O (17) dżulach słów kilka

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Należało by wziąć pod uwagę jeszcze wysokość położenia punktu w którym następuje pomiar przez chrono. Ja wiadomo powietrze na wysokości na 4000m jest rzadsze i śrut szybciej się przemieszcza od tego na wysokości 5m nad poziomem morza! :P
Oczywiście promieniowanie kosmiczne może mieć wpływ na czujniki pomiarowe.
Temperatura otoczenia. Jak wiadomo w pewnej temperaturze dochodzi do efektu nadprzewodnictwa półprzewodników...
Nie jest tajemnicą także że każde chrono może pokazywać co innego.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

Hiszpan63 pisze:
shreq pisze:I tak jako czystemu teoretykowi wydawało mi się, że sprężynówki ze wzrostem mocy mocniej kopią, więc więcej niekoniecznie równa się lepiej
Dwója Maćku z tej Twojej teorii ... i fizyki również (szk. podst.) :mrgreen: ... tu chodzi o energię , a nie moc ... lub niemoc ... :mrgreen:
Język potoczny rządzi się swoimi sprawami :P
Ale jako purysta poległem, fakt :D

Jako ciekawostkę dotyczącą pomiarów mogę podać przykład z życia wzięty: mieliśmy laborki z radoaktywności. Do osłabiania energii (nie mocy! :D) cząstek służyły ołowiane przegrody. Ich grubość determinowała spadek ilości cząstek, które przez nią przechodziły, blah blah blah. Do pomiaru grubości przesłon ołowianych służyła śruba mikrometryczna. Wykładowca, załamany kompletnie, pokazał nam te przegrody po pomiarach wykonanych przez zespół przed nami, czysto żeński w składzie. Przegrody miały wyciśnięte około trzymilimetrowe wgłebienia od śruby i zacisku - z obydwu stron... :D
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

JesperKyd pisze:Należało by wziąć pod uwagę jeszcze wysokość położenia punktu w którym następuje pomiar przez chrono. Ja wiadomo powietrze na wysokości na 4000m jest rzadsze i śrut szybciej się przemieszcza od tego na wysokości 5m nad poziomem morza! :P
Oczywiście promieniowanie kosmiczne może mieć wpływ na czujniki pomiarowe.
Temperatura otoczenia. Jak wiadomo w pewnej temperaturze dochodzi do efektu nadprzewodnictwa półprzewodników...
Nie jest tajemnicą także że każde chrono może pokazywać co innego.
Hehehehehe :) Mniej więcej o to mi chodziło :D A wpływ promieniowania kosmicznego na czujniki przetrenował na sobie mój kolega - o mały włos nie został poddany dokładnej dekontaminacji po jednej z laborek, gdyż geiger wykazał. że został solidnie skażony - licznik literalnie zaczął wyć po zbliżeniu do jego rąk. Ponowny pomiar na jego szczęście (kolegi, nie czujnika) nic już nie wykazał.. :)
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Po Czarnobylu to gajgery chodziły, oj chodziły...
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

shreq pisze:
Hiszpan63 pisze:Zapomniałeś jeszcze o takich zmiennych jak ; temperatura , ciśnienie , wilgotność , poziom zanieczyszczenia powietrza (PCP) , prędkośc pomiaru (Co2) i wtedy nawet Twoje obliczenia będa do bani :mrgreen: , a jak jeszcze trafisz na "napierowany" śrut , to już wogóle moga wyjść błędy . Swoją drogą limit na zawodach to 16,3 J , wiec i błąd procentowy będzie mniejszy :mrgreen:
Hehehehe... nie zapomniałem, tylko matematyka i fizyka na tym poziomie już mi mocno wywietrzały :D Na upartego mógłbym spróbować to policzyć (oceniam czasochłonność na jakieś dwa tygodnie :D), ale wtedy już przestałaby to być zabawa, a nie jestem masochistą :D

Ale z tą granicą 16.3J to mnie zaskoczyłeś: czym jest spowodowany akurat takie wybór? Bo po uwzględnieniu maksymalnego błędu pomiarowego ma sens o tyle, że wiatrówka ze zmierzoną energią 16.4J prawie na pewno nie przekracza 17 :)
Ponieważ reguły strzelania FT/HFT zaciągnięte są regulaminów angielskich,
aby z założenia móc się porównać wynikami na zawodach,
ustalono że energia wystrzeliwanych śrutów ma być również taka sama.
Jeno za kanałem La Manche stosuje się jednostki imperialne i po ichniemu jest to 12 ft/lbs,
co w przeliczeniu na jednostki metryczne daje 16,3 Jouliana.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

SlaweQ:
A, to pewnie i stąd wziął się nasz swojski limit 17J :)

Jak odbywają się technicznie pomiary wiatrówek? Śrut jest ważony czy deklaracja "pudełkowa"? Chrono made Radecek?

Jesper: No to akurat było przed Czarnobylem :). Smaczku dodawał jeszcze fakt, że gość mający z nami tę laborkę pokazał nam dozymetr (fotograficzny) mówiąc, że założył go specjalnie na nasze przyjście, gdyż normalnie to on go trzyma w szufladzie, w przeciwnym przypadku przekroczyłby dopuszczalną roczną dawkę w 3 miesiące, a wtedy - urlop do końca roku z podstawowym uposażeniem. Nie wiem ile teraz płacą pracownikom naukowym na PW, ale wtedy wszyscy go doskonale zrozumieliśmy...
Ot, przepisy (wzory:P) swoje, a ludzie - swoje :)
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Na zawodach Energia jest mierzona na śrucie organizatora. Ma to wykluczyć potencjalne machlojki zawodników. Co do PCP to jest spora ilośc sprzętu, ktorych wlasciciele obniżają prędkosc ( na standardowym Exactie) do 235-240m/s, gdyz przy większej prędkości ( aczkolwiek ponicej wymaganych 16,3 Jula) sprzety zaczynaja sieć. Dotyczy to sporej ilości Waltherów i FWB przerabianych z karabinkow matchowych, ale zauwazono tez tą zalezność w S400.
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI