Lupka 6-24x50 AOE Yingrui (No name)

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

No to i ja dodam swoje 3 grosze. Prawdą jest to co Marcin napisał. Jeżeli nie masz możliwości porównania jednocześnie w tych samych warunkach kilku lunet, to nie ma o czym mówić. Wszystkie stwierdzenia wynikające z obserwacji jednego celownika są niewiarygodne. Proste przykłady. BT 3-9X40 vs Weaver RV9 3-9X32 AO.

1. Słoneczny dzień, słońce z tyłu, figurka na 35 m w głębokim cieniu pod krzakiem. W BT nie widać KZ w RV9 nie dość że widać kz to jeszcze mogę policzyć ile śrutów weszło w KZ.

2. późny wieczór. 50m zapałki na deseczce. Z RV9 spokojnie widzę i czasem je trafiam. W BT nie widzę belki w którą są wsadzone zapałki.

nie raz zdarzyło mi się, że strzelając wieczorem z kumplami nagle wokół mnie zrobiło się pusto. A na pytania kolegów "do czego strzelasz przecież nic już nie widać" odpowiadałem "ja widzę" nie raz sprawdzali i patrzyli przez mój celownik i ze zdziwieniem stwierdzali "k...widać!" W ich celownikach nie było nic już widać.

Moim pierwszym celownikiem był BT 3-9X40. Ten celownik jest dobry, wytrzymały ale nie idealny. Dla mnie. Bez przefokusowania trochę trudno strzelać początek toru, a po tej operacji powyżej 50m nie postrzelasz.

Kolejno miałem Weaver'a RV7 2,5-7x28 cudowna lupa. na x7 ostrzy miodnie cały dystans HFT. No ale, że lepsze wrogiem dobrego pojawił się wspomniany RV9 jeszcze bardziej uniwersalny. Później skok do V16 4-16x42AO i ewolucja krzyża do Balistic-x. Teraz mam to co mi odpowiada. Mógłbym kupić jeszcze lepszą lupkę ale juz nie widze potrzeby. Nie wykorzystuje możliwości tej co mam.

Miałem okazję popatrzyć przez wiele innych celowników. Miałem okazje postrzelać kilka godzin z wielu markowych celowników. Niektóre uważam za lepsze niż V16 ale nie aż tak by był sens je kupować.

Nie zgodzę się z tym, że jest złoty środek w temacie celowników. Miałem/mam Gamo, BSA, Tasco no i poza GAMO NRA to cała reszta nadaje się do rekreacji i destrukcji puszek. I nie za długo bo oczy bolą. :P

Nie ma uniwersalnego celownika, nie ma uniwersalnych ustawień, nie ma ludzi nieomylnych. Tanie lupki mają niewątpliwą zaletę. SĄ TANIE. Nic ponad to.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

JesperKyd pisze:
supermen pisze:A propos AO i AOE w opisach lupek - dla mniej zorientowanych AO to chyba regulacja paralaksy (ostrości obrazu względem krzyża celowniczego), a AOE - to samo tylko z podświetleniem krzyża (taki bajerek)
Z tą paralaksą to do końca nie jest tak.
AO to nic innego jak "adjustable objective" i raczej działa jak regulacja ostrości nie korekta błędu paralaksy
A tzw boczna paralaksa SF to z ang. "side focus" i tu tłumaczenie jest bardziej trafne i dokładne "boczna regulacja ostrości".

Może ktoś bardziej w temacie rozwinie temat "o co tak właściwie z tą paralaksą biega" i sprostuje to co napisałem, jeśli gdzieś błąd popełniłem.
Z tym AO czy SF to jest tak ( a może powinno tak być) że jeśli powiedzmy ustawimy sobie na pokrętle 25m to nie dość że ostrzy nam właśnie w okolicach tego dystansy to jeszcze błąd paralaksy w tym zakresie (czyli około 25-ego metra) powinien być znikomy, pomijalny. Jak jest naprawde? Zależy to od lupki i jakości. W tańszych celownikach ale nie tylko , oznaczenia na pokrętle nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym i trzeba to samemu sobie sprawdzić i nawet czasem na nowo nanieść na pokrętło.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
supermen
Posty: 9
Rejestracja: 2011-06-18, 23:19
Lokalizacja: Z lasu

Jaki krzyż najbardziej uniwersalny?

Post autor: supermen »

bonzoo pisze:...Później skok do V16 4-16x42AO i ewolucja krzyża do Balistic-x. Teraz mam to co mi odpowiada...
Więc właśnie, biorąc pod uwagę to co widziałem i widzę (w lupce u siebie) i to, co czytałem w tym poście uważam (uważałem) kolejno, że najlepsze celowniki to:
1. zwykły krzyż - jest OK, jak jest to jest :D
2. lepszy od niego jest Mil-Dot - bo ma podziałki umożliwiające nanoszenie poprawek
3. lepsza od Mil-Dota jest siatka celownicza, kurcze uważałem że jest super hiper, ale...

to co napisał Bonzoo mnie zastanowiło, jak patrzyłem - krzyż Balistic-X to jest genialny, zero przeszkadzajek, podziałki tylko na dolnym ramieniu, ramiona cienkie jak włos - po prostu ideał do wiatrówki :D nie wiedziałem że jest w ogóle coś takiego...

W porównaniu do Mil-Dota i siatki celowniczej, ramiona są 3x cieńsze i nie zasłaniają celu, to jest największa chyba zaleta. Podziałki na dolnym ramieniu potrzebne oczywiście przy strzelaniu na większe odległości, dające możliwość uwzględnienia opadu śrutu.

