Również FWB 300s, dla porównania...

Sprzęt sprzed 1985 roku

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze, krzysztof

Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Dagoo trochę więcej szczegółów, jaki olej i czym bejcowałeś. Chyba że to tak samo ściemniało. Podoba mi się :)
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

No jednak olej, drewno wyglada o wiele piękniej. To tak szybko da się usunąć lakier.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Lakier można usunąć bardzo łatwo na dwa sposoby.
Jeden to użyć środka o nazwie "scansol", to jest taki żel, który nanosimy pędzelkiem na lakier i po chwili kakier można zetrzeć szmatką.
Drugi to mechaniczne usuwanie najpierw tarnikiem, potem papierem ściernym o coraz wyższej gradacji. Troszkę trzeba się napracować.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Proszę bardzo, szczegóły :D
Przy usuwaniu lakieru stosowałem tylko papier ścierny, zacząłem od 80, potem 100, 180, 240, na końcu taka gąbka polerska( nie wiem jak się to fachowo nazywa ).
Olej lniany, zakupiony w okolicach Swarzędza :P , kilkanaście warstw w sumie. Dopóki drewno wchłania należy się olejować. Osiągnięty kolor jest tylko i wyłącznie wynikiem olejowania. Ładnie wyciąga usłojenie. A potem wosk, ja mam akurat Starwax, dąb rustykalny. Stosowałem go już wcześniej i byłem zadowolony. Teraz też chyba będę, mam nadzieję.
Rafałku tak szybko da się usunąć lakier ;) . Trwało to w sumie z pierwszymi warstwami oleju około 3,5 godziny. Nie wiem czy to dużo, czy mało, pierwszy raz to robiłem,
pozdrawiam, Cezar
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Czarek a jednak to orzech.
guntuning.com
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Podobno wszystkie FWB to orzech, ale podobno. Tak wyczytałem na innym forum.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
AndrzejK
Posty: 36
Rejestracja: 2007-12-08, 13:04
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: AndrzejK »

W zasadzie tak poza 300S w wersji Junior oraz legendarnym FWB 110 (raptem kilka sztuk), które to są osadzone w buku .

Pozdrawiam Andrzej Kliszewski
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Oczywiście orzech :D
Tak na szybko, parę fotek w całość. Po kilkunastokrotnym olejowaniu, a końca nie widać... Wciąż chłonie olej, jak głupie :/
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Normalnie jak tak dalej będzie chłonął ten orzech, to się na zlot nie wyrobię...
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Czarek nawet na zdjęciach widać że to ładniej wygląda jak ta polakierowana.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Irak
Posty: 242
Rejestracja: 2007-10-04, 22:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Irak »

faktycznie ślicznotka :)
PFTA
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Ładny, bardzo ładny. Bardzo udany zakup, nie ma co. Ale ja nie wiem mój jest jakiś inny jakoś.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Jest inny, mówiłem Ci juz że jest parę odmian fwb 300s. Różnią się kształtem baki, osady, płaszczem na lufie, mocowaniem muszki...Różnic parę jest, AK będzie pewnie w stanie napisać coś bardziej konkretnego. Ale mechanizmy są te same ;) Ten bez s, co ma teraz Błażej też był fajny, ale nie żałuję kupna obecnego 300s. Jest naprawdę w ładnym stanie, warto było. Choć mam nadzieję, że blezo znajdzie chwilę w swoim zalatanym życiu i ze swojego też zrobi takie cacko :)
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Pięknie to wygląda Czarek. Ech może i ja już nie długo będe olejował i woskował :mrgreen:
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będziesz :D Woskował i olejował, albo odwrotnie...
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
AndrzejK
Posty: 36
Rejestracja: 2007-12-08, 13:04
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: AndrzejK »

dagoo pisze:Jest inny, mówiłem Ci juz że jest parę odmian fwb 300s. Różnią się kształtem baki, osady, płaszczem na lufie, mocowaniem muszki...Różnic parę jest, AK będzie pewnie w stanie napisać coś bardziej konkretnego.
...
Różnic jest sporo ale postaram sie je po kolei opisać jak je widzę .

A wiec na początek musimy wiedzieć, że producent wyróżnia kilka podstawowych modeli FWB 300S (FWB 110, 150 i 200, 300 na razie pominę)

-FWB 300S Standard
-FWB 300S Match
- FWB 300S Junior
- FWB 300S Universal
-FWB 300S LS
- FWB 300S RT
- FWB 300 ST

Tu kilka z nich
Obrazek

W niektórych różnice są kosmetyczne w niektórych dość spore (mówimy o wyglądzie zewnętrznym ) w niektórych dotyczą drobiazgów

Zacznijmy może od łoża a konkretniej baki

FWB 300S Standard - baka o płynnych przejściach i wpisana w trapezoidalny wielokąt, kabłąk spustu o kanciastej pionowej krawędzi
Obrazek

Match - baka kańciasta ale tu o łagodnym dolnym przejściu i bez wywinięcia wprzód nad chwyt , kabłąk z ukośną tylną ścianką
Obrazek

też Match ale baka z kanciastym dołem i wywinięciem nad chwyt (leworęczna akurat)
Obrazek
Obrazek

Też Match ale o mocno kanciastej bace
Obrazek

Junior
Obrazek

Inny przód łoża (czego Tu nie widać) i mocniejszy nawis nad chwytem
Obrazek

Universal - przód ryflowany krótko baka kanciasta pozioma
Obrazek

przód ryflowany długi baka trochę kanciasta
Obrazek

przód ryflowany długi baka mocno kanciasta wysoka
Obrazek

przód ryflowany długi baka schodząca płynnie z przodu w dół (Żadna przeróbka !!!)
Obrazek

Teraz jak je nazywam "pseudo Universale" - kształt łoża i ryflowanie jak Universale ale bez regulowanej baki:

Obrazek
Obrazek

300S LS- Laufende Scheibe (ruchomego celu ale z thumbolem)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

300S RT - czyli też ruchomego celu :lol: ale już bez Thumbhola ale za to z nieosiowym portem ładowania
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oraz oczywiście 300S ST - Schsft Tirol (sam chwyt podobny jak w 300 bez S ale system 300S - z krótką dźwignia i demontowalnym językiem spustowym)
Obrazek

Oczywiście to nie wszystkie wariany i jest ich znacznie więcej i co ciekawe każdy posiada odrębny numer katalogowy :! :! :! a więc nie są to jakieś przeróbki czy customy.

W następnych odcinkach przody łoża , muszki, płaszcze luf, szyny celownicze, szyny montażowe , kabłąki chwyty - wszystko to miało wiele wariantów 8-)

Pozdrawiam Andzrej Kliszewski