Olejowanie i konserwacja drewna II

Można wpisywać tu rady które przydadzą sie nowym posiadaczom wiatrówek. Rady związane z użytkowaniem wiatrówki jak również z bezpieczeństwem podczas strzelania.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Przy kupowaniu pokostu trzeba uwazać, bo jest też pokost syntetyczny i ten jest do d...
Kiedyś zabezpieczylem nim drzwi wejściowe, to się lepiły w nieskończoność. A olej lniany można kupić w sklepach zielarskich, 0.5 l za 10 zł.
Awatar użytkownika
elgregor
Posty: 59
Rejestracja: 2007-11-18, 22:32
Lokalizacja: już nie midland

Post autor: elgregor »

Pytanie niezbyt mądre zaowocowało cennymi radami,dzięki.Może jeszcze ktoś mnie uświadomi na temat wosku.Chodzi,z tego co wiem o wosk pszczeli.Czy świeczk z wosku pszcz do tego się nadają,jeżeli nie do gdzie kupić wosk,jaką konsystencję powinien mieć rozpuszczony w terpentynie wosk.
Hej Gerwazy,daj gwintówkę...

Z każdym dniem nieustannie zwiększa się grono osób, które mogą pocałować mnie w d**ę

H 100 stg-stg+alchemia+PP 3-9x40,ch-b4(?)+tasco4x20+genialne pomysły na tuning
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Wosk różni się od stearyny stosowanej w świeczkach tym, że ogrzewany nie topi się w określonej temperaturze, tylko robi się coraz bardziej miękki i płynny. Rozpuszczony w terpentynie, ma konsystencję gęstej śmietany. Niektórzy dla lepszego rozpuszczania dodają benzynę lakową.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Wg mnie, musisz miksturę utworzyć doświadczalnie. Zależy od gatunku drewna, jak będzie "piło" wosk. Śmietana z pewnością odpada, ale rzadszy syropik to myślę, że będzie OK.
Zakup wosku - jeśli jesteś pewny że świeczka jest z wosku pszczelego to już wosk masz. jeśli nie to to: albo alledrogo, albo sklep sprzedający miód, albo znajomy królika , który ma znajomego pszczelarza.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Zamiast wosku, można użyć oleju tungowego ;)
W kilku BARDZO cienkich warstwach :)
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

można, ale śmierdzi, przynajmniej dla mnie.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
januszrg
Posty: 716
Rejestracja: 2011-02-12, 12:09
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: januszrg »

Pozwolę sobie wrócić do tematu. Mam zamiar użyć do wykończenia osady bejcy STARWAX-a na bazie oleju lnianego i terpentyny.Czy to wystarczy,czy lepiej zastosować jeszcze wosk,lub utrwalacz do bejcy? A może taka kolejność: bejca - utrwalacz - wosk ?
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Starvax to dobra firma. Ja używałem bejc Dragona. Potem lekkie przepolerowanie papierkiem 1000, ewentualna poprawa bejcą. Następnie olej lniany kilkakrotnie w odstępach wymuszonych wysychaniem osady. Polerowanie mięciutką szmatką, na koniec ewentualnie wosk ( właśnie Starvax, bądź pszczeli). Bejca na bazie oleju lnianego i terpentyny - nie stosowałem.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

W temacie poniżej wspominałem o stosowaniu bejcy tejże firmy, do przyciemnienia orzechowej osady FWB 300:

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=15

Są fotki przed i po, także plenerowe w wykonaniu Sławka-Bonzoo.
Dla mnie efekt zadowalający, nie ma obaw ze pogryzie się z nanoszoną warstwa oleju.
Nie nanosiłem nigdy wosku na odnawiane osady, ponieważ gdzieś czytałem że można to robić po wyschnięci (stwardnieniu, spolimeryzowaniu) ostatniej warstwy oleju.
W innym przypadku przedwczesne naniesienie wosku może odciąć dopływ tlenu do oleju i powodować tzw. lepienie się powłoki do rąk.
Zaznaczam tak czytałem i wolałem nie próbować.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
januszrg
Posty: 716
Rejestracja: 2011-02-12, 12:09
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: januszrg »

SlaweQ pisze:wspominałem o stosowaniu bejcy tejże firmy,
Tak mi się wydawało,że widziałem na forum ten temat,ale nijak nie mogłem go namierzyć :oops:. To pierwsza osada,którą będę sam wykańczał i Daras pewnie by mi nie darował ,gdybym oszpecił jego dzieło ;)