Kastrowanie Crosmana Vantage

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Kastrowanie Crosmana Vantage

Post autor: Filo »

Dla "zabicia" emeryckiego czasu , podjąłem się ograniczenia energii w fabrycznym Crosmanie Vantage , generującym blisko 22 J ze swojej sprężyny gazowej . Po zabiegu zmniejszającym komorę powietrza i ucince tłoczyska , zmniejszyłem skok sprężyny , co zmniejszyło także siłę potrzebną do zapięcia tłoka w końcowej fazie naciągu .
Obrazek
Na zdjęciu tłok oryginalny .
Obrazek
Tutaj po przeróbce , wykonanej po drugiej stronie tłoka .

Oprócz wydłużenia tłoka o wkładkę z ertalitu , wykonałem w nim nowy ( krótszy ) kanałek na popychacz naciągu . Bez skrócenia kanałka , lufa po odblokowaniu "lata" luźno w swoim ruchu obrotowym .
Co ciekawe , sprężyna gazowa Vantage'a ma w cylindrze gwintowany otwór prowadzący prawdopodobnie do zaworu odcinającego , ale nie znalazłem w necie informacji , by dało się przy jego pomocy regulować ciśnienie . Podczas kontroli energii napotkałem ciekawostkę .
Zazwyczaj sprawdzam przy pomocy Exacta diabolo , bo ma precyzyjnie podawaną masę ( 0,547 g ) , co pozwala sądzić , że jest precyzyjnie wykonany .
Wynik z 6 strzałów , to średnio 16,89 J ( 248,5 m/s ) z rozrzutem pomiędzy 16,80 i 16,97 J ( odpowiednio 247,8 i 249,1 m/s ).
Wynik zaskakująco dobry , ale bardzo blisko limitu . Podkusiło mnie to do sprawdzenia energii na innym śrucie , mniej precyzyjnym , by sprawdzić , czy energia wyskoczy ponad limit . Użyłem Crosmana Premiera 0,68 g .
Wyniki 6 strzałów , to średnio 12,24 J ( 189 m/s ) z rozrzutem pomiędzy 11,93 i 12,69 J ( odpowiednio 187,3 i 193,2 m/s ) .
No to złapałem się za H&N Baracuda 0,75 g .
Wyniki 6 strzałów , to średnio 15,55 J ( 203,6 m/s ) , z rozrzutem 15,43 i 15,80 J ( odpowiednio 202,8 i 205,3 m/s ).
Wyników nie podejmuję się skomentować .
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Filo pisze:Co ciekawe , sprężyna gazowa Vantage'a ma w cylindrze gwintowany otwór prowadzący prawdopodobnie do zaworu odcinającego , ale nie znalazłem w necie informacji , by dało się przy jego pomocy regulować ciśnienie .


Znalazłeś dziurkę i obyło się bez eksploracji? No nie poznaję kolegi.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:Wyników nie podejmuję się skomentować .
... nic dziwnego . Exact miękki , dobrze się uszczelnia , ale też generuje mniejsze opory . H&N jest z innego , twardego stopu . Większe opory , niższa energia . Masa nie ma tu nic do rzeczy . Ja to zwykle bywa każda lufa lubi co innego . Są lufy dające wyższą prędkość na śrutach twardych i ciężkich . Osobnicza charakterystyka .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:Są lufy dające wyższą prędkość na śrutach twardych i ciężkich . Osobnicza charakterystyka .
Przemku , a jeśli policja użyje jakiegoś "hamerykańskiego" , samonapędzającego się wynalazku , w celu przetestowania i zarąbie wiatrówkę ? Miałem nadzieję , że to masa jest wyznacznikiem energii , przy pozostałych stałych , wynikających z konstrukcji karabinka .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:Miałem nadzieję , że to masa jest wyznacznikiem energii , przy pozostałych stałych , wynikających z konstrukcji karabinka .
To tylko założenie matematyczne . Dochodzą zmienne w postaci rodzaju , głębokości i długości gwintu/lufy. Policja używa śrutu 0.50 lub zleca swoim partnerom 8-) .. wykonanie pomiaru . Różnica 1-2 J na ogół nie ma znaczenia . Nikt nie porusza "machiny" z tytułu 18,5 J w karabinku .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

witeg pisze: Znalazłeś dziurkę i obyło się bez eksploracji? No nie poznaję kolegi.
Witku , gdyby ta dziurka była moja , to bym się nie oparł . :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze: gdyby ta dziurka była moja , to bym się nie oparł .
... przecież najlepsza , to ta trochę cudza ... :lol: :lol:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:
Filo pisze: gdyby ta dziurka była moja , to bym się nie oparł .
... przecież najlepsza , to ta trochę cudza ... :lol: :lol:
Może być własna , byle nowa :D
mnci
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-23, 13:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mnci »

Tak sobie myślę, że w sprawie dziurki napiszę do Crosmana. Ona zdecydowanie wygląda na taką, która do czegoś służy... może się zlitują i komuś się zechce odpowiedzieć na mój mail. Będzie wiedza dla potomnych, bo podejrzewam iż większość biega z nadlimitowymi NP. 100% nie byłbym pewien pobłażliwości organów ścigania. Przy obecnym wysypie kretynów strzelających do autobusów itp. Mistrzu Filo jesteś wielki!! Ta przedłużka na tłok wygląda jak technologia kosmiczna!