Webley Longbow 4,5

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Webley Longbow 4,5

Post autor: SlaweQ »

Witajcie :)

Chciałem dziś przybliżyć Wam karabinek, który budził zachwyt wśród użytkowników czas temu jakiś.
Z tym że wtedy był to jeszcze produkt czysto angielski, ja mam zaś przyjemność użytkować jego wersję turecką.
Do tego kraju właśnie firma Webley&Scott przeniosła produkcję (dobrze, ze nie do Chin :P ).

Karabinek trafił do mnie w zeszłym roku jesienią od kolegi Mariusza, MFor-em zwanym.
Zanim się zdecydowałem, poczytałem o nim co się dało i generalnie wszędzie znajdowałem słowa uznania dla drewienka.
Turecki system nie wzbudzał już zachwytu 8-)

Nowy Longbow

Angielskie wiatrówki Webleya

Poniżej kilka zdjęć karabinka autorstwa Mariusza:

Obrazek Obrazek Obrazek

Jako że był to egzemplarz bardziej kolekcjonerski, w pracy jego mechanizmu można było co nie co poprawić.
Na iwebie znalazłem temat autorstwa Darka - Senia dotyczący poprawy fabryki w karabinku:

Małe usprawnienia Webley Longbow

Pomimo, że temat jest z 2008 roku, zdjęcia przedstawiają bebechy mojego egzemplarza.
Poprzednie znikły z serwera i Senio zaktualizował dokumentację fotograficzną.
Po jego czarach karabinek nabrał innego charakteru. Strzał szybki, krótki, piękna praca mechanizmu.
Ponieważ kwestie energii zostawiłem doświadczeniu Darka, dostałem karabinek ustawiony na około 11,5 Joulików

Kolejną sprawą było wyciszenie strzału, który przy krótkiej 32,5 centymetrowej lufie, był dość głośny.
Wojtek - Wojtan zrobił ładny tłumik, który dodatkowo dociąża karabinek na lufę i ułatwia naciąganie.

Drewienko, ładny orzeszek, wypiło u mnie kilka warstw oleju, zastanawiałem się nad jego przyciemnieniem, ale tylko jakiś czas.
Teraz reprezentuje się jak na fotkach poniżej, na pokładzie Leapers 3-9x32 AO, bo całość ma charakter rekreacyjny :D
Z racji tego, że Longbow ma 12 milimetrowa szynę, całość w kupie trzyma montaz SportMatcha SMT06C.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Łoże w przedniej części jest dość pękate, także palce je obejmujące nie dotykają systemu.
Chwyt w swej grubości taki średni (dla mnie mógłby mieć więcej materiału) z wyprofilowanym miejscem pod kciuk.
Napisy trwałe napylane na system, w starszych angielskich wersjach była podobno pięknie bite w metalu :|
Oksyda też nie jest taka ładna jak w ProSporcie, ale równa na całej powierzchni i trwała.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na tą chwilę to wszystko, jest czym ucieszyć oko, bo karabinek ładny i składny.
Więcej informacji technicznych, fotek szczegółów, oraz tarcz w kolejnej części tematu.
Wyjątkowo długo czekał na opis :oops: Pogoda, obowiązki, wydarzenia w kraju (kolejność dowolna) miały na to swój wpływ.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
pj26
Posty: 99
Rejestracja: 2007-10-05, 17:29
Lokalizacja: Osieck

Post autor: pj26 »

No no fajny sprzęcik i łoże ambi :) a jak strzela?
The South will rise again!
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

pj26 pisze:No no fajny sprzęcik i łoże ambi :) a jak strzela?
Strzela bardzo fajnie i celnie. Odgrzebałem zimowe tarcze z szybkiego zerowania na 10 i 21 metrów.
Szybkiego bo było zimno, pozycja klęczak, a na karabinku siedział wtedy Burris FFII 3-9x40.

Obrazek Obrazek

Z marszu na mini zawodach 'Orła' miałem 2/3 punktów, z kolanka :mrgreen:

http://orzel.org.pl/viewtopic.php?f=3&t ... a&start=40

i powtórka :lol:

http://orzel.org.pl/viewtopic.php?f=3&t ... a&start=20

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Szczęka opada... :shock: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Fajny :D Może jakiś dłuższy teścik lub porównanie z....czymś lub do czegoś ? Tylko ta cena w naszych realiach trochę kosmiczna....
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Post autor: eclip2 »

Ehh....piękności :)
Możesz mi Sławku napisać, jaki rodzaj zaczepu tłoka (centralny\boczny) ma ten Webley?
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Jest to tłok z bocznym zaczepem spustu.
Widać to ładnie na zdjęciach w temacie o tuningu Longbowa.
Poniżej schemat spustu:

Obrazek

Schemat wcześniej umieszczał Mariusz.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 130
Rejestracja: 2007-11-09, 13:07
Lokalizacja: Kostry

Post autor: eclip2 »

Dzięki wielkie. Więc wychodzi na to, że do Webleya można zamontować GasSrut :D
...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Hiszpan63 pisze:Fajny :D Może jakiś dłuższy teścik lub porównanie z....czymś lub do czegoś ? Tylko ta cena w naszych realiach trochę kosmiczna....
Pogoda wróciła, trochę czasu wolnego też było, komary rano nie tak upierdliwe jak wieczorem,
to udało się popełnić mały test.
Ponieważ nie wytrzymałbym tyle na kolanie, strzelałem ze zrolowanego kocyka.
Pozycja siedząca, wygodnie rozparta.

