Tuning Hatsan 35, DoktorPio - Opis

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Tuning Hatsan 35, DoktorPio - Opis

Post autor: DoktorPio »

Od jakiegoś czasu stałem się posiadaczem karabinka Hatsan 35 :/ . Miałem już wielokrotnie okazje strzelać jaki i rozbierać naprawiać i usprawniać karabinki tej firmy. Niestety moje zdanie nie jest najlepsze jeśli chodzi o jakość użytych materiałów do produkcji tego sprzętu oraz dokładności i staranności wykonania :-? . Postawił bym je w jednym szeregu z chińskimi wyrobami choć osobiście twierdze że niejednokrotnie te chińskie produkty są lepiej wykonane i czasem też materiały użyte są lepszej klasy. Posiadam kilka karabinków dobrej klasy ale od pewnego czasu chciałem kupić karabinek nie najwyższych lotów który mógł bym nieco poprawić a w ostateczności rzucać nim w dal :mrgreen: No i w moje łapki wpadł wspomniany Hatsan :lol:
Niestety moje przewidywania się sprawdziły, zero celności strzela jak z siewnika, kultura naciągu i strzału porażka,brzęczenie tarcie itp. wykonanie kiepskie+ ogólnie totalny badziew.
Pomyślałem czas się za ten wynalazek wsiąść i z niczego zrobić coś co może będzie strzelać :mrgreen:


Po rozbiórce
- wydarty zaczep blokady lufy (zbyt miękki materiał )
- powycierane elementy stalowe cylindra oraz sworznie w spuście ( bardzo miękki materiał)
- tłok wykonany z miękkiej stali miał powygniatane miejsca od zaczepu spustu
- spust tragedia wykonany z jakiś blaszek zgrzewanych oraz elementy plastikowe ciężko działający zero regulacji.
- niby prowadnica sprężyny luźna :cry:
- podkładka pod sprężyną wydarta
- uszczelka tłoka twarda jak czort, zero szczelności
- masa opiłków w środku i stary zapieczony smar
- gwint w lufie bardzo kiepskiej jakości, brak korony lufy
- osada wykonana z dobrego drewna bukowego lecz trochę źle leząca w dłoniach
- przyrządy celownicze szkoda gadać :shock:


Na początku mycie wszystkich elementów i pomiary celem dorobienia nowego zestawu prowadnic podkładek itp.

Tuning nr 1

Tuning obejmował następujące zmian:

- szlifowanie zaczepu blokady lufy
- szlifowanie powycieranych powierzchni cylindra
- polerka wnętrza cylindra
- szlifowanie i polerowanie (na ile to możliwe) elementów spustu
- dorobienie nowej śruby regulacyjnej oraz dobranie bardziej miękkich sprężyn spustu
- dorobienie podkładek mosiężnych na sworznie spustu celem redukcji luzów
- toczenie, szlifowanie powierzchni tłoka oraz dorobienie dwóch pierścieni z Poliamidu PA6Mo prowadzących tłok
- założenie na tłok uszczelki Zepto, oraz nowa uszczelka lufy
- dorobienie korka oraz nowej prowadnicy z Poliamidu PA6Mo
- dorobienie podkładek mosiężnych polerowanych na prowadnice oraz korek
- nowa sprężyna oraz obrobienie końcówek sprężyn oraz ich polerka na lustro :mrgreen:
- wyczyszczenie osady z starego lakieru oraz zmiana kształtu osady, wykonanie bardziej ergonomicznego uchwytu, ryflowanie uchwytu ;)
- bejcowanie oraz olejowanie osady
- skrócenie lufy oraz wykonanie korony lufy
- smarowanie odpowiednimi smarami

A teraz kilka fotek z tuningu :mrgreen:

[center]Obrazek [/center]
Szlifowanie za pomocą multiszlifierki wydartego zaczepu zamka lufy oraz pokaleczonych i wydartych elementów cylindra





[center]Obrazek [/center]
Na fotkach widać porysowane wnętrze cylindra oraz wałek montowany do wiertarki służący do polerowania wnętrza. Najpierw użyłem pasty gruboziarnistej a następnie wykańczającej na lustro.
[center]










Obrazek [/center]
Szlifowanie i polerowanie w miarę możliwości elementów spustu oraz dorobienie podkładek na ośki znajdujące się w spuście celem redukcji luzów ( tutaj na fotkach wstępnie obrobione ) :lol: Dorobienie nowej śruby regulacyjnej spustu z prawidłowo obrobionym końcem śrubki.