Pozwolę sobie, dla ilustracji zalet tego celownika wkleić fotki z innego wątku na tym forum:

Obrazek Obrazek

a tutaj dla porównania Mil-Dot z siatką celowniczą, grubość ramion krzyża w porównaniu do Balistic-X o wiele większa (chodzi o środkową część krzyża), i to jest największa wada:

Obrazek
Qb78 + tłumik + 6-24x50
Crosman 1077
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

supermen pisze: krzyż Balistic-X to jest genialny, zero przeszkadzajek, podziałki tylko na dolnym ramieniu, ramiona cienkie jak włos - po prostu ideał do wiatrówki
supermen pisze:W porównaniu do Mil-Dota i siatki celowniczej, ramiona są 3x cieńsze i nie zasłaniają celu, to jest największa chyba zaleta
Grubość krzyża , wielkość dotów , jego prawidłowe wyskalowanie , to indywidualna sprawa producenta , a z tym również i cena celownika. Do tego jeszcze jakość szkieł i powtarzalność mechanizmu regulacji tak krzyża jak i AO czy korekty wzroku i wychodzą znaczące róznice miedzy celownikami "no name" a "name"...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

No i znów muszę cię zmartwić że nie ma czegoś takiego jak siatka celownicza jako jakaś alternatywa dla krzyży. Każdy krzyż jest siatką celowniczą, mało tego zbiór znaków jak hensotd-cie to też siatka.
Mildoty też bywają różne od grubaśnych po cieniutkie jak włosek tak że stwierdzenie że mildot ma grubsze ramiona niż balistic jest błędne chodź. Żeby ci jeszcze skomplikować sytuacje ;) to powiem że jeśli strzelasz do papieru i na duże dystanse np LR to w zasadzie i siatka cieńsza tym lepsza ale do strzelania w terenie tak juz nie jest gdyż cieniutkie siatki lubią ginąć na tle ciemnych celi.
Powiem ci też że czasem doty na poziomych belkach też się przydają np w bardzo wietrznych warunkach kiedy czasem trzeba strzelać drugim albo trzecim dotem prawo/lewo. Wypada wtedy że strzelasz poza figórkę, czasem nawet z 20 cm i wtedy doty bardzo ułatwiają.
Tak że jak już tobie wcześniej pisałem wszystko zależy od konkretnego strzelca. Jeden woli duplexa (nazywanego przez ciebie zwykłym krzyżem) bo nie ma przeszkadzajek a przy naszych limitach energetycznych i dystansach w hft 1 to wystarczy , inny wybierze jakiegoś plexa bo coś tam na nim jest ale nie za dużo, inny mildota bo chair gunie masz wszystko podane jak na patelni a jeszcze inny będzie szukał siatek jak mp8 z iora lub jeszcze bardziej zakręconej siatki Yarowej w nowym docie bo mildot dla nich to za mało.

Jeszcze raz więc powtórze. Jakie kolwiek uogólnienia w przypadku optyki nie mają sensu.
Ostatnio zmieniony 2011-06-23, 12:58 przez maximus, łącznie zmieniany 1 raz.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
pablorudnik
Posty: 352
Rejestracja: 2011-02-01, 16:42
Lokalizacja: Zwierzyniec

Post autor: pablorudnik »

Ja posiadam 2 lupki budżetowe,jedna to Point Precision 3-12x42 AO(przed zakupem sugerowałem się wytrzymałością potwierdzoną przez kolegów z forum) cena około 250zł i jak dla mnie jest warta każdej złotówki (jak na razie przeżyła ponad 3000 śrutów na brutalnym hatsanie i trzyma zero od nowości),druga to nowy nabytek Delta Optical Entry 3-9x40 (też zakup kontrolowany :mrgreen: ) docelowo będzie siedziała na sharpie innova cena około 180zł.Obydwie posiadają krzyż typu Mil-Dot,jak w jednej tak w drugiej jest on bardzo cieniutki,jak dla mnie idealny do rekracji.Posiadam także 2 pseudo lupki gamo 3-9x40 jedna z krzyżem 30-30,druga ala mil-dot z siatką celowniczą.Z pierwszej można jeszcze jako tako po strzelać i trafiać,to w drugiej krzyż jest masakrycznie gruby,co dosłownie sprawia problemy przy skupianiu się na celu.
:) FWB 300s U + Leapers 3-9x40 TF2 :)
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

W PP siatka MD najgorsza nie jest (mam na myśli PP 4-16x50 z czystym MD bez udziwnień).
W "bazar scope no name" to doty na siatce rozmieszczone są na "chybił trafił" więc na wiele się nie zdają.
A co do duplex'a to też jest ok. Np Simons ma fajne duplexy w lunetkach. Kwestia przyzwyczajenia.
Co do choinki Yaro...
jak dla mnie to za dużo napaćkane na szkle.
supermen pisze:krzyż Balistic-X to jest genialny, zero przeszkadzajek, podziałki tylko na dolnym ramieniu, ramiona cienkie jak włos - po prostu ideał do wiatrówki :D nie wiedziałem że jest w ogóle coś takiego...
Samych siatek jest jak mrówków. >> KLIK << i to nie są wszystkie.
Większość nie zdaje egzaminu na wiatrówce.

Ciekawą jak dla mnie wydaje się być MilDot Reticle od Hawke Optics
Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)