Pierwsza wiatrowka do 600 zl

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

radzix
Posty: 81
Rejestracja: 2015-12-28, 12:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: radzix »

Załóż nowy temat, najlepiej na iwebie i u tawerniaków, daj przez miesiąc wpisywać ludziom typy , potem zmontuje się coś takiego jak na iwebie o krótkich wiatrówkach zrobili.
HW 40 "Trabant" Dębowy , Hatsan "Harnaś" Dębowy mod.8 , S.A 9 "Klocek"
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

radzix:
(...) może udałoby się stworzyć listę kilku wiatrówek polecanych przez najbardziej doświadczonych i "ostrzelanych" użytkowników tego Forum dla rozpoczynających przygodę ze strzelectwem wiatrówkowym (...)
Tylko tu jestem zarejestrowany i interesują mnie opinie użytkowników TEGO FORUM. Ludzi, których zdążyłem już w jakiś sposób poznać i traktuję jako "autorytety wiatrowe", choć w innych kwestiach miewamy skrajnie odmienne poglądy. To nie ma być demokratyczny wybór, tylko EKSPERCKA propozycja.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

radzix pisze:najlepiej na iwebie
...na ajłebie jest dużo laików, żeby nie napisać "pojebów" i nie ma co opierać się na ich opiniach, tam mądrzy się cała Polska, trzeba patrzeć na staż i daty...
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Temat wielokrotnie wałkowany i wprawdzie miałem nawet zapędy, żeby założyć coś takiego, ale co już już miałem to zrobić to zwykle pojawienie się w odstępie 2-3 tygodni tematów - co kupić do 500zł, co kupić do 550zł, co kupić do 398zł 67gr, co na początek do 476zł...... dość skutecznie zniechęca, bo i tak przytłaczająca większość nowych użytkowników nie czyta nic poza swoim wątkiem, a ambitniejsi ograniczają się do wątków z okresu jednego tygodnia.
Z najtańszych, nowych i dostępnych - Crosman Vantage/Copperhead, IZH 60/61, Hatsany z spustem QT. Warte uwagi mogą być mało popularne Ruger Air Hawk, Ruger Air Scout , no i dyskusyjny Tytan GS 750/1250. Więcej grzechów nie pamiętam.
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Spróbuję uporządkować propozycję Kamrata Witka (witeg) i pozostałych Kolegów, kolejność przypadkowa:

- Crosman Vantage (karabinek na śrut diabolo, kal. 4,5mm, wiatrówka sprężynowa, lufa gwintowana, klasycznie łamana, osada drewniana, cena około 400PLN, wysoka energia początkowa)
- Crosman Copperhead (karabinek na śrut diabolo, kal. 4,5mm, wiatrówka sprężynowa, lufa gwintowana, klasycznie łamana, osada drewniana, cena około 330PLN, wysoka energia początkowa)
Oba w/w "inspirowane" hiszpańskim Gamo 440 Hunter, budowa praktycznie identyczna, różnią się nieco wyglądem. System tych karabinków pracuje optymalnie w okolicach 12-15J, więc z założenia demonami mocy nie są. Jednak zdarzały się przypadki pakowania do nich mocnych sprężyn co skutkowało, że karabinki były wysilone, miały duży odrzut i nie były ani limitowe, ani celne, ani przyjemne, ani przyjazne dla celowników optycznych.


- IZH 60/61 (karabinek na śrut diabolo, kal. 4,5mm, wiatrówka sprężynowa, lufa gwintowana, boczny naciąg, osada syntetyczna, cena około 400PLN, wersja "61" posiada 2 magazynki pięciostrzałowe)

- Ruger Air Hawk / Ruger Air Scout (karabinek na śrut diabolo, kal. 4,5mm, wiatrówka sprężynowa, lufa gwintowana, klasycznie łamana, osady drewniane i syntetyczne, cena od ok. 485PLN za Air Scout w syntetycznej osadzie)
Powyższe karabinki są "inspirowane" niemiecką Dianą 34, wykonane z dobrej jakości materiałów, posiadające wady i zalety pierwowzoru. Oryginał to ciekawy karabinek rekreacyjny, który bez problemu i pogorszenia kultury pracy osiąga okolice 21J, należy więc zwrócić uwagę na to z jaką energią wiatrówka strzela. Skutkiem tego, że nie są to ciężkie karabinki, a konstrukcja jest przewidziana jako lekki FAC trzeba się liczyć z dość energicznym kopem, co może początkującym sprawiać pewne kłopoty, natomiast nie jest to kwestia nie do przeskoczenia, po prostu uczą prawidłowego trzymania wiatrówki sprężynowej.

