cóż pomysł trochę jak wrotki dla psa, ale skoro daje radość to cieszę się twoim szczęściem. ;) Jak będziesz miał inne wynalazki, to nie krępuj się, nie wiem czy ich fanem zostanę, ale jest duża szansa, że będę fanem twojej wyobraźni. :D
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

Hehe, fajne porównanie z tymi wrotkami dla psa :mrgreen: Niczego tak nie cenię u ludzi jak szczerości, nawet jeśli jest ciężka do przełknięcia. Sam staram się mówić zawsze co myślę, przez co niektórzy mnie unikają :roll:

Jasne, że nie musi to każdemu pasować. Dla mnie też szczytem piękności to nie jest, ot taki a'la pm którego wygodnie się obsługuje. Obiecuję, że następnym razem pokaże coś gustowniejszego, mam pomysł na drewnianą osadę do iżyka, ale muszę go najpierw naprawić ;)
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

bury:
Mnie się i pomysł, i wykonanie podoba - nawet, jeśli to "pies na wrotkach" :mrgreen:
A gdyby jeszcze kolba była składana teleskopowo i odłączalna, to byłby ten "pies" nie tylko na wrotkach ale z turbodoładowaniem i wodotryskiem :P
Fajna roota :!

Czekam na "iżykowe koncepty" - sam mam dwa i aż się prosi, by "cóś" im ... no ten, tego. :oops:
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

Hehe, do czego to by doszło, turbodoładowany pies :lol: Na początku kolba miała być teleskopowa, ale wyszło, że niewielki zysk z tego by był ponieważ na najbliższej śrubie już by się zatrzymywała. Długość jest na tyle uniwersalna, że zarówno mnie oraz koledze wyższemu ode mnie to pasuje. Przy teleskopie mogła by się ta folia porysować, którą okleiłem alu rurki.

Jeżeli chodzi o składanie to w sumie 2 nakrętki wykręcam i kolba schodzi tak, że tragedii nie ma ;) Póki co zostanie tak jak jest. Jedynie te śruby bym zamienił na czarne i nakrętki dał radełkowe, żeby bez pomocy narzędzi się obejść.

Z iżem jest taki koncept by coś w rodzaju takiego smukłego bull-pup w ciemnym drewnie zrobić.
Do iża mam w sumie jeszcze gotowy patent na fajną ładownicę. Mógłbym kiedyś pokazać, ale nie w obecnej wersji lecz jak wykonam ją staranniej.
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

bury:
bury pisze:Z iżem jest taki koncept by coś w rodzaju takiego smukłego bull-pup w ciemnym drewnie zrobić.
Do iża mam w sumie jeszcze gotowy patent na fajną ładownicę. Mógłbym kiedyś pokazać, ale nie w obecnej wersji lecz jak wykonam ją staranniej.
_________________
Doczekać się nie mogę. Poważnie. :oops:
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Tak dla jasności - o wrotkach napisałem, bo nie ogarniam idei tego wynalazku, przypomniało mi się, że widziałem już psa na deskorolce i japa mu się cieszyła........ to porównanie tak jakoś wyszło, dla mnie poziom abstrakcji ten sam. ;) Nie miałem zamiaru krytykować wykonania, bo to co na zdjęciach widzę wygląda nieźle, a skoro na dodatek działa znaczy cel został osiągnięty.
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

@witeq - nie ma potrzeby drążyć tematu. Wyraziłeś opinie, że się nie podoba i tyle. Jest OK ;) A japy nam się z kumplem faktycznie cieszyły jak temu psu na deskorolce, gdy trafialiśmy na 40m na stojąco, bez podpórki i optyki w ten baniaczek :lol:
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

No właśnie widzę, że jest sens bo nie zrozumieliśmy się - to że nie ogarniam przyczyny dla której to zrobiłeś, nie znaczy, że mi się nie podoba. :> Szacun za to że się chciało, wyszło, wstydu nie ma jak komu pokażesz i na dokładkę jeszcze działa zgodnie z założeniami. Dlatego też napisałem, że czekam na następne pomysły i było to szczerze.
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

Spoko, nie ma problema :)
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

Gebi pisze:bury:
A gdyby jeszcze kolba była składana teleskopowo i odłączalna, to byłby ten "pies" nie tylko na wrotkach ale z turbodoładowaniem i wodotryskiem :P
No i wyszło na Twoje Gebi. Nie mieścił mi się w walizce więc ... :mrgreen:

https://drive.google.com/file/d/0B83cIm ... YxVGM/view
Obrazek
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

eee fajne toto :mrgreen: ciekawe jakie wyniki w tarczy? ;)
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

zbisz41 pisze:eee fajne toto :mrgreen: ciekawe jakie wyniki w tarczy? ;)
A proszę bardzo dziś zrobiłem próbę w domu i tak to wygląda z 5,5 m na stojaka bez podpórki. Na każdą tarcze oddałem 10 strzałów z JSB Exact 8,44 gr. Jako, że to nie płaski łeb więc nawet podklejenie z tyłu taśmą nie daje efektu ładnych dziurek :/

Górna lewa tarcza była strzelana jako druga w kolejności, byłem podekscytowany pierwszą serią (lewa dolna) więc łapa mi latała, na następnych już się opanowałem :lol:

Aha nie polecam strzelać z zielonego lasera w domu na małym dystansie. Plamka od kartki odbija się oślepiająco więc musiałem mrużyć oczy, w efekcie słabo widziałem tarcze wiszące w kiepsko oświetlonym przedpokoju.

Obrazek
HW40, 3576, PDM9B, Iż61
bury
Posty: 69
Rejestracja: 2017-05-26, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bury »

Dziś pobity został kolejny rekord mojego "psa na wrotkach". Strzelanie do tego baniaczka na 40 m nam się znudziło i ustawiliśmy z kumplem cel na dystansie 50 m (dokładnie 53 m mierzone miarą). Tym razem był to zawieszony blaszany kwadrat ok. 20x20 cm. Okazało się, że przy sporej dozie skoncentrowania dawało się trafiać w ten cel z postawy stojącej bez podpórki, nawet kilka razy pod rząd. Szok, że taki w sumie małej mocy HW40 daje rade :shock:

Z tym, że o ile do 20m można było celować w plamkę lasera w "punkt" , a na 40 m jakieś 20 cm ponad cel to na 50 m trzeba było już celować jak z moździerza, jakieś 50-60 cm ponad cel . A laserek ma jeszcze tę zaletę, że doskonale widać jak komu lata łapa :lol:
HW40, 3576, PDM9B, Iż61