Pardini K60

Wszystko co dotyczy wiatrówek CO2

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Pardini K60

Post autor: Rlyeh »

Pardini K60


Waga: 1070 g (z pustym kartuszem i ciężarkiem)
Waga kartusza: 211 g
Waga ciężarka: 71 g
Długość: 410 mm
Długość lufy: 245 mm
Gwint lufy: 12D x 450 mm
Długość linii celowania: 350 mm
Wysokość: 140 mm
Szerokość: 47 mm

Kaliber: 4,5 mm
Zasilanie: CO2 / 53 g
Magazynek: N
Szyna pod optykę: brak
Optyka: 1 klik = 1,8 mm
Typ: P
Rok produkcji: 1991

[center]Obrazek


Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek[/center]

Za pośrednictwem jednego z Kolegów, któremu z tego miejsca dziękuję, wszedłem przed świętami w posiadanie tegoż modelu. Jest to Pardini K60.
Miałem baaardzo dużo czasu do namysłu. Efektem tych przemyśleń, a trochę ryzyka, jest właśnie K60. Pierwotnie miał być to Hammerli 480, którego polubiłem swego czasu na odległość - chyba wiecie o co mi chodzi, no ale...
Czym się kierowałem (niekoniecznie w tej kolejności)

- napęd CO2,
- wyższa półka,
- w miarę nowy model, powiedzmy, nie starszy niż ja,
- aktualny kartusz, chociaż ostatecznie...
- dostępność serwisu,
- istnienie producenta w 2009 w ogóle.

Co do tego ostatniego - próbowałem kiedyś wypytać Walthera o swój karabinek - pomylili go z pistoletem, a ogólnie to nic nie wiedzą, panie, daj pan spokój. Okej.
Zacząłem od czytania o w/w Hammerlim 480. Problemy z nieszczelnością mnie nie zniechęcały, chociaż opisywano to jako och ach wadę. Ale dla porządku muszę napisać, że tylko na polskim forum przeczytałem o użytkowniku, który w sumie sam potrafił zdiagnozować i naprawić swój sprzęt. Reszta posiadaczy to ja nie wiem, dwie lewe ręce? Tylko my, Polacy, tacy majsterkowicze, czy jak?
W każdym razie, przeszedłem też przez katalog modeli FWB. I w tym przypadku brałem pod uwagę modele pięciostrzałowe. Ponieważ jednak różne były z C5 i 55 problemy, dałem sobie z nimi siana. Z kolei dziadki takie jak C20 i inne - cena kartuszy mnie zabiła (pierwszy, ale nie ostatni raz, hehe). O ile nie ściągnie się z "ważnym" kartuszem, to taki interes nie ma sensu.
Dalej były Walthery i Steyry. Jedno dość popularne jeśli chodzi o CO2, a drugie trochę mniej.
Przez chwilę zastanawiałem się nad CZetką i Morinim, ale w moim wykonaniu byłoby to bez sensu. Wszystkie sprzęty mam na CO2, to po co kupować PCP?
I tak wpadł mi w oko Pardini. Najpierw model K90, różniący się od tego tym, że jest lżejszy i ma krótszą lufę. Co za tym idzie, linię celowania również. No to out, jak pudłować, to z normalnego. Pojawił się K60. Wadą było to, że w komplecie nie było przetoczki, no ale 1) jest polski dystrybutor, 2) mamy na forum magików, więc czemu nie.

K60 produkowany był w latach 1988 - 1996. Ze znaczniejszych osób strzelających z K60 wymienić należy Roberto Di Donnę. Zanim wystrzelał złoto w Atlancie z K2, zgarnął parę Pucharów Świata z tego właśnie modelu.


To mój pierwszy i docelowo ostatni pistolet (ta, wiem, bredzę). W związku z tym nie bardzo mam go do czego porównać, więc krótki wypis:

+ tryb strzelania na sucho - odpowiedzialna jest za to śrubka widoczna na czwartym od dołu zdjęciu. Szczęśliwie, konstruktorzy Pardiniego poszli po rozum do głowy i w nowszych modelach posiada ona wyprowadzenie umożliwiające obsługę tej funkcji bez zbędnych narzędzi;
+ za tylnią częścią rękojeści umiejscowiona jest śruba regulująca napięcie zbijaka. Będzie cieplej, to z pewnością sprawdzę maksymalne osiągi tego pistoletu. I może jakiś teścik na 25 m też będzie, jak dobrze pójdzie ;p
+ to oto zdanie z instrukcji obsługi:
Wydajność cylindra z gazem zależy w dużym stopniu od warunków otoczenia w związku z fizycznymi właściwościami CO2. Jednakże gwarantujemy wyjątkową powtarzalność strzałów dzięki specjalnemu systemowi podwójnej komory rozprężania*, zaprojektowanemu przez naszą firmę i będącym pierwszym tego typu na świecie.
* double pre-chambering system
- spoko, kiedyś sprawdzimy...

+ spust posiada regulację: osi, drogi całkowitej, długości pierwszego stopnia, oporu jałowego, oporu pierwszego stopnia i chyba oporu drugiego stopnia. Chyba - poległem na zrozumieniu, co tłumacz z włoskiego na nasze chciał przekazać.