- Tytan GS 750 (karabinek na śrut diabolo, kal. 4,5mm, wiatrówka ze sprężyną GAZOWĄ nieregulowaną, lufa gwintowana, klasycznie łamana, osada drewniana, cena około 400PLN z lunetą i montażem, wysoka energia początkowa)

- Crosman 760 Pumpmaster (ang. pre-charged air = PCA, tzw. "pompka"; karabinek PCA - regulowana energia początkowa strzału - bezodrzutowa wiatrówka na śrut diabolo i BBs, lufa gładka, osada syntetyczna, wymienne magazynki na śrut ołowiany, zintegrowany zasobnik i magazynek na kulki BBs, cena z dodatkami w okolicach 300PLN) - gwintowanym rozwinięciem tej konstrukcji są modele M4-177 i MK177

- Crosman-Remington 2100 4,5 mm Classic (wiatrówka PCA, bezodrzutowa, na śrut diabolo i BBs, lufa gwintowana, zintegrowany zasobnik i magazynek na kulki BBs, śrut diabolo ładowany pojedynczo, cena około 350PLN, coraz trudniej dostępna)

- Rewolwer Crosman Vigilante (rewolwer zasilany 12g kapsułami zawierającymi dwutlenek węgla - CO2 - lufa gwintowana kalibru 4,5mm o długości 6 cali, przystosowany do strzelania śrutem diabolo i kulkami BBs z wianuszkowych magazynków dedykowanych dla poszczególnych rodzajów amunicji, szkielet metalowy, okładki chwytu i osłona lufy syntetyczne, z rewolweru można strzelać w dwóch trybach SA/DA: ze wstępnym napięciem kurka - Single Action pojedynczego działania, bądź napinając go podczas naciskania na język spustu - Double Action - przeładowanie następuje automatycznie, cena w okolicach 200PLN, dostępne są dodatkowe magazynki na śrut diabolo) - jest to rozwojowa wersja nieprodukowanych już rewolwerów serii Crosman 357-x, gdzie x oznaczało długość lufy w calach: 4, 6, 8 - ta ostatnia w metalowej osłonie. Wszystkie części pomiędzy tymi modelami są wymienne.

- Rewolwer Umarex Colt Single Action Army 45 (rewolwer gładkolufowy w kalibrze 4,5mm, zasilany 12g kapsułami CO2 na amunicję BBs ładowanymi do atrap nabojów, działa tylko w systemie SA - przed każdym oddaniem strzału należy naciągnąć zewnętrzny kurek; szkielet metalowy, okładziny chwytu syntetyczne w różnych kolorach; jest to wiatrówkowa replika broni ostrej, cena 600PLN)

- Crosman 1077 (karabinek powtarzalny na śrut diabolo w kalibrze 4,5mm zasilany 12g kapsułami CO2 z gwintowaną lufą, syntetyczną osadą i wianuszkowym magazynkiem na śrut - są dostępne dodatkowe magazynki w sprzedaży, wiatrówka działa tylko w trybie DAO -Double Action Only - czyli wewnętrzny kurek napinamy każdorazowo pociągając za spust, przeładowanie następuje samoczynnie, cena około 350PLN)

Mistrz Hiszpan63 poleca:

- Next Generation APX PCA 4,5 mm ...
- Crosman Copperhead 4,5 mm ...
- Crosman 1077 4,5 mm ...
- Crosman 2100 Classic 4,5 mm ..
- Crosman Vantage 4,5 mm ...
- Gamo Mod. 400 4,5 mm ...
- Gamo Delta Fox GT Whisper 4,5 mm ...
- Crosman Raven 4,5 mm ..
- Hammerli FIRE FOX 4,5mm ... (kopia Diany 21 )
- Bajkał Izh MP 61 ...
- Bajkał MP 512 ...
- Crosman Phantom ... ( stary/nowy klon Gamo 440 )
(*) - część powyższego arsenału jest już powyżej opisana przez poprzedników, nad resztą muszę popracować i poszukać informacji w sklepach.

EDIT:
Wszystkie podawane ceny są orientacyjne i pochodzą z dnia utworzenia wpisu.
Ostatnio zmieniony 2016-03-11, 12:39 przez Gebi, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Oczywiście witeg ma rację, natomiast Gebi - jeśli już chcesz się w to bawić, to załóż temat i przyklej, bo takie coś pośrodku innych tematów to po prostu smietnik...
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

green_thunder:
Według mnie temat założycielski: Pierwsza wiatrówka do 600 zl jest odpowiedni, a moje wpisy w temacie i na temat. Nie widzę tu innych "tematów", poza OT.

EDIT:
P.S.
Jeśli każdy wpis off-topic'owy zostanie przez wpisującego go usunięty, pozostanie samo "gęste". Jeśli temat nie będzie się rozwijać, usunę stąd swoje posty i po sprawie.
Tworzenie nowego tematu wydaje mi się absurdalne, bowiem z tym właśnie "walczymy". Nie wiem o co chodzi z "przyklejaniem".
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Jarek, napiszesz się na darmo, bo za chwilę ktoś założy nowy temat "a co kupić za 700 zł".
Ranking, (że to tak nazwę) ma sens w formie tabelki z podziałem na pistolety i karabinki oraz z podziałem na rodzaj napędu i z pewnością byłby pomocny dla chcących kupić coś do 500 czy 1000 zł. Szczegółowych danych nie trzeba pisać, to można znaleźć w necie.
Tak jak Robert pisze: trzeba byłoby założyć nowy temat np. "Wiatrówki do 1000 zł" i przykleić w "ważne tematy" w dziale wiatrówki.
Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
xkwas
Posty: 95
Rejestracja: 2016-02-25, 23:52
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: xkwas »

Ja jako amator może mimo braku doświadczenia dorzucę swoje 3 grosze. Kupilem CrosmanVantage i mogę z całą pewnością polecić. Jest w miarę lekki-moja żona dała radę popykać i szło jej całkiem dobrze. Naciąga się w miarę lekko i nie kopie. Hiszpan w Ceakus pomiział co potrzeba i ja osobiście jestem zadowolony z karabinka. Z optyką i pokrowcem ok 1200 ale to nie obowiązkowe dodatki. Po tygodniu pykania i bez piwkowania pykam z 35m kapsle prawie za każdym razem.także już 1000 szt śrutu flinta wypluła i czeka na więcej. Osobiście polecam.
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

No i przykład powyżej. Kazdy pisze jak chce i o czym chce w dowolnym dziale. trudno później nie wkurzać się na pytających wciąż o to samo. Temat przyklejony jest zawsze w tym samym miejscu, widoczny, łatwo go znaleźć. Tak jak "spotkania przy lotnisku" n.p.
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Jacentus:
Z tego, co często pojawiało się we "wpisach doradczych" to sugestia, że poniżej pewnego pułapu cenowego nie ma wiatrówek nowych, pudełkowych wartych polecenia jako "pierwszą". Dział według mnie jest dobry, temat już założony, kwota sensowna (im niższa, tym lepsza - dlatego ją podaję).
Ja ekspertem nie jestem, ale opierając się tylko na wiedzy wyczytanej z tego forum przez ponad półtora roku, doradziłbym tylko jeden z wymienionych karabinków, komuś, kto zaczyna dopiero swoją przygodę z wiatrówkami i to wyłącznie w oparciu o lekturę forum (drugi, wyłącznie dla ryzykantów i z obyciem technicznym) - ekspertem nie jestem, więc nie doradzam, tylko ewidencjonuję ;)
xkwas:
Kamracie Jacku: warunki wstępne są nieprzekraczalne: 600PLN za wiatrówkę gotową do strzelania, nową, po ewentualnym przeglądzie zerowym; dajmy wypowiedzieć się "stażowym strzelcom"; radość, zachwyt i duma z nabycia każdego kolejnego egzemplarza są mi znane, ale uwierz mi, "Starszyzna" często wie, co pisze i nie raz jeszcze zmienisz zdanie a propos posiadanego sprzętu; nie chodzi o sentymenty, tylko rzeczową, fachową poradę.
green_thunder:
Nie wiem jak "przykleić", mogą to zrobić z pewnością administratorzy i moderatorzy, jeśli uznają za stosowne. Spotkania przy lotnisku to 600-stronicowy serial dla wytrwałych bywalców i koneserów. Ich wskazówki byłyby nieocenione w temacie.

Odpuszczę, jeśli zamiast konkretów będą wpisy zniechęcające mnie, albo nie na temat.
Ostatnio zmieniony 2016-03-10, 14:04 przez Gebi, łącznie zmieniany 1 raz.
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

460 PLN cekaus crosman vantage , po tuningu tamże bardzo miły karabinek. Celny i ma moc...też :) Zostaje 120 na....śrut lub cel aktywny.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Jacentus pisze:Jarek, napiszesz się na darmo, bo za chwilę ktoś założy nowy temat "a co kupić za 700 zł".
To może zamiast zakładać jakąś kwotę, założyć temat "Polecane wiatrówki"? Ceny się zmieniają, w zależności od nowa/używka, robiona/nieruszana, z "gratisami"/bez etc, a ogólne wrażenie co do jakości wykonania jest od tego niezależne.

W przypadku, gdy ktoś będzie chciał opinii, co warto kupić, trafi na listę i sobie dobierze w zależności od stanu portfela, aktualnych promocji, czy choćby bliskości sklepu.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Ślubek:
Pomysł przedni i jak najbardziej wart zrealizowania. Widzę jednakże niby drobną, acz kolosalną różnicę w istocie tematu: tu mowa o PIERWSZEJ, BUDŻETOWEJ WIATRÓWCE, która ma ugruntować w nabywcy chęć dalszego "wiatrowego miotania ołowiem".
Są przecież i tacy, którzy dysponują dużą gotówką i mogą sobie pozwolić na sprzęt ze średniej, albo nawet wyższej półki. Tylko czy warto wydawać kilka tysięcy, by stwierdzić, że "to chyba jednak nie dla mnie"?
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Pany, przecież to nie jest jakiś problem intelektualny - wielu z nas ma to w jednym palcu.... ;)
Wystarczy podobnie jak na beżowym zrobić coś na kształt tabelki z podziałem na napęd, przedziały cenowe i krótkie/długie. Oczywiście z możliwością zmian i aktualizacji (zwłaszcza cen). Zrobić takie cuś - to 1 godz roboty, tyle, że trzeba kogoś ogarniętego, któren TO gdzieś przyklei... :roll:
Ostatnio zmieniony 2016-03-10, 14:43 przez Cortez, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42