[center]Obrazek [/center]
Toczenie miejsc na pierścienie prowadzące tłok oraz szlifowanie powierzchni tłoka, dorobienie pierścieni prowadzących, założenie uszczelki Zepto. Dotoczenie prowadnicy oraz korka z Poliamidu, dorobienie podkładek mosiężnych na prowadnice i korek.




[center]Obrazek [/center]
Zmiana kształtu osady, nadanie bardziej ergonomicznych kształtów w miejscu uchwytu pod kciukiem oraz pod palcem wskazujący naciskający spust. Ryflowanie multiszlifierką osady w miejscu uchwytu , taka tam ozdoba :mrgreen:



Tak wyglądał karabinek przed modyfikacja (zdjęcie zapożyczone)

[center]Obrazek[/center]



A to kilka jego fotek po Tuningu :)

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[/center]

Korona lufy :D



A teraz o efektach jakie przyniósł tuning. No cóż materiałów z jakich jest wykonany karabinek nie zmienię oraz kiepskiej lufy też nie, ale te wszystkie modyfikacje które jak należy wspomnieć kosztowały trzy razy więcej niż karabinek jest wart :mrgreen: ale co tam to jest hobby :mrgreen:
Karabinek naciąga się bardzo lekko bez zgrzytów i otarć, zatrzask lufy też działa OK
Podczas strzału jest cichutko i bez jakiś nieprzyjemnych efektów tarć i brzęczeń praktycznie brak kopa, po prostu miodnie :D
Energia tego karabinka jest na poziomie 7,5- 8,0 J należy wspomnieć że w zależności od typu śrutu. Rozbieżność w energii na tym samym śrucie na poziomie 0,1 J !!! lepiej niż moje HW97 czy TX200 i inne Nie jest zbyt silny ale to nic ja akurat posiadam wszystkie karabinki pod limitowe a ten to taka odmiana z której strzela moja żona.
Masa karabinka bez lunety 2,5kg z lunetą 2,8kg tak wiec moja pani jest zadowolona z lekkiego karabinka :mrgreen:
A teraz najważniejsze no w końcu ten karabinek jak na Hadsana jest celny ! Daje niezłe skupienie zapewne to sprawa stabilnego Vo oraz krótszej lufy oraz korony lufy i innych czary-mary ;)


Wstawiam dwie tarczki ze strzelania na 20m lunetka Hawke Sport-HD 4x32 pozycja klęcząca karabinek podparty śrut jak leci H&N Diablo Sport x10 do każdej tarczy.

[center]Obrazek [/center]


Po dodatkowej korekcji lunetki
[center]Obrazek [/center]


I co o tym myślicie ;)

[center]Obrazek [/center]


Mam zamiar do tego karabinka dołożyć jeszcze zgrabny tłumiczek raczej celem poprawy wizualnej niż eliminacji hałasu jaki się z niego wydobywa :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2019-05-31, 10:12 przez Ślubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przywrócenie BBCode
Awatar użytkownika
daidu
Posty: 89
Rejestracja: 2008-08-18, 14:32
Lokalizacja: Malbork

Post autor: daidu »

Zrobiłeś coś z niczego. Kawał dobrej roboty. Nie przypuszczałem, że fabrycznie z tym modelem jest tak kiepsko. Osobiście nie podoba mi się woogole ten hatsan. Efekt pracy imponujący. Na pewno zgodzisz się ze mną, że z airmastera strzela się lepiej i cielniej. Dobra robota
KRAL A01+PP 3x12x42
Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: DoktorPio »