Obrazek Obrazek Obrazek

Odległości to 10, 20 i 30 metrów, śrut to Exact 4,53, Exact Express i Crosman Pointed.
Na 10 metrach 5 śrucin w tarczy, na 20 i 30 metrów po 10 śrucin w kartoniku.
Z jednego śrutu strzelane trzy odległości, przy zmianie rodzaju kilkanaście peletek posłanych
w widoczne na trzecim zdjęciu 'Actimelki' :lol:
Całość testu na powiększeniu x9, AO nastawiane na odpowiednie odległości.

Pierwsze tarczki strzelane Exactem 4,53

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne, chyba najciekawsze w teście, strzelane z Exacta Expressa

Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec Crosman Pointed, rekreacyjnie, ale nie było problemu z trafieniem 'Actimelków' 8-)

Obrazek Obrazek Obrazek

Przy Crosmanie skończyły mi się tarczki z małym białym punktem.
Lepiej się w nie celowało i przy strzelaniu z Crosa był już lekki zmienny wiaterek.
Crosman ma jednak to do siebie, że jedne peletki wchodzą ciasno do portu ładowania,
inne zaś niemal w niego wpadają.

Co do samego strzelania, Weblej jak każda sprężyna jest czuły (widać na tarczy) na sposób trzymania.
Ponieważ rzadko strzelam z kocyka, najpierw musiałem wypracować technikę trzymania i pamiętać o niej przy teście.

Kopek jest wyraźniejszy w porównaniu z ProSportem, ale ten drugi waży coś koło 5 kg.
Webley z Leapersem to 3,5 kg, więc i większa narowistość po mimo mniejszej energii.
W strzelaniu porównałbym go do BSA Lightinga (tego Młynkowego), tyle że w Webleyu jest delikatniejszy spust.

Później podam jeszcze prędkości na poszczególnych rodzajach śrutu.
Będzie jeszcze parę szczegółowych zdjęć, ale nie z samego środka.
Chodzi jak zegarek, więc nie mam potrzeby zaglądania (zresztą są fotki Senia).

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

SlaweQ pisze:chyba najciekawsze w teście, strzelane z Exacta Expressa
Otóż to właśnie...zupełnie przypadkiem zaobserwowałem pewien fenomen expresa ; do 30 m lata niesamowicie powtarzalnie , zwykły exact lepszy powyżej np. na 50m.
SlaweQ pisze:porównałbym go do BSA Lightinga (tego Młynkowego), tyle że w Webleyu jest delikatniejszy spust
Strzelałem z Tacticala...jeżeli faktycznie spust można ustawić "miodnie" , to sprzęcik zapewne daje kupę frajdy :D A swoją drogą Sławku ; masz imponującą miejscówkę na strzelanka :P Tylko pozazdrościć...karabina również :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Trochę szczegółów technicznych

Post autor: SlaweQ »

Najpierw prędkości na poszczególnych rodzajach śrutu.
Testy na chrono przy sztucznym oświetleniu, serie x10

Crosman Pointed

Esr=11,7J Vsr=212m/s Vmin=211m/s Vmax=214m/s dV=3m/s

Test na peletkach swobodnie wchodzących do portu ładowania.
Te ciasne odstrzeliwałem z boku.

Exact Express

Esr=11,2J Vsr=207m/s Vmin=206m/s Vmax=208m/s dV=2m/s

Exact 4,53

Esr=11,6J Vsr=204m/s Vmin=202m/s Vmax=204m/s dV=2m/s

H&N FTT 4,52

Esr=10,9J Vsr=195m/s Vmin=194m/s Vmax=196m/s dV=2m/s

Po wynikach Crosmana i Exacta Expressa można by wnioskować, ze Longbow lubi twardszy śrut.
Jednak test na H&N FTT pokazuje, że ten twardziel ma spore opory na wylocie.
Jednak dzięki temu można pokusić się o startowanie w kategorii HFT4, tylko gdzie?

Teraz trochę zdjęć w zbliżeniu. Na pierwszy ogień idzie spust w kilku ujęciach.
Widać na nich sposób regulacji I i II stopnia. Do śrubek można się dostać bez zdejmowania kabłąka.
Do śruby regulacji wagi spustu (za językiem) mamy dostęp po odkręceniu osłony.
Ciekawostką jest mocowanie samego języka. Pozwala ono na dorobienie sobie dowolnego kształtu,
bez ingerencji w mechanizm spustowy.
Na ostatniej fotce widać zaczep tłoka.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Na kolejnym widać wykończenie drewienka w środku, w miejscu mocowania systemu.
Spasowana prowadnica i pierścień ślizgowy na tłoku, to to, co w znaczącym stopniu poprawiło kulturę pracy.

