Tawariszcz Gamoń czyli ... Gamo PR45.

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCA

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Tawariszcz Gamoń czyli ... Gamo PR45.

Post autor: Hiszpan63 »

Tawariszcz Gamoń ... hm ... kumpel , towarzysz zawodowych wyjazdów , umilacz postojów , zmora Pań w bazach logistycznych :mrgreen: : ... Panie !! :shock: .. Pan z taką "bronią" jeździ ?? !! :shock: ... :mrgreen:

Zakupiony jakiś czas temu po promocyjnej cenie w M.. pl. .. miał umożliwić i kontynuować moją wieloletnią tradycję strzelania zawsze i w każdych warunkach. I spisał się nadzwyczaj w tej roli :D Obrazek

System , ten sam co Gamo Compact . Różnice to brak regulowanego spustu , brak regulowanej , drewnianej rękojeści . W moim przypadku uznałem to za zalety ; nie ma co kręcić śrubkami przy spuście (mam zrobiony na jednostopniowy , zupełnie przewidywalny) , a zdecydowanie wolę takie proste militarne chwyty ... :roll:

Po zakupie dwie istotne poprawki ; nowa korona lufy i wygładzenie portu ładowania . Nic więcej nie trzeba było grzebać :P

Wrażenia ... no cóż ... mam go jakieś 70 dni :mrgreen: .. z zapisków wynika , że wypluł około 20 paczek śrutu :mrgreen: Bez awarii , niepokojących objawów , spadku "szmocy" itp. itd.

Pomiar na chrono po zakupie , na exact expres pokazał;

112,3
112,3
112,4
112,3
111,7
112,4
112,3
112,3
112,6
112,4
112,3
111,9
112,4
112,3
112,3
Uważam , że to doskonały wynik i nic nie wskazuje że cokolwiek się zmieniło , chociaż ze względów ekonomicznych "karmię" go obecnie KTK.
Nie chcę równie Gamonia , porównywać do "ikony" pistoletów PCA czyli HW40. Miałem , strzelałem , bez żalu się pozbyłem. Gamoń jest moim zdaniem celniejszy , spokojnieszy , łatwiej się spręża i bardziej pasuje mi chwyt . To oczywiście kwestie bardzo indywidualne .. Na spory minus Gamonia , niestety kiepskie przyrządy celownicze , mimo , że regulowane , to ja "pod siebie" jakoś na 100% wyregulować nie mogłem. Zachciało się także postrzelania na większe odległości niz 15 m więc ... walther PZ 2x20 zasiadł na grzbiecie Gamonia ;

Obrazek Obrazek Obrazek

Ponieważ tym samym zmieniło się wyważenie pistoletu i zbyt mocno ciążył na lufę przydała się nakładka na rękojeść stabiliujaca chwyt oraz dociążnik w rekojeści o masie 100g.

Obrazek Obrazek

Co może Gamoń ?? Oj , bardzo wiele :P I nie zamierzam tu udowadniać , że to pistolet matchowy , bo nie jest i nie do tego jest stworzony .Z optyką na pokładzie cele wielkości korka pet , od 15 do 25 mm są spokojnie osiągalne. Szyszki (małe , większe) trafiałem i z około 40 m. Puszki od piwa , butelki pet , pojemniki po zestawach obiadowych (standardowe cele na parkingach leśnych) osiągalne są i na 50m byle zbytnio nie wiało :P
Tu takie moje pykanie na 15m , różne śruty i każda tarczka w innym czasie strzelona , ale do każdej zawsze 10 śrucin poleciało ;
Obrazek Obrazek
Jak widać w średnicy korka się mieści :D

Popełniłem również test "imadła" .. niestety z powodu konieczności każdorazowego wyciagania pistoletu z uchwytu , celem sprężenia , wynik jest taki sobie ... ale coś tam mówi i myślę , że nie jest żle ;
Obrazek Obrazek

Ogólnie dla wszystkich zainteresowanych dosyć nieprzyzwoicie celnym pistolem PCA , a nie posiadającym dużych środków finansowych , jest to dobra propozycja. Plastiki solidne , nic nie trzeszczy , nie skrzypi , nie zaciera się. I piszę to z perspektywy wielu tysięcy śrutów przepuszczonych przez lufę Gamonia . Obsługa i konserwacja , to jak zwykle PKB i ciut olejku silikonowego .

Jeszcze kilka fotek bezpiecznika (dobrze , że nie automatyczny :roll: ) , cylindra , szczerbinki i jakieś tam jeszcze cyknięte o drodze :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A na koniec takie "wypociny" z jednej ręki : 15m , KTK, z optyką
Obrazek Obrazek

Tyle , że ten pistolet , aż się prosi by go trzymać w dwóch łapkach i tak też sprawia najwięcej frajdy ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Bardzo fajny pistolecik. Kiedyś myślałem o identycznym, ale jakoś pistolety to nie "to". Ja wolę długie. Dobrej zabawy i celnych strzałów.
Pozdrawiam: Mateusz
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
ems
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-22, 21:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ems »

20 paczek w 70 dni :) Śpisz - strzelasz, pracujesz - strzelasz, wypoczywasz - strzelasz :)
Jak ten gamoń to wytrzymuje :)

Piękne tarczki :)

Wspomnę tu o możliwości regulacji szerokości szczerbinki. W moim przypadku troszkę rozszerzyłem. Fabrycznie ustawiona była za wąska.
Kawał dobrego pistoletu.

Jak zamocowałeś lupkę ? Wymaga to jakichś przeróbek ?

Ile waży z lupką ?
Gamo Compact
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

ems pisze:Śpisz - strzelasz,
Nie sypiam ... nie pytaj :oops:
ems pisze: pracujesz - strzelasz,
Owszem , zawsze mialem takie możliwości :mrgreen:
ems pisze:wypoczywasz - strzelasz
To właśnie kwintesencja wypoczynku ... oczywiście nie dla każdego :D
ems pisze:Jak zamocowałeś lupkę ? Wymaga to jakichś przeróbek ?
To stalowy , jednoczęściowy montaż do latarki na szynę 22 mm .Idealnie pasuje na górną krawędź Gamonia. Ja dla poprawy mocowania delikatnie naciąłem niby frezy.
ems pisze:Ile waży z lupką ?
W tej chwili , po dociążeniu rekojeści , razem z optyką dokładnie 1210 g. Docelowo ma być około 1500-1600 g ze środkiem ciężkości na wysokości rękojeści ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
ems
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-22, 21:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ems »

Super pomysł. Narobiłeś mi apetytu na taki zestawik . Popykałbym sobie trochę do puszek... :)
Zakładam że compacta też by trzeba dociążyć.
1600g. Oburącz dałbym radę ale jedną ręką to dla mnie za dużo.

Ale za jakiś czas... jak potrenuję...
Gamo Compact
lukk
Posty: 74
Rejestracja: 2010-02-06, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lukk »

dzięki za opis, co jakiś czas się ten pistolecik pojawia na różnych fajnych promocjach i za każdym razem mnie coraz bardziej kręci do kupna :mrgreen:

Mieści się z tą lupką do firmowego kuferka?
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

lukk pisze:Mieści się z tą lupką do firmowego kuferka?
Bez problemu ... :D
ems pisze:Zakładam że compacta też by trzeba dociążyć.
Prawdopodobnie troszkę tak , ale w Gamo Compact jest to łatwiejsze ... w dolnej części rękojeści jest więcej miejsca , taka różnica w budowie szkieletu między jednym a drugim ...
Obrazek Obrazek Obrazek ... a tu w kuferku ... :D


Ps. Małe sprostowanie (kliknąłem nie w ten klawisz co trzeba) ... mam Gamonia nie 70 , a 79 dni ... :mrgreen: :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

:P TOWARISZCZ GAMOŃ TERRORYSTA LOGISTYCZNY/teraz już wiem kto wierci dziurki wentylacyjne w naczepach hi hi/ :mrgreen:
Niewielka Zbrojownia
Awatar użytkownika
arturio111
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 164
Rejestracja: 2007-10-12, 21:20
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

To i ja dopiszę się Przemkowi do postu. Zakupiłem właśnie Gamonia i w przeciwieństwie do Przemka powiem otwarcie że HW-40 całkowicie wymięka przy Gamoniu. Napęd taki sam ogólnie podobny ale jednak to całkowicie różne dmuchawki. Miałem oba i pisze to z pełną świadomością :P:P Gamoń jest jak dla mnie dużo bardziej składny co dla mnie istotne jest dużo cichszy (sąsiedzi) dzięki czemu może będę mógł w końcu dołączyć do ligi. Spust wcale nie odbiega od spustu HW a wręcz przeciwnie....dla mnie przyjemniejszy. Dzisiaj przyszedł i naprawdę jestem bardzo zadowolony z zakupu. Kupiłem go w Polsce, używany w bardzo dobrym stanie (podlinkowałem w odpowiednim dziale :) )
stareńkie HW35 :) Gamoń PR-45, Walther CP88
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

arturio111 pisze:Zakupiłem właśnie Gamonia i w przeciwieństwie do Przemka powiem otwarcie że HW-40 całkowicie wymięka przy Gamoniu.
Hiszpan63 pisze:Nie chcę równie Gamonia , porównywać do "ikony" pistoletów PCA czyli HW40. Miałem , strzelałem , bez żalu się pozbyłem. Gamoń jest moim zdaniem celniejszy , spokojnieszy , łatwiej się spręża i bardziej pasuje mi chwyt .
... :mrgreen:

