Wiatrówka PCP + optyka

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Wiatrówka PCP + optyka

Post autor: acidboy »

Witajcie

Zwracam się z prośbą o pomoc w zakupie karabinka PCP, optyki oraz całej reszty potrzebnej do skompletowania zestawu.

Na początek dylemat czy wybrać kaliber 4,5 czy 5,5 ?

Wybrałem kilka typów karabinków:

https://www.militaria.pl/air_arms/wiatr ... l?cat=1179

https://www.militaria.pl/air_arms/wiatr ... l?cat=1179

https://www.militaria.pl/air_arms/wiatr ... l?cat=1179

https://www.militaria.pl/air_arms/wiatr ... l?cat=1179

https://www.militaria.pl/air_arms/wiatr ... l?cat=1179

Będę wdzięczny za pomocne sugestie, który karabinek wybrać lub może polecicie mi coś innego.
Proszę również o pomoc w dobraniu lunety do karabinka. Chciałbym strzelać na dystansie 80-100 m, zależy mi na dobrej lunecie.
Czy taki fabryczny karabinek wymaga jakiegoś dodatkowego tuningu? Naczytałem się sporo na różnych forach i różnie ludzie piszą.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Grzesiek
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

Ja postaram się odpowiedzieć tylko na cześć pytań. Ja bym wybrał kaliber 4.5.
Śrut ma mniejszą wagę i większą prędkość na wylocie, daje to bardziej płaską krzywą balistyczną. Śrut 5.5 będzie szybciej i gwałtowniej nurkował i poprawki na dalszych dystansach będą coraz większe. A no i 5.5 jest droższy :). Co do dystansów o których piszesz. To dość znaczne odległości dla karabinków w limicie. Opad na 100m (nie chce mi się uruchamiać obliczacza, ale na pewno będzie ponad 1metr), śrut na tym dystansie jest już dość wolny i bardzo podatny na wiatr. Takie strzały mogą mieć jakiś sens tylko przy idealnych warunkach pogodowych, a i tak cel musi być raczej pokaźnych rozmiarów. Kiedyś przy okazji jakiejś zagorzałej dyskusji testowałem strzelanie w standardowy dzień, wietrzny jak inne takie strzelanie, co prawda karabinka sprężynowego. 10 strzałów dałoby się przykryć 2 tarczkami 14x14cm, najlepsze 5 strzałów dało się nakryć pudełkiem od papierosów. Tylko że takie strzelanie nie miało sensu. Nie wiem które strzały były poprawne, a które sumą wiatru i mojego błędu. Może akurat te 5 najlepszych to same błędy?. W moim przekonaniu więcej sensu mają strzały na mniejszy dystans, ale do znacznie mniejszego celu. Takie strzelanie daje jakieś wnioski i łatwo wyłapywać własne błędy.

Co do karabinków, podałeś fajne modele. Strzelałem tylko z czyichś więc nie mam nic do na pisania. Z kolegi AA400 strzelałem na hali na 30m i udawało się strzelać śrut w śrut. Ale na sprzęcie się nie znam :(

Co do optyki, też się wiele nie znam. Miałem Delte Optical Titanium, mam Falcon Merlina. Obie bardzo lubiłem. Czy potrzebujesz takiego pancernika jak titanium na pcp, pewnie nie. Tutaj poczekaj na opinie mądrzejszych. W granicach tanich optyk, nie patrz na powiększenia, rozmiary okularu, podświetlenia. Bywa że w dobrej optyce 3-9 obraz jest zdecydowanie lepszy jak w super wielkim teleskopie na powiększeniu x24.

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Wszystkie modele AA, które podałeś są fajne - ale mają wspólna wadę: nie mają regulatora. To moim zdaniem jest najistotniejsze w karabinkach PCP. Zastanów się też, czy niezbędny jest Ci magazynek, ponieważ zazwyczaj wymusza on zastosowanie wyższego montażu pod optykę, co na krótszych dystansach może być mniej komfortowe.
Kaliber 4,5 mm jest bardziej uniwersalny i ma znacznie mniejszy opad - chyba, że zależy Ci tylko na spektakularnej rozwałce czegośtam... :roll:

Dystanse, o których piszesz są bez sensu, z uwagi na poprawki, wiatr, etc...
Strzelaj powtarzalnie do 50m np. do kapsli i będzie OK.

