Bushnell YardagePro Spotr 450

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Bushnell YardagePro Spotr 450

Post autor: goliard »

Witam
W tym roku zaliczyłem po raz pierwszy w życiu dwa zawodowe tory HFT (Mińsk Mazowiecki i Chrcynno). Po analizie przebiegu i wyników strzelania doszedłem do bardzo oczywistych wniosków :mrgreen:
Otóż:
- jak dobrze oszacuję odległość to trafiam :)
- czym większa odległość tym większe błędy w ocenie dystansu :|
- dokładniej oceniam odległość, gdy cel ustawiony jest na otwartej przestrzeni,
- gdy figurka stoi w głębi lasu zdecydowanie zaniżam odległość.
Masakryczne, dochodzące nawet do ponad 10m pomyłki zdarzały mi się, gdy figurka stała "w tunelu z drzew". Ona była na 37 metrze, a ja chciałem ją położyć biorąc poprawkę na 26 m. Porażka, krótki brzdęk - blacha :evil:
Postanowiłem troszkę poprawić tę umiejętność i nabyłem dalmierz. Nie wiem, czy to dobra droga do lepszych wyników, ale nie zaszkodzi spróbować.
Wybór padł na Bushnell YardagePro Spotr 450.
Dane techniczne:
Powiększenie: 4x
Średnica obiektywu: 20 mm
Zasięg max: 914 metrów
Zasięg min: 5 metrów
Dokładność: + / - 1 m
Wymiary: 45x100x85mm
Średnica wyjściowa: 4 mm
Zasilanie: 9V
Waga: 210 g
Producent: Bushnell, USA

Opakowanie i jego zawartość
Obrazek Obrazek
Widoczek z przody z tyłu i kulawa fotka tego co widać w okularze
Obrazek Obrazek Obrazek
Obsługa banalnie prosta, jednym przyciskiem. Powtarzalność pomiarów bardzo dobra.
Dokładne testy z użyciem taśmy mierniczej za jakiś czas.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Czekam z niecierpliwością, kiedyś miałem ściągnąć sobie coś takiego.
To będzie już raczej niewykonalne, ale przydałby się test także w bardzo słoneczny dzień.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Czytałem, zaznaczam, czytałem, że jest to bardzo pomocne w nauce oceny odległości.
Ot spacer po lesie, stajesz w miejscu, łypiesz okiem na jakieś charakterystyczne drzewo, szacujesz odległość, potem strzał z dalmierza i porównanie wyników.

Jednak mam swoje małe ale :-?
Już dwa razy pomagałem czynnie przy organizacji łódzkich Mistrzostw w Piekarach i za każdym razem miałem przyjemność biegać z Łysą i Młynkiem przy pomiarach odległości figurek.
Dosłownie biegać, bo przeważnie pod pachą miałem kawałek białego kartonu, tektury, plastiku, który pomagał w dokładnym odbiciu się promienia lasera.
Karton na figurkę, czerwona kropka i odczyt dokonany.
Figurki jak wiecie stoją w różnych warunkach oświetleniowych.

Dlatego to moje 'ale', bo mam wątpliwości co do komfortowego odczytu na spacerze w lesie.
Chyba, że za wyimaginowany cel, obierzemy ściany budynków lub inne tego typu powierzchnie.
Dlatego też czekam na opis użytkowania ćwiczebnego w realu i oczywiście gratuluję nabytku :D

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

SlaweQ pisze:Już dwa razy pomagałem czynnie przy organizacji łódzkich Mistrzostw w Piekarach i za każdym razem miałem przyjemność biegać z Łysą i Młynkiem przy pomiarach odległości figurek.
Dosłownie biegać, bo przeważnie pod pachą miałem kawałek białego kartonu, tektury, plastiku, który pomagał w dokładnym odbiciu się promienia lasera.
Z tego co wyczytałem Oni posługują się dalmierzem budowlanym (Leica?), którego dokładność mierzy się w centymetrach i dlatego potrzebny jest reflektor do `złapania` tej czerwonej kropki i porządnego odbicia wiązki lasera.
Natomiast mój jest `bezkropkowy`, do celów myśliwsko-sportowych z tolerancją 1 m.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

goliard pisze: ...
Z tego co wyczytałem Oni posługują się dalmierzem budowlanym (Leica?), którego dokładność mierzy się w centymetrach i dlatego potrzebny jest reflektor do `złapania` tej czerwonej kropki i porządnego odbicia wiązki lasera.
...
Masz rację Robercie, odległości były spisywane z dużą dokładnością.
Były później publikowane po ogłoszeniu wyników zawodów.
goliard pisze: ...
Natomiast mój jest `bezkropkowy`, do celów myśliwsko-sportowych z tolerancją 1 m.
Tym bardziej czekam na Twoją relację z testu bojowego :D

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Ciekawe urządzenie. Ile takie "cuś" kosztuje? W temacie oceny odległości, ja staram się mierzyć na kroki. Gdy idę z psem na spacer, to wybieram sobie cel, szacuję odległość a później krokami sprawdzam odległość. Taki mój trening. Ale to sprawdza się na otwartym terenie. Tam gdzie nie mogę wejść to już niewiadoma. Na ostatnich zawodach postanowiłem pomóc sobie lunetą w ocenie odległości. Na powiększeniu X10 pomiędzy środkiem krzyża a gruba sekcją mam: 1cm/10m, 2cm/20m......4cm/40m.....10cm/100m Patrząc na kilzonę np 15mm, jak mi się mieści w podanym zakresie, cel jest, mniej więcej na 15m. jeżeli np. kilzona 25mm mieści się od grubej do grubej sekcji to cel powinien stać na jakimś 12m. Oczywiście trzeba oszacować kilzonę :mrgreen: Przed zajęciem miejsca na stanowisku szacuje na oko odległość i później porównuję te dwie wartości. Dodatkowo poniżej 10m mam nieostro, a powyżej 32m mam nieostro otoczenie celu. Efekt. Ani razu zle nie oceniłem odległości. Wszystkie pudła były wynikiem mojego błędu. Zawsze trafiłem w osi poziomej kilzony ale obok...:evil:
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Oto i pierwsze wyniki.
Odległości sprawdzane na dystansie 50 m. Pierwszy pojawiający się wynik to 6m.Podaję tylko metry na których występowały różnice i tylko parzyste, bo było zimno :lol: Jak znajdę czas dorobię nieparzyste. Godzina testu 15.20, niebo zachmurzone, cel biały pustak.
(I kolumna metrówka, II dalmierz)
6 - 6
16 - 17
24 - 25
30 - 31
34 - 35
44 - 45
Myślę, że jak na maszynkę kupioną w promocji za troszkę ponad 300pln jest nieźle.
bonzoo pisze:Na ostatnich zawodach postanowiłem pomóc sobie lunetą w ocenie odległości.
A przez co teraz patrzysz, jaki krzyż?
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Weaver V16 4-16x42AO Dual-x