Obrazek Obrazek

Rygiel blokujący kostkę lufy jest słusznych rozmiarów i zaczepia o trzpień, o przekroju kwadratu.
Port ładowania zaopatrzony w duży oring. Lufa do złamania wymaga puknięcia w tłumik

Obrazek Obrazek

Na koniec patent z czasów 'hatsanowskich' :P
Ponieważ szyna nie ma otworu pod kołek stopujący nie miałem pewności, czy montaż nie jeździ po niej.
Dlatego szyna i szczęki odtłuściłem, posmarowałem rozpuszczonym w spirytusie szelakiem i dobrze skręciłem.
Na korpusie zaś mały kawałek taśmy malarskiej jako wskaźnik pozycji montażu.
Puki co ani drgnie :lol:

Obrazek

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
krystian
Posty: 576
Rejestracja: 2007-10-05, 15:01
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian »

Karabinek jest bardzo celny , jednak też wrażliwy na chwyt przez co tarczka wygląda nieciekawie , ale kapsla na 25 poprostu jest ciężko nie trafić :mrgreen:
Lgm2 + Doc
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

Witam wszystkich

Jestem nowy na forum a moja przygoda z wiatrówka rozpoczela sie jakies dwa latat temu i trwa do dzis dzien :) Ogolnie to jestem amoatorem jeszcze w tym temacie...

Uzywam wiatrwówki Webley Longbow 4,5 mm (taka jak prezentuje Pan SlaweQ w poście) z luneta Burris FullField II 3X-9X-40MM. Wiatrowka ma skrocona lufe i wstawiony tak jakby tlumik dzieki czemu jest troszke cichsza podczas strzelania. Ogolnie jestem zadowolny ze sprzetu, ktory daje mi bardzo duzo frajdy ze strzelania, ale mam tez pare pytan do Pana SlaweQ. Ponizej zdjecia mojej zabawki (przepraszam za slaba jakosc zdjec).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Panie SlaweQ czy moglby mi Pan powiedziec po czym poznac czy moj karabinek to produkcja turecka czy angielska?
Mam tez pytanie odnosnie tlumika bo widze, ze w Pan uzywa takowego. Czy dzieki niemu jest duzo roznica w strzelaniu ? i jak mozna usprawnic ten karabinek by strzelanie bylo jeszcze przyjemniejsze ? :)
Mam tez pytanie gdzie mozna nabyc taki pokrowiec jak Pan pokazal na zdjeciu wyzej w poscie?
Ogolnie to nie znam sie zabardzo na sprzecie i dziekuje za kazda rade i podpowiedz :)

Pozdrawiam serdecznie
Grzesiek
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

No to po kolei ;)

Na początek witaj Grzegorzu na Forum.
To co napisałeś o sobie, warto by zamieścić w dziale zwanym -> Powitalnią

Jak zauważyłeś piszę do Ciebie per Ty, ponieważ taki jest zwyczaj na Forum.
Nie ważne kto ile mamy lat i czy się znamy osobiście, ważna jak do siebie zwracamy się w postach.
Szacunek okazujemy również pisząc w zgodzie z regułami gramatyki i ortografii języka polskiego :>

Teraz co do Twoich pytań.
Anglika poznamy po tym, że na kostce będzie miał bite oznaczenie modelu i producenta.
Poniżej link do innego modelu Webley'a, zerknij na drugie zdjęcie:

-> http://www.airguns.budu.pl/showme2.php? ... ey_tracker

Tłumik lekko wyciszał sam strzał, choć i tak słychać było pracę mechanizmu (tłoka).
U mnie pełnił jeszcze rolę dociążnika i przedłużkę lufy ułatwiającą naciąganie karabinka.
Tyle ze ja nie miałem skracanej lufy i tłumik był nakręcany na oryginalny gwint na końcu.

Co do usprawnienia, ja swój karabinek wysłałem do Senia i potem już było O.K.

Pokrowiec na zdjęciach pochodzi z nieistniejącej już firmy DRONG.
Inne źródło jest opisane w temacie poniżej:

-> http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=4093

Uczę się strzelać od nowa 8-)
acidboy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-13, 10:04
Lokalizacja: Głogów

Post autor: acidboy »

Czyli ja mam wersje turecka. Powiedz mi gdzie moglbym zakupic taki tlumik i najwazniejsze jaki dobrac? Bo ja mam ta skrocona lufe i nie ma oryginalnego gwintu.
Niestety nie znam Senia, a z checia bym usprawnil swoj karabinek jezeli byla by taka mozliwosc.
Z gory dziekuje za wszystko :)

Pozdrowionka
Grzesiek