Gehmann *D75* - regulowany (2,5 - 4 mm) tunel muszki

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Gehmann *D75* - regulowany (2,5 - 4 mm) tunel muszki

Post autor: Rlyeh »

Zasadniczo nic o tym nigdzie nie ma, więc postanowiłem kilka słów napisać.

[center]Obrazek[/center]

Akcesorium owe to nic innego, jak ewolucja tradycyjnych insertów w kierunku "x w jednym". Dobranie odpowiedniej średnicy insertu jest, jak się można domyślić, dość istotne, wszak kiepskie wyniki to na bank wina sprzętu. Istotne było dla mnie - oryginalny insert z Hammerlaka jest deko za duży. A z kolei inserty które pożyczył mi Grzesiek, nie pasowały (szczęśliwie pasowały do tunelu w QB). Zamiast więc szukać po omacku i kombinować, wpadłem na przegenialny pomysł uproszczenia sobie życia tym właśnie "bajerem'.

[center]Obrazek[/center]

Wyrób produkcji niemieckiej firmy Gehmann. Model to D75. Stara już konstrukcja, sądząc po tym, na jakich sprzętach można ją zobaczyć. Nabyte od kol. Pedant z iwebu, stan bardzo dobry. Wszystko chodzi płynnie i się nie zacina.

Regulowany tunel muszki to dość sprytna konstrukcja.

[center]Obrazek[/center]

Zasada działania jest identyczna z tą, którą na co dzień obserwować można w aparacie fotograficznym:
[center]Obrazek
(c) http://wojtek.herisz.pl/[/center]

- obracając pierścieniem regulujemy "złożenie się" przysłony, co wygląda tak:

[center]Obrazek Obrazek[/center]

Nie wiem jak w innych, w tej regulacja jest płynna, tzn. że można ustawić dowolną średnicę z zakresu 2,5 - 4 mm.

Podsumowując, do szczęścia brakuje mi jedynie regulowanego przeziernika.
Ostatnio zmieniony 2009-12-16, 17:41 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Abenader
Posty: 156
Rejestracja: 2008-10-23, 20:28
Lokalizacja: gdzie indziej

Post autor: Abenader »

Z miesiąc temu , na allegro widziałem Walthera za 150 zł ... z uchem , regulowany , kultura . Zastanawiałem się czy nie wziąć , ale nie wiedziałem , że coś takiego istnieje (jak ten regulowany insert) . No i teraz pluję se w brodę . :mrgreen:
Hatsan 125 TH 6.35 , No name 6x42 .
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Ciekawe, czy są blendy regulowane od np 1,0mm w górę? Diopterek regulowany mam tej samej firmy. Coś podobnego do muszki jest świetnym pomysłem.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Musiałbyś przejrzeć sobie katalogi Gehmanna albo Centry, ale z tym 1 mm to ciężko.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Mała aktualizacyja. Wymieniłem korespondencję z Gehmannem. I chociaż trochę to trwało, dowiedziałem się, że:
- D75 to nie model. To ich poprzedni adres (przeprowadzili się na obecny w 1993 r.). Mnóstwo stron i sprzedających podaje D75 jako model ;)
- przestali umieszczać swój adres na wyrobach dawno temu, przed 1993 r. ;)
- produkowali tunele na M17, M18 i M22,
- i przeto to co mam musi być zwyczajnie starszej produkcji.

Tak więc możliwe, że to M17. Szkoda że nie mam czym obmierzyć. I tak bez różnicy, bo osadzony jest dobrze. Funkcjonalność bez zarzutu. Słowem - tunel muszki mam godny wieku karabinka ;) Ale te rzeczy, odpowiednio użytkowane i konserwowane, nie tracą funkcjonalności.