Bajkal MR 512

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Bajkal MR 512

Post autor: SlaweQ »

Witam.

Dzisiaj chciałem przedstawić karabinek Bajkal MR 512, czyli młodszego brata, kuzyna, pociotka naszego poczciwego Iżyka. Byłem ciekaw tej wiatrówki, wprowadzonych zmian i efektów tych działań.
Egzemplarz, który miałem rozłożyć na części to wersja o standardowej mocy w polimerze.
Poniżej fotka z przyrządami otwartymi i z posadzoną lunetką.

Obrazek Obrazek

Obok przedstawiłem części składowe muszki i szczerbinkę. Muszkę demontujemy odkręcając nakładkę i ściągając tunel wraz z blaszką samej muszki. Demontaż szczerbinki polega na poluzowaniu jednej śrubki po jej prawej stronie i wysunięciu do przodu. Na kostce jest wycięta szyna o standardowym rozstawia 11 mm i długości 8 cm plus 1 cm luzu do elementu oporowego. Szyna na cylindrze ma 12 cm długości.

Obrazek Obrazek

Wrażenia ze strzelania tylko z otwartych. Lupkę założyłem tylko do zdjęci, gdyż nie miałbym okazji postrzelać z optyką. Karabinek lekki (2,3 kg), dość składny, łatwo się naciąga, nie ma dźwigni do złamania lufy. Przed strzałem trzeba pamiętać o bezpieczniku umieszczonym przed językiem spustu. Spust jak w nie poprawionym Iżu. Strzał dość głośny, do tego dzyndzanie sprężyny. Po kilku poprawkach szczerbinki śrucik leci do środka tarczy. Mam wrażenie, że odgłos strzału potęguje pusta w środku kolba, działająca jak pudło rezonansowe.

Czas na sekcje.

Trzy śruby i polimer oddzielamy od systemu. Ponieważ dysponuję Iżykiem zrobiłem fotkę obu systemów. Lufy tej samej długości 44,5 cm, średnica 13 mm, a Iżyku 14,5 mm. Gwint ładny, próbowałem to uchwycić na zdjęciu, ale się nie udało. Sam system dłuższy o 2 cm i o tyle jest dłuższy skok tłoka, wynosi 80 mm, w Iżyku 60 mm.
Kostka mocowana śrubą bez kontry. Pod łbem śruby i profilowaną nakrętką są ząbkowane podkładki. Rozwiązanie uszczelnienia kostki takie jak w Iżu53. Uszczelka jest na końcu otworu dolotowego. Na zdjęciach widać również sposób blokowania lufy. Stały element przy szczękach i ruchomy ząb w kostce.

Obrazek Obrazek Obrazek

Korek wraz z elementami spustu wyciąga się Tak samo jak w starszych Iżach. Wybijamy bolec, przekręcamy lekko w lewo i wyciągamy go. Po rozebraniu ukazują się te same elementy, co w starszej konstrukcji. Dłuższa jest tylko listwa bezpiecznika, inaczej zakończona, przełącznik bezpiecznika jest jej integralną częścią. Brak prowadnicy sprężyny.
Przed złożeniem została osłabiona sprężynka języka i doszlifowane miejsca styku wszystkich zapadek (analogicznie to co można zrobić w Iżyku).

