Co mi może urwać?

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
potvoor
Posty: 32
Rejestracja: 2012-12-14, 20:40
Lokalizacja: Sosnowiec

Co mi może urwać?

Post autor: potvoor »

Wahałem się, czy umieścić to pytanie w "Kupujemy wiatrówkę", czy tu. Bardziej jednak chyba się poniższym pytaniem zbliżę do porady sprzętowej niż potrzeby wsparcia przy wyborze.

Czytając Wasze posty, coraz bardziej się skłaniam ku wejściu w świat wiatrówek wymagających technicznego dozoru właściciela - czyli de facto wszystkiego z wyjątkiem "moich" pistoletów na CO2. Mówiąc najprościej, nie wiem, czy wkrótce (szeroko pojętym) nie skuszę się na karabinek sprężynowy. Zaczynają się jednak schody. Mam ograniczone finanse, więc raczej na początek kupię coś taniego. Tak, wiem, "chinki" nie mogą nawet leżeć koło lepszych rzeczy, jednak wiem, że jeśli coś z tego kręgu kupię, będzie to pewnie coś w typie Lidera albo serii B. Fundusze to jeden powód. Drugi jest taki, że znając siebie, nie wiem, czy przy tym zostanę; może bowiem wciągnie mnie mniej niż lektura o tym i wrócę do "moich" piostoletów. Technicznie jestem antytalentem i sam przed sobą przyznaję, że nie wiem, czy znajdę umiejętności, czas i chęci do systematycznych przeróbek. No i czy rozłożywszy tani karabin, zdołam go w stanie choćby podobnym do używalności złożyć. Zbieram się więc do kupna ewidentnie na próbę i w takim wypadku inwestycja w Hatsana czy Slavię nie wydaje mi się najrozsądniejszym pomysłem. Na pierwsze, dyletanckie gmeranie "chinka" jest chyba optymalnym rozwiązaniem - mniejszy żal, gdy przerobię ją niechcący na złom albo gdy stwierdzę, że "to jednak nie to". Jeśli się okaże, że jednak "to", a moja sytuacja finansowa się poprawi, przyjdzie czas na rozejrzenie się za czymś godniejszym dyskusji na forum.

Kończąc jednak tę psychoanalizę, która niechcący mi wyszła, być może kupię jakiś klasycznie łamany szajs za około stu złotych. Za, a w większości przeciw, już poznałem - wiem o mankamentach. Nurtuje mnie jednak co innego. Gdzie strzeli, jak strzeli, w czym mi zrobi dziurę, na co muszę uważać, przy pistoletach na CO2, wiem. Na strzelbach zaś się, przyznaję, nie znam. Nawet nie jestem początkujący, jestem przymierzającym się do bycia poczatkującym. Przeczytałem w internecie wiele ostrzeżeń o zagrożeniach dla "spójności ciała", jakie niesie za sobą używanie taniego, często byle jak wyprodukowanego sprzętu, niestety bez szczegółów. Technicznie w najgorszym wypadku zepsuję broń albo ona odmówi posłuszeństwa. Moje pytanie jest tedy natury okołomedycznej: jakie zagrożenia dla mnie niesie za sobą użytkowanie najtańszego sprzętu? Przyjmijmy wersję skrajnie pesymistyczną, że naciąłem się na coś najgorszego. Co może mnie spotkać? Strata palca? Palców? Oka? Rozpad mechanizmu wprost w moją opłucną? Chciałbym zaeksperymentować z czymś nowym, ale niekoniecznie w własną anatomią.
Beretta Elite II, Wingun W3000, Crosman C11, M84, Shotgum
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Powiem ci tylko tyle że kupując hatsana np czy jakiegoś tam ostatnio modnego crossmana masz szanse na odsprzedaż z niedużą stratą. A jak kupisz chinola to nie wiem czy ktoś go odkupi. Poza tym chinol jest wykonany z puszek po konserwach i a jego wykonanie kpi z kupującego. Przekonany jestem że prędzej się zniechęcisz niż złapiesz bakcyla .
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
bastek_34_WALCZ
Posty: 455
Rejestracja: 2007-10-08, 19:01
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: bastek_34_WALCZ »

Osiąganie zwycięstwa w zwykły sposób nie stanowi szczytu osiągnięć. Sun Tzu
cheng13
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 648
Rejestracja: 2010-10-24, 10:37
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: cheng13 »

Adam, moja rada to nie kupuj chinki. Jeśli nie jesteś pewien wytrwałości w strzelectwie to najlepiej nawiąż kontakt ze strzelcami z Twojej okolicy. Dadzą Ci postrzelać, na pewno. Będziesz mógł przymierzyć się do różnych sprzętów, pomacać, popatrzeć na różnice między karabinkami. To Cię na pewno nie zniechęci do strzelectwa, wręcz przeciwnie :) I wtedy zadecydujesz jaki karabinek chciałbyś (jeśli wogóle) mieć.
A po spotkaniu i postrzelaniu.... przejdź się na bazar i weź do ręki obojętnie jakiego Lidera, czy Bxx ..... sam zrozumiesz wtedy do czego to-to się nadaje :)
I już nie będziesz nawet rozważać możliwości kupna tego badziewia.
orzeszki....koniecznie :)
Awatar użytkownika
potvoor
Posty: 32
Rejestracja: 2012-12-14, 20:40
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: potvoor »

