Przyciemnianie bukowej osady

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Przyciemnianie bukowej osady

Post autor: SlaweQ »

Witam towarzystwo :)


Ponieważ podforum 'Renowacja' przeżywa ostatnio swój renesans, to postanowiłem też coś skrobnąć :roll:

Wpadła mi w ręce 98-ka w Darasowym drewienku.
Jeno poprzedni właściciel potraktował ja tylko samym olejem i wyglądał se tak:

Obrazek Obrazek

Postanowiłem ją zatem przyciemnić. Najpierw w ruch poszedł papier ścierny od 240 do 1200.
Dość grubo zacząłem, ponieważ w miejscu chwytu były ciemne przebarwienia na jasnym drewnie.
Potem całość zmyłem obficie terpentyną balsamiczną i ostatecznie wygładziłem.
Całość drewienka potraktowałem dwukrotnie bejcą 'Starwax' / dąb rustykalny.
Dwukrotnie, ponieważ były spore dysproporcje pomiędzy kawałkami drewna lepiej i gorzej chłonącymi bejcę.
Technika to nakładanie szmatką poprzez dość mocne wcieranie, odstęp jeden dzień.

Obrazek

Do wykończenia całości użyłem zwykłego oleju lnianego, tłoczonego na zimno, świeżo zakupionego.
Dużo tego nie trzeba, resztę żona zużyje do sałatek, ważne by trzymać w lodówce.
Ja sobie zrobiłem miksturkę oleju zmieszanego z odrobiną ciemnej 'bejcy łupina orzecha'.
Tak sobie wymyśliłem, że będzie to działało to na zasadzie werniksu,
przyciemniając delikatnie delikatnie drewienko przy każdej warstwie.

Poniżej efekt po trzech warstwach oleju. Zdjęcia w tym samym otoczeniu co by widać było różnicę:

Obrazek Obrazek

Zdjęcia plenerowe kolegi, przedstawiają karabinek i ujaranego strzelca :mrgreen:

Obrazek Obrazek

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Świetny efekt wyszedł dodający tego czegoś :D
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

SlaweQ pisze:Ponieważ podforum 'Renowacja' przeżywa ostatnio swój renesans,
... zima , to się nudzi chłopakom ... :mrgreen:
SlaweQ pisze:Zdjęcia plenerowe kolegi, przedstawiają karabinek i ujaranego strzelca
Dobra robota i najważniejsze zadowolenie tego ujaranego strzelca :D Pasuje Ci ta 98-ka ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Poznaję to był karabinek Witka. Sławku ja też zamiast bejcy używam olei koloryzujących. Zabarwia drewno równo i nie zachowuje się jak bejca którą drewno wpija w zależności od usłojenia, w jednym miejscu bardziej niż w innym.
guntuning.com
Awatar użytkownika
forestkorsze
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2430
Rejestracja: 2007-11-01, 00:54
Lokalizacja: ŚWINOUJŚCIE

Post autor: forestkorsze »

Sławek , gratuluję wykonania. Świetnie się prezentuje razem z ujaranym strzelcem :mrgreen:
[scroll]# GAMO FALCON # SLAVIA 634#[/scroll]
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

To ja napiszę też coś co by podpowiedzieć kolegom walczącym z buczyną. W mim karabinku mam osadę z sapeli. Wykończyłem ją olejem 3V3 bezbarwnym który dostałem od kolegi Esmar (jeszcze raz dzięki Marku). Efekt jak dla mnie rewelacja, świetnie wyciągnęło wzór drewna, pełen trójwymiar. Myślę mam rewelacyjny i tani i prosty w użyciu środek do wykańczania osad. Kiedy kolega chciał popracować ze swoją osadą bukową powiedziałem " bierz 3V3 efekt rewelacyjny". Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się że buk diametralnie inaczej reaguje na ten specyfik. Po użyciu osada jasna, brak wzoru. Dostaliśmy od Darka troszkę oleju który on używa i zastosowaliśmy do baki która jeszcze nie była olejowana. Różnica kolosalna. Piękny rysunek i fajna orzechowa barwa. Dlatego uważam że nie ma uniwersalnego środka do wszystkich gatunków drewna. Do tego przed użyciem czegokolwiek radzę to dobrze przemyśleć bo raz zaolejowana osada danym specyfikiem nigdy nie będzie już tak fajnie łapać kolejnego nawet po zeszlifowaniu.
Diablik + Waver v10 2-10x38