Tak AirMaster strzela mocniej i celniej lecz Hatsan dzięki swojej mniejszej mocy ma znikomy odrzut. Ale to tylko kwestia mocy przy 16-17J było by pewnie gorzej
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40
Stworek
Posty: 58
Rejestracja: 2007-12-12, 12:27
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: Stworek »

to jest model 35 a wiec pół Hatsana ;) więc energia 16-17J jest mu raczej obca, długa wersja karabinka dysponuje 55cm3 powietrza w komorze a więc więcej od cytowanego AirMastera w którym to zauważyłem dużo więcej niedoróbek jak w kilku Hatsanach z którymi miałem do czynienia ale nie o to chodzi, główne założenie co z Hatsana można zrobić w porównaniu z tym co oferuje fabryczny to dzień do nocy, naturalnie o ile trafisz na dobrą lufę bo zdarzają sie takie kwiatki ze hej - sam miałem spaprany gwint który nosił ślady obróbki poprzecznej gwintu i działał na śrut jak tarka. Dzisiaj miałem okazję powrotu niejako do korzeni, strzelałem z hatsana70, karabinek w zasadzie po lekkim tuningu: polerka komory, wymiana prowadnicy, smarowanie i powiem że skupienie strzałów z 70m rzędu 10/10cm jest po wymianie uszczelki jak najbardziej osiągalne czego nigdy nie doświadczyłem z AirMastera choć miałem go w zasadzie krótko, może na tyle krótko ale aby nie wypowiadać się na jego temat jako znawca ale spaprany zatrzask lufy był dla mnie usterką nie do poprawienia, dlatego sie go pozbyłem. Nie mniej opis fajny, wynik końcowy także-pozdrawiam!
TX200 MK3 + Laepers 6x24-50AO
pięknyzadek
Posty: 236
Rejestracja: 2008-09-23, 13:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pięknyzadek »

Piękna sprawa, gratuluję pomysłu i samego wykonania. :)
Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: DoktorPio »

Tak tak ja wiem że 16-17 J w Hatsanie 35 jest nie osiągalne :lol: A co do niedoróbek Hatsana to całkiem możliwe ze obecnie produkowane karabinki tej firmy są o wiele lepiej wykonane. No niestety ja miałem tylko dczynienia z tymi nieco gorzej wykonanymi :/ A co do celności AirMastra 300 to jeśli jest on bez wymaganych poprawek to jego skuteczność na 70m jest różna :mrgreen: Natomiast jeśli jest poprawiony to wówczas to puszka po piwie dostaje za każdym razem co do skupienia na tarczy to już nie pamiętam ale na 50m wyglądało to tak tyle że jest to tarcza jeszcze przed ucinką lufy i koronowaniem, obecnie wyniki skupienia są lepsze :D
Dzięki za słowa uznania ;)


[img:3a90637e4d]http://i42.tinypic.com/2uyk94w.jpg[/img:3a90637e4d]

[size=9:3a90637e4d][ [i:3a90637e4d][b:3a90637e4d]Dodano[/b:3a90637e4d]: 2009-10-31, 17:00[/i:3a90637e4d] ][/size:3a90637e4d]
Koledzy i koleżanki :D mam takie pytanko.
Piętą Achillesową tego Hatsana 35 jest spust, jest twardy i słabo wyczuwalny. Oczywiście jest on poprawiony i jest o niebo lepiej niż było na początku ale zastanawia mnie fakt czy jak wymienił bym ten spust na taki jak poniżej czy będzie on lepszy ?
Może ktoś mi coś podpowie ;)
Bo obecny spust na pewno wpływa na wyniki na tarczy :/


[img:3a90637e4d]http://i35.tinypic.com/rji1oy.jpg[/img:3a90637e4d]

[size=9:3a90637e4d][ [i:3a90637e4d][b:3a90637e4d]Dodano[/b:3a90637e4d]: 2010-04-03, 19:42[/i:3a90637e4d] ][/size:3a90637e4d]
No i z nastaniem wiosny nowe wcielenie Hatsanka :D
Dołożony został tłuminiczek ku wyciszeniu ale i tak był cichy :lol: no i ku ozdobie :D
Poprawiło się wyciszenie i wyważenie karabinka.

[center:3a90637e4d][img:3a90637e4d]http://i41.tinypic.com/ajtqv4.jpg[/img:3a90637e4d]



[img:3a90637e4d]http://i42.tinypic.com/118i1de.jpg[/img:3a90637e4d]



[img:3a90637e4d]http://i44.tinypic.com/33eufra.jpg[/img:3a90637e4d]



[img:3a90637e4d]http://i39.tinypic.com/2dra0xc.jpg[/img:3a90637e4d][/center:3a90637e4d]
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40