Obawiam się jednego (oprócz straty pewnych części ciała, o czym wyżej). W kwestiach technicznych ze mnie noga totalna. Strzelam nieźle z broni krótkiej, raczej się nie zniechęcę, ale jeśli chodzi o konserwację... przymierzałem się do chinki właśnie z myślą sprawdzenia, ile mogę nie zepsuć. Ewentualny tuning w wydaniu ja+moja piwnica=dramat ja przeboleję, nawet jeśli wiatrówka nie. Obawiałem się jednak właśnie:
Diany, Slavii, Hatsana (to, co znalazłem na allegro we w miarę przystępnych cenach, a o czym czytalem, że to już sprzęt wart uwagi) na moje możliwości wymiany sprężyny/uszczelki/tłoka/co-będzie-trzeba chyba szkoda, B-ileśtam nie. Szkoda mi jednak rzeczy, które nie odrastają... Konkretyzując, myślałem o czymś klasycznie łamanym (mam nikłe doświadczenie z SAGiem - wiem, głębia Chin - i ten mechanizm wydaje się prostszy, zarazem mniej, hmm, wybuchowy w niewprawnej ręce).
Beretta Elite II, Wingun W3000, Crosman C11, M84, Shotgum
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Adam, chyba lubisz pogadać sam ze sobą, nawet sensownie, bo widać, że rozumiesz o co chodzi. Proponuję takie salomonowe wyjście: kup na początek (ok.150 zł) łamany, sprężynowy, polski pistolet Łucznik 70. Z krótkimi jesteś obeznany, tu poznasz sprężynę, podrzut i nic on Ci nie urwie.
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Widzę dwa wyjścia, albo machasz ręką na własnoręczne przeglądy, zbierasz kasę i kupujesz coś już po przeglądzie, potem na smarowanie, tuning wysyłasz komuś, albo kup coś taniego, nawet używanego i z pomocą lektury forum zacznij coś dłubać. Co do urazów i obrażeń - po prostu trzeba zachować podstawy zdrowego rozsądku, jak gdzieś jest sprężyna, która może wyskoczyć to nie zaglądaj tam, tylko zabezpiecz ją przed wyskoczeniem, jak coś się zamyka, to przed zamknięciem trzeba wyjąć palec itd.
Najtaniej chyba będzie BMK 12 (jest tu opis rozbiórki i poprawy), inne BMK, Hatsany, czasem są niedrogie, stare Slavie, Diany (zwykle w kiepskim stanie i nie polecam spustu T01 do pierwszego składania wiatrówki :mrgreen:) , jakieś Gamo się trafi, coś z IZH....
Aha, samodzielny pierwszy przegląd często (zazwyczaj?) wyjdzie drożej niż zlecenie go komuś. :lol:
Co do serii B .... miałem kilka razy takie cuda w ręku i odkładałem bez żalu, nawet kiedyś chciałem znajomej zaproponować, że jej Lidera 44 przesmaruję i poprawię, ale przyjrzałem się jak to jest zrobione i jedynie poradziłem, że jak chce strzelać to może coś innego kupi, albo którąś swoją pożyczę.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Już powyżej Robert napisał:
green_thunder pisze:Adam, chyba lubisz pogadać sam ze sobą, nawet sensownie, bo widać, że rozumiesz o co chodzi
Jarek napisał:
cheng13 pisze:Jeśli nie jesteś pewien wytrwałości w strzelectwie to najlepiej nawiąż kontakt ze strzelcami z Twojej okolicy
Chłopaki tłumaczą ci jak... kozie na miedzy :!
potvoor pisze:Co może mnie spotkać? Strata palca? Palców? Oka? Rozpad mechanizmu wprost w moją opłucną? Chciałbym zaeksperymentować z czymś nowym, ale niekoniecznie w własną anatomią.
Co Cię może spotkać :? W końcu ktoś nie zdzierży i urwie co małe co nieco :!
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
pala30
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1016
Rejestracja: 2011-04-23, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: pala30 »

Hej .Wpadnij kiedyś z nami na strzelnice w DG to postrzelasz z bsa lighting xl tactical i zobaczysz co i jak. A i lider 44 się znajdzie do prób to porównasz.Po takim teściku na pewno nie kupisz chińczyka za 150 zł. :D :D
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

pala30 pisze:bsa lighting xl tactical
...albo XL, albo tactical, nie da się inaczej, to dwa różniące się osadą modele lightninga :P
Awatar użytkownika
pala30
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1016
Rejestracja: 2011-04-23, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: pala30 »

A ja mam i xl w drzewcu i tacticala w polimerku. ,zabrakło przecinka w mojej wypowiedzi....ale fajnie że kolega taki czujny :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Wiadomo, chodzi w końcu o besy, reszta nie ma dla mnie znaczenia... :lol:
Awatar użytkownika
potvoor
Posty: 32
Rejestracja: 2012-12-14, 20:40
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: potvoor »

Dzięki za rady. Wypad na strzelnicę w DG raczej odpada (możliwość dojazdu), ale zanim cokolwiek kupię, postaram się "własnoręcznie obejrzeć". Nie milczę w odpowiedzi na posty - śledzę opinie, cały czas rozważając: czekać, czy próbować...
Beretta Elite II, Wingun W3000, Crosman C11, M84, Shotgum