Nowy pomiar predkości śrutu Crosman 3576 /COMBRO cb-625/

Wszystko co dotyczy wiatrówek CO2

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Nowy pomiar predkości śrutu Crosman 3576 /COMBRO cb-625/

Post autor: piotrpek »

Ładna pogoda i odskoki w pomiarach z 13-tego skłoniły mnie do ponownego pomiaru prędkości Crosmana 3576. Wybrałem najlepszy jaki mam śrut dla niego tj. Crosman WADCUTTER 7,9 gr czyli tylko 0,51 grama.

Pomiar wykonałem między 17.40 a 18.45, temp. powietrza z 18oC spadła do 15oC na końcu pomiaru.

Tabela wyników pomiarów prędkości [v/m] i obliczonej energii [J]
Obrazek

Teraz wykres pokazał kły :mrgreen:
Obrazek

Porównałem wyniki z 13 i 17 :/
Obrazek

Tak ogólnie to się nakładają :) . Szczególnie dolną częścią nie odbiegają od siebie.

Odskoki są pewnie spowodowane błędami pomiarów. Gdzieś się ktoś rozpisywał (może nawet z SKS) o błędach a wręcz nie zalecał stosowania COMBO (i tego typu urządzeń z diodami w bramkach) do pomiaru z CO2. Chmura gazów wylatująca z lufy może wpływac na pomiar. Tu byłbym zgodny. Tydzień temu sprawdzałem C11 Crosmana i pomiary były zwariowane bo wyszło nawet 260 m/s i 280 m/s.

COMBRO 13.09 i dzisiaj było tak samo zamocowane:
Obrazek

W następnym pomiarze odsunę dalej wlot lufy od COMBRO i zobaczymy.

Dziękuję za urodzinowe życzenia od SWAWOLNYCH!
Pozdrawiam
Piotrek
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

piotrpek pisze: ...
Odskoki są pewnie spowodowane błędami pomiarów. Gdzieś się ktoś rozpisywał (może nawet z SKS) o błędach a wręcz nie zalecał stosowania COMBO (i tego typu urządzeń z diodami w bramkach) do pomiaru z CO2. Chmura gazów wylatująca z lufy może wpływac na pomiar. Tu byłbym zgodny. Tydzień temu sprawdzałem C11 Crosmana i pomiary były zwariowane bo wyszło nawet 260 m/s i 280 m/s.
...
Ja mierzyłem TAU-a i Crosmana 'Radeckowym' chrono i nie zauważyłem wpływu chmurki CO2 na wynik pomiaru.
Tyko mam od samego początku dorobioną przedłużkę i koniec lufy (tłumika) jest w odległości 20 cm od pierwszej bramki.
Takie nienormalne prędkości miałem początkowo na 'Hatsanie" jak przy pomiarze lufa była przy samej bramce.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Post autor: piotrpek »

Witam!

Wyciągnąłem wnioski :idea: z pierwszych dwóch pomiarów i niżej przedstawiam owoc wczorajszego pomiaru (2009-10-17).

Zestaw : Crosman 3576 + COMBRO cb-625 MK4,
nabój: 12g CO2 Crosman,
śrut: Crosman Wadcutter 7,90gr (0,51g),
data: 2009-10-17,
godz. 18.00
temperatura 15oC,
miejsce: garaż

Obrazek

Zmontowałem nowy zestaw pomiarowy. Pierwsza bramka pomiarowa ok. 10 cm od wylotu lufy. Zrezygnowałem ze strzelania powyżej 100 śrutów, a było to jeszcze możliwe.

Wyniki pomiaru przedstawia wykres :
Obrazek

Pomiary jak widać się uspokoiły. Nie ma odskoków.

Pomiary prędkości i energii w tabeli:

Obrazek

Energia utrzymywała się na poziomie 3J. Prędkość śrutu i moc utrzymywała się na poziomie w granicach 1 do 80 strzału :mrgreen: . Co prawda nie było już rewelacyjnych prędkości ale stabilne powyżej 100 m/s są OK!

Pomiary powtórzę i zobaczymy czy będzie można potwierdzić powyższe.
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40