Radziłbym poszukać używek w bdb stanie na beżowym forum - można tam za taką kasę wyrwać HW-100, Daystate (mechaniczny), Walther, etc...

W razie czego pytaj - pomogę coś znaleźć. ;)

P.S. Optyka to osobna bajka - ale na pewno obiektyw nie większy niż 42/44.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Do kwestii optyki dodam , że obiektyw o dużej średnicy ma uzasadnienie tylko przy strzelaniu w bardzo słabych warunkach oświetlenia , więc raczej dotyczy łowiectwa . Skupia w okularze więcej światła . Po za tym ma raczej wady niż zalety , bo ogranicza dobór montaży , dla uzyskania właściwego złożenia . Jak kiedyś napisał Hiszpan63 , optymalna średnica obiektywu to 40 - 42 mm .
emeryt997
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 146
Rejestracja: 2016-04-27, 19:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: emeryt997 »

Wybrane przez Ciebie to tak naprawdę to samo tylko w innym opakowaniu. Wszystkie z magazynkiem a to już problem nie tylko montażu lunety (wysoki) ale również do strzelania na zawodach potrzebna wkładka jednostrzałowa, przydatny aczkolwiek nie przymusowy regulator, drobne poprawki. Jeżeli typowa rekreacja to wybranymi po wyjęciu z pudełka można strzelać bez żadnych poprawek z bardzo dobrym skutkiem. Optyka zależna nie tyle od odległości celu co przeznaczenia. Co innego wystarczy do rekreacji co innego do zawodniczego. 80 - 100 m to abstrakcja. Powtarzalnie precyzyjnie (kapselek) na co dzień 50 - 60 m. Kaliber jak precyzja to na 50 m i więcej to tylko 4,5 mm. Musisz określić cel do jakiego ma służyć i dopiero można tak naprawdę dokładniej podpowiedzieć. Generalnie Air Arms każdy model (również sprężyna) to dobry wybór.
LGU + Vortex, LGV + vortex, Crosman Vantage + Leapers, AA S510 + vortex, Rotex RM8 royale + Kandar 4-16x50
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

Wielkie dzięki Panowie za cenne uwagi.
Jedno już wiem, wybór padł na kaliber 4.5. Piszecie, że magazynek jest zbędny. Nie znam się na tym sprzęcie i myślałem, że fajnie jest mieć magazynek bo ciągłe ładowanie tak jak to miałem w zwykłej sprężynówce było moją udręką. Cortez piszesz o regulatorze, czy mógłbyś mnie oświecić coś więcej, ewentualnie zaproponować jakiś model AA z regulatorem? Co co dystansu strzelania to może i macie rację, że przesadziłem. Myślę, że chciałbym strzelać tak na 60+. Sprzęt ten będę potrzebował do strzelania rekreacyjnego bo o zawodach raczej nie myślę. Co do kupna to tylko nówka ze sklepu, nie chcę się bawić w używki.
Odnośnie optyki to chciałbym kupić coś dobrego, myślę o wydatku 1500 zł no może ciut więcej jak zajdzie potrzeba. Wcześniej przy moim Webley & Longbow miałem lunetę Burris i byłem z niej zadowolony, teraz czas na coś lepszego.
Napiszcie mi jeszcze co z tuningiem nowo zakupionego karabinka, bo chciałbym mieć naprawdę dobrze przygotowany sprzecik do zabawy.

A co powiecie na tą wiatrówkę

https://www.militaria.pl/weihrauch_spor ... _p6960.xml

http://www.militaria.banzaj.pl/Wiatrowk ... klepy.html
Ostatnio zmieniony 2017-03-01, 08:16 przez acidboy, łącznie zmieniany 1 raz.
emeryt997
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 146
Rejestracja: 2016-04-27, 19:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: emeryt997 »