Obrazek Obrazek Obrazek

Tłok jest lżejszy, waży 106 g, ma dodatkowo dwa otwory więcej, średnica wewnętrzna 21 mm (Iż - 20 mm), mocowanie uszczelki na wcisk na kołnierz znajdujący się na końcu tłoka. Średnica tłoka 24,8 mm, cylindra 25 mm. W środku tłoka na dnie fabryczne wytłoczenie. Wykorzystałem je, celem dociążenia tłoka. Dorobiłem dwie wkładki z ołowiu, plus mosiężna podkładka ślizgowa pod sprężynę. Razem dało to 122 g, czyli prawie tyle co w Iżu. Sprężyna zrobiona z drutu 2,8 mm, długość 21,5 cm, średnica wewnętrzna 13,2 mm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ponieważ w korku miejsce posadzenia sprężyny, miało oryginalnie 1 cm, zostało ono pogłębione do 3 cm. Miało to na celu zmniejszenie napięcia wstępnego sprężyny (z 4,5 cm do 2,5 cm), celem zmniejszenia kopa, no kopka. Została tez dorobiona prowadnica sprężyny długości 12 cm.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolba została dociążona i wyciszona. Waga wzrosła do około 2,5 kg, podobnie jak Iż.
Po tych zabiegach strzela się podobnie jak z protoplasty, przyjemnie i celnie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Uff. Obiecałem do końca tygodnia i udało się :mrgreen:

P.S.
Pamiętam o zaległym HW 70 :oops:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Bardzo fajny karabinek i opis ;)
Dobrze, że inżynierowie z Bajkała skupili się na poprawie starej, sprawdzonej i jakże dobrej konstrukcji, niż na wymyślaniu nowych wynalazków :)
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Dobry opis. Napisałeś
celem zmniejszenia kopa, no kopka.
To jest ta mocniejsza czy słabsza wersja Bajkała?
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Dzięki :)

To jest słabsza wersja. Mocniejsza ma oznaczenie MR 512M i poniżej daję link do opisu tej wersji:

http://militaria.wp.pl/kat,27301,wid,90 ... caid=15370

Na zdjęciu gdzie wiatrówka jest rozłożona na części widać prowadnicę sprężyny, która jest najprawdopodobniej umieszczona w tłoku. Czy jest może w tej wersji mocniejsza sprężyna, tego nie wiem? W tym Bajkale bardziej przeszkadzał głośny odgłos strzału (pusta kolba) niż "kopik".

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Czyli mamy fajny rekreacyjny karabinek.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Santafer
Posty: 223
Rejestracja: 2008-03-16, 20:33
Lokalizacja: znadjeziora

Post autor: Santafer »

1/witam wszystkich sedrecznie-tutaj bo nie zauważyłem powitalni :lol:
2/Niezły rzeczowy opis 512
3/Czekam -jutro powinna przyjechać do mnie 512 M

Zanim zdecydowałem sie na te wiatrówkę ,miałem ją w rękach,
i odłozyłem niezadowolony-mała taka jakaś ;) .
Później pokopałem po wiosce globalnej,szczegonie wartościowa jest strona rosyjska ,również w wersji angielskiej i zdecydowałem -kupuję
z całym bagażem wad :/ ,ale świadomie-
(dziurkarkę już miałem i ponownie do niej wrócę :mrgreen: )
Kupiłem 512M trochę nawet na przekór opiniom trącącym z daleka uprzedzeniami. ;)
do sprzętów nie klasy:nowy mercedes

pzdro :D
były kochane 9,był szmelc,był FWB 300,jest Baikal 512M i do tego dodam inne wyzwanie ...
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Cześć. Czuj się jak u siebie
powitalnie mamy tutaj:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php?f=18

Możesz dać linka do tej strony rosyjskiej, zawsze warto poczytać coś nowego.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Santafer
Posty: 223
Rejestracja: 2008-03-16, 20:33
Lokalizacja: znadjeziora

Post autor: Santafer »

Dzieki,już się poprawiłe,powitalnie znalazłem :D
link1

tu link

atu link drugi

AIRHUNTER ROSYJSKI
jakby co to link pod nazwa
WINTOWKI :mrgreen:
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

witam,

zbieram się i pieniądze na zakup baikala, i mam pytanie:
czy ten spust aż tak dokucza? i o ogólne wrażenia ze strzelania...
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Spust jest fatalny, można go jednak troszeczkę dopracować. Najpierw skróć obie sprężynki i wypoleruj powierzchnie które ocierają się o siebie, zaczepu tłoka nie ruszaj.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

aha... ale to i tak co najmniej miesiąc
...kasa i pewien przeciwny domownik...
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32