A wogóle Arturze , to pogratulować nabytku , za bardzo rozsądne pieniążki :D Będziesz Waść bardzo zadowolony , jako ja jestem niezmiennie dzień w dzień ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Kombat69
-#Brązowy Dobromir
-#Brązowy Dobromir
Posty: 485
Rejestracja: 2009-02-21, 21:52
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Kombat69 »

I ja miałem chrapkę na Gamonia (Compacta), waluta pozwalała maksymalnie na Texa , ale doskrobaliśmy komisyjnie do Marka... Myślę że kiedyś się przesiądę :)
Gratulacje!
Dobrego użytkowania !
Pozdrawiam!
Obecnie na stanie:
HW95k by' Hogan + SMOP25C + DOC
HW50S by' Hogan + AG-25M412 + DOC
HW30S by' Hogan + PP 4x32 AO
Norica Sport :)
Iż 38 Bakielit +drewno :)
Diana mod.3
Record LP-77 "Żyw"
Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Hiszpan63 pisze:Bez awarii , niepokojących objawów , spadku "szmocy" itp. itd.
Hiszpan63 pisze: Plastiki solidne , nic nie trzeszczy , nie skrzypi , nie zaciera się. I piszę to z perspektywy wielu tysięcy śrutów przepuszczonych przez lufę Gamonia .
.... jakieś 50 000 śrutów później .. po czterech poważnych upadkach na ziemię , kilku zamarznięciach na kamień , Gamoń zaczął delikatnie przepuszczać sprężone powietrze na wysokości zaworu :-? Objawiło się to w ubiegły piątek , podczas strzelania do tarczy ... kolejno niezawiniona 4 i dwie 1 na tarczy :shock: i Ppn-u już nie strzeliłem :evil:

... pistolet rozebrałem na kawałeczki ...
Obrazek

... oprócz znacznego zawilgocenia i sporej ilości oliwy w cylindrze i na zaworze , żadnych nieprawidłowości nie stwierdziłem .. :D Uszczelka tłoka jak nowa , oringi bez oznak zużycia , podobnie podkładka ślizgowa na tłoku w idealnym stanie .

Obrazek

Doszedłem do wniosku , że przyczyna przepuszczania , to poluzowana śruba zaworu . Faktem jest , że przy demontażu wykreciłem zawór palcami :mrgreen: Do tego wilgoć i kilkukrotne zamarzanie mogło zdeformować oringi. Głupio by było składać bez wymiany czegokolwiek , to chociaż wszystkie "gumki" wymieniłem na nowe , oprócz uszczelki tłoka .. ;) ..

Obrazek Obrazek

Pistolet poskładany ... przez około godzinę czasu , trzymałem go sprężonego i po wystrzeleniu nie stwierdziłem spadku energii . Oczywiście chrono pokaże co tam nagrzebałem , ale pomiar kiedy indziej i w cieplejszych warunkach .

Co do plastików :roll: .. nooo ... faktycznie nic nie skrzypi i nie trzeszczy w dalszym ciągu , ale niestety , dosyć poważne upadki uszkodziły rekojeść pistoletu . Wyłamały się "wzmocnienia" przy śrubie mocującej rękojeść .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety w taki sposob , że nie da się tego posklejać i będę musiał coś wymyśleć. Póki co skręciłem na dłuższą śrubę , a gumowa okładzina maskuje skutecznie wystające łby śrub.

Jutro /pojutrze strzelę większą serię do tarczy , to się obada czy wszystko jest w porzadku ... oby... 8-)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Hiszpan63 pisze: dosyć poważne upadki uszkodziły rękojeść pistoletu
Nie trafiłeś w Genoveffę :? Nie wierzę :!
A zostało ci coś "gumek", bo się tak zastanawiam nad rozłożeniem Compacta :oops:
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Starszy_Pan pisze:A zostało ci coś "gumek", bo się tak zastanawiam nad rozłożeniem Compacta
Nie miałem "specjalnie" do Gamo ... na iglicy .. zapalniczka 'BIC' , uszczelniacz pod sprężynką zaworu .. zapalniczka do kuchenek gazowych , dół zaworu .. oring z HW40 , cylinder ... oring z HW40 :mrgreen:

... robisz dobrą herbatkę z kozich bobków i ... rozbieramy ... :P
Starszy_Pan pisze:Nie trafiłeś w Genoveffę Nie wierzę
... Obrazek ..
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Przemek ile Ty w domu zapalniczek masz :D
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.