Magazynek nie jest straszny. Dobrze mieć wówczas wkładkę jednostrzałową. Air Arms nie stosuje regulatora w tych modelach ale można za około 500 zł zamontować do każdego z nich a równocześnie zrobić kompletny przegląd i konieczne poprawki. Jest kilku dobrych tunerów również na tym forum. Luneta to taki pewniak mały lub duży DOT. W lunetach jest bardzo dużo parametrów, które trzeba dopasować do siebie i warunków strzelania.
LGU + Vortex, LGV + vortex, Crosman Vantage + Leapers, AA S510 + vortex, Rotex RM8 royale + Kandar 4-16x50
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

acidboy pisze:Co do kupna to tylko nówka ze sklepu, nie chcę się bawić w używki.
[...]
Napiszcie mi jeszcze co z tuningiem nowo zakupionego karabinka, bo chciałbym mieć naprawdę dobrze przygotowany sprzecik do zabawy.
To taka trochę mała sprzeczność. Z jednej strony chcesz mieć sprzęt dopieszczony, z drugiej - nie chcesz używki. :^)
Często zdarza się tak, ze sprzęt używany jest lepiej dopieszczony niż sklepowa nówka.

Poza tym, sprzęt, który wymieniłeś, jest takiej klasy, że jeśli zależy Ci tylko na rekreacji, możesz spokojnie strzelać bez tuningu. I tak trzeba będzie sporo treningu, by osiągnąć poziom, przy którym ten sprzęt zacznie Cię ograniczać, nawet nie tuningowany. Lepiej te pieniądze zainwestować np. w dobrej klasy lunetę obserwacyjną (skoro chcesz strzelać na dłuższe dystanse).
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

Jest dokładnie tak jak piszesz Ślubek, ale chcę kupić nowy sprzęt i oddać go w dobre ręce by go dopieścili ;)
emeryt997
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 146
Rejestracja: 2016-04-27, 19:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: emeryt997 »

Daystate to pólka wyżej niż wcześniej wymienione ale nie kupisz nowej za tyle co dałeś link i w ogóle ciężko kupić. HW technicznie super ale ja bym takiego paskudztwa nie kupił :-?
LGU + Vortex, LGV + vortex, Crosman Vantage + Leapers, AA S510 + vortex, Rotex RM8 royale + Kandar 4-16x50
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

...eeetam...co prawda 5,5 mm ale cena dobra:

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=107&t=154134 :P
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

No to doradźcie Panowie co kupić tak by było dobre i posłużyło. Dodatkowo może ktoś napisze coś o optyce? Cortez co z tym regulatorem?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

acidboy pisze:No to doradźcie Panowie co kupić tak by było dobre i posłużyło.
Nie ma tak dobrze - w tym wypadku ilu wypowiadających się tyle pomysłów. Albo i więcej. :^)

Każdy ma inne doświadczenia, przyzwyczajenia, preferencje.

Każdy ma również inną budowę ciała - a to oznacza, że np. osada pasująca mi, nie musi pasować Tobie. Dlatego robi się albo osady uniwersalne, albo na wymiar, albo z możliwością regulacji (ale to już sporo kosztuje).

Ogólnie przyjmuje się, że przed zakupem powinieneś przymierzyć się do karabinka, najlepiej na strzelnicy, a tego Ci sklepy nie zapewnią (a przynajmniej większość sklepów). Natomiast kupując używkę, można umówić się ze sprzedającym na przestrzelanie karabinka. Przy okazji łatwiej wyłapać wszelkie, hmm, nazwijmy to, nieścisłości w ofercie. :^)

A karabinek używany i tak warto dać do obejrzenia fachowcowi, chyba, ze kupujesz u fachowca.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

acidboy pisze:No to doradźcie Panowie co kupić... Cortez co z tym regulatorem?
Proponuję poczytać ten temat, a na koniec podsumowanie Witboja, którego zdanie bardzo sobie cenią użytkownicy PCP (zwłaszcza HW-100):

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=12 ... 1&start=15

P.S. Co do optyki - to temat rzeka, ale myślę, że DOT 4-16X42 MD w zupełności wystarczy na początek. Oczywiście używka w dobrym stanie, bo ceny nowych poszły w górę. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze:Ogólnie przyjmuje się, że przed zakupem powinieneś przymierzyć się do karabinka, najlepiej na strzelnicy,
Ja , na przykład , chwytu HW 97 wygodnie nie obejmuję . Mam " ginekologiczne " dłonie .