Rękojeść posiada regulowaną półkę i jest produkcji własnej Pardiniego.

Tyle, więcej grzechów nie pamiętam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Ładniusi :)

Rozumiem, że na wiosnę zawitasz w PPn10 :mrgreen:
Testy na 25 metrów, będą na tyle miarodajne, na ile masz sprawne (sokole) oczy.
Gratuluję i czekam dalszych postów o pistolecie.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
asterix
Posty: 515
Rejestracja: 2007-12-28, 22:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: asterix »

Gratuluję pistola! :D
Fajnie wygląda.
Seweryn,a ile strzałów można oddać z kartusza i jaką ma Vo?
Troszkę sprzętu dmuchanego,troszkę dymiącego.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Muszę to przetestować, póki co jest to niemożliwe ze względu na brak przetoczki.

A co do Wiosennej - ano, jak dobrze pójdzie to przywitam się z ostatnim miejscem w tabeli ;)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Naprawdę na tak krotkiej drodze spust ma tyle funkcji? A poza tym, to pozazdrościć (ale nie zawiścić :mrgreen: ).

Aha, i jak to z tymi 53 g? Kiedy wiadomo, że to już?
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Waga. Trzeba badziew ważyć.
Z instrukcji wynika, że ma - starałem się przetłumaczyć dokładnie. Sam przy spuście nie grzebałem, niepotrzebny mi "raz do roku" codziennie.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Poszło trochę ołowiu. Każda dziurka to 10 strzałów, chyba że zaznaczono inaczej (literki są trochę dziwaczne bo pisane na kolanie, w powietrzu i w ogóle do góry nogami).

I - Gamo Match, 11 x 11 mm
II - H&N Finale Match 4,49 - 7 x 7 mm
III - JSB Schak - 8 x 7 mm (7 strzałów)
IV - Tomitex Diablo Sport od Sławka - 11 x 11 mm
V - Tomitex Diabolo Sport od kol. White_Eagle - 8 x 8 mm
VI - H&N Match - 8 x ~8 mm
VII - Norica Killer ;p - ile strzałów, widać.

Ten JSB Match musi być niezły, skoro Schak to jego "niższa" wersja. Najprawdopodobniej jeden pocisk popsuł mu niezłą statystykę.
Cieszy mnie, że między H&N Match a Finale Match nie ma różnicy ;) Ciekawostka to to, że FM to śrut pistoletowy, a H&N Match - karabinowy.

----

Próbowałem mierzyć prędkości na chrono, ale rezultaty nie są wiarygodne. Wyniki wyszły dość zróżnicowane zarówno w obrębie jednej serii jak i między seriami, przy czym pojawiały się też wartości typu 11 m/s lub nawet 316,4 m/s. Tak więc chrono zrobię pod chmurką, jak wiosna przyjdzie.
Gdybym miał uznać jedną serię za wiarygodną, to byłby to Tomitex od kol. White_Eagle,

Kod: Zaznacz cały

160,6
162,9
162,1
164,3
161,1
162,5
162,1
163,1
162,1
161,7
Rozrzut i tak jest duży jak na matchówkę. Ten pistolet może i robi jedną, mniejszą lub większą (zależy od śrutu) dziurkę, ale na 25m by sobie nie poradził, zbyt duże wahania V0. Przykład z H&N FM:

Kod: Zaznacz cały

164,7
156,1
166,2
148,6
166,2
158,9
156,1
157,2
Ale jak piszę, nie bardzo wierzę w te wyniki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2010-03-13, 19:13 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

OT:
Rlyeh pisze:(...)A co do Wiosennej - ano, jak dobrze pójdzie to przywitam się z ostatnim miejscem w tabeli ;)
A kto Ci pozwolił moje miejsce zajmować :!
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Bogdan pytał wcześniej o liczbę strzałów z kartusza. Z jednego napełnionego kartusza (53 g CO2) oddałem w ciągu tego tygodnia 150 strzałów. W kartuszu zostało jeszcze 32 g gazu.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Ciekawostka zoologiczna, czyli efekt oddania ~200 strzałów śrutem Gamo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

Baardzo ładna ciekawostka, a jaka ciekawa... tylko nie wiem o co chodzi?
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

O te smugi.
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

W LGR'ze miałem takie na płaszczu-był o jakieś 7 mm dłuższy od lufy-idealnie na bruzdach smużki ołowiane :)
Tyle że wyraźniejsze.
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Zaś poniżej śrut "po przejściach".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
muunek
Posty: 25
Rejestracja: 2008-12-07, 19:08
Lokalizacja: Wielkopolania

Post autor: muunek »

Bardzo zgrabny pisolecik.
Również mam ciągoty w kierunku CO2.
Kartusz przed napełnieniem trzeba wykręcić, czy jest inny sposób ładowania?

Tak "z wyglądu" to jakieś +- 1500 zł Cię to uczyniło.. (myślę,że więcej, ale ceny są tak różne,że zaniżyłem troszkę).