ertalitowy przegub do HW97K

Można wpisywać tu rady które przydadzą sie nowym posiadaczom wiatrówek. Rady związane z użytkowaniem wiatrówki jak również z bezpieczeństwem podczas strzelania.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

ertalitowy przegub do HW97K

Post autor: Michał »

Chciałem kupić przegub ertalitowy chyba tak ta część się nazywa z pewnością wiecie o co mi chodzi potrzebny jest mi do połączenia sprężyny którą przeciąłem w pół z powodu zmniejszenia odrzutu tylko nie wiem gdzie go można dostać proszę o pomoc !!!!
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Niestety musisz wymiarami dopasować do śr. wew. sprężyny i zlecić (tokarzowi )
Obrazek
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Nie wiem po co przeciąłeś tą sprężynę, bo to nic nie daje. Chyba się za dużo naczytałeś o dzielonych sprężynach, lecz do końca nie zrozumiałeś po co to się robi. Taka dzielona sprężyna ma jakiś tam sens jeśli jedna część jest prawoskrętna a druga lewoskrętna. W ten sposób eliminujesz jej drganie przy rozprężaniu, co ma ponoć jakiś tam wpływ na celność.
guntuning.com
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

daras pisze:jedna część jest prawoskrętna a druga lewoskrętna.
Co ma wpływ ( ogólnie ma eliminować ,wytłumiać drgania własne sprężyny) tym samym poprawia celność.
Ale jak napisałeś, prawoskrętna a druga lewoskrętna. ;)
Dzielenie sprężyny np.prawo czy lewo - skrętnej nie ma sensu :cry:
Poprawiłem rys.
Obrazek
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

O właśnie Janusz to teraz ładnie narysował, jeśli chcesz robić dzielona to dokładnie tak.
guntuning.com
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Ale wcacale nie macie racji. Najlepiej jeśli są dwa kawałki o przeciwnych skrętach ale jeśli nwet mają ten sam kierunek skrętu to kopniak będzie mniejszy. Z prostej przyczyny, dwa kawałki sprężyny przy napinaniu mniej się skręcą niż jeden długi. Miałem taki zestaw i działał o niebo lepiej niż z długą sprężyną.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

maximus pisze:Ale wcacale nie macie racji. Najlepiej jeśli są dwa kawałki o przeciwnych skrętach ale jeśli nwet mają ten sam kierunek skrętu to kopniak będzie mniejszy. Z prostej przyczyny, dwa kawałki sprężyny przy napinaniu mniej się skręcą niż jeden długi. Miałem taki zestaw i działał o niebo lepiej niż z długą sprężyną.
Się zgadza ale to tylko półśrodki . Aby wytłumić drgania (rezonans własny sprężyny musisz stosować przeciwskrętne)

A tu proste rozwiązanie przy jednoskrętnej:
Obrazek
Sprawdzony w praktyce ;)
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Może i półśrodki ale efekt ogromny mimo wszystko.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

p.s Jak widać na zdjęciach sprężyny nie są przeciwskrętne,

Senio jakie sprężyny miał takie dał.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Aby wytłumić drgania harmoniczne podzielonej sprężyny, należy ją podzielić na nierówne części. (Nie może być 1/2, 1/4, 1/8 itd.)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Jak już ciachnąłeś sprężynę to może napisz do Hogana. Powinien pomóc. Nie masz daleko możesz do niego podjechać.

Namiary masz tutaj http://www.airgunservice.pl/
Awatar użytkownika
DoktorPio
Posty: 195
Rejestracja: 2008-09-01, 19:52
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: DoktorPio »

Pozwolę się wtrącić w temat ;) i muszę powiedzieć że swego czasu byłem osobą która spowodowała spore zamieszanie na forum iweb.bron :lol: a to za sprawą sprzedaży sprężyn prawo i lewo skrętnych wykonanych z drutu OTEVA 70 SC przeznaczonych właśnie do HW97.
Musze powiedzieć że osoby które zakupiły wówczas ode mnie zestaw dzielonych sprężyn prawo i lewo skrętnych po zastosowaniu ich w swoich karabinkach odczuwały poprawę w stosunku do wcześniej zastosowanych dwóch sprężyn lecz o tym samym skręcie. Poprawa była w działaniu karabinka, mniejszy odrzut brak efektu skręcania karabinka podczas strzału, poprawiona kultura strzału.
Jak wiadomo dwie sprężyny które mają przeciwny skręt powodują podczas napinania a przede wszystkim podczas oddawania strzału wzajemne znoszenie się sił skrętnych !

Nie są to jakieś moje dywagacje tylko opinie ludzi którzy taki właśnie system sprężyn przeciwskrętnych zastosowali.
Tak wiec stosowanie dwóch sprężyn przeciwskrętnych ma jak najbardziej sens i będę tą opinię bronił całą piersią , mogę podać kilka osób które ten system sprężyn zastosowali :mrgreen:

No może efektów odczuwalnych nie było w przypadku mojego tuningu AirMastera 300 opisanego tutaj http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=90
Ale powiedzmy sobie szczerze to jest karabinek niższej kasy :lol: W przypadku tego typu karabinka poprawę skupienia, powtarzalności strzału, kultury strzału, zmniejszenia odrzutu itp uzyskamy za pomocą innych zabiegów :mrgreen:

A tutaj bohaterki do HW97k ;)

[center]Obrazek

Obrazek

Obrazek [/center]
HW 100S FSB 4-16X50
HW 97K 3,5-10x40
AirArms ProSport 4-12x40
BSA Lightning XL 3-9x40