H&N Match Glatt 4,5 mm

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

H&N Match Glatt 4,5 mm

Post autor: Rlyeh »

[center]Obrazek[/center]
Nazwa: Haendler & Natermann H&N Diabolo Match
Producent: Haendler & Natermann
Strona: http://www.hn-sport.de/
Waga: 0,53 g
Kal.: 4,5 mm
Ilość: 100
Opakowanie: blaszane

[center]Obrazek[/center]

Może przedstawię korespondencję i nie będę nic więcej na pewien temat pisał.
Rlyeh pisze: Hello,

I've recently bought two samples of your product from your Polish partner. It's
- HN Diabolo Wettkampfkugeln, and
- HN Match.
Looking at their labels and packing type and comparing it with your catalogue, I'm not sure If I bought genuine HN. Please look at attached image and tell me if it's original HN product, and (if yes), when it was discontinued (if ever).
Peter, H&N pisze: Dear Mr.,
these pellets are all H&N pellets. But the Match pellets are some years old. It is not an actual packing.We had changed our packing style some years ago.(...)
Rlyeh pisze: One more question. Does the age of these pellets (HN Match) have possibly influence on their accuracy? I'm sure if regarding appearance - it has. Pellets are darken and without gleam, I think it's because of oxidation.
Peter, H&N pisze: Hello Seweryn,
shurely the oxide (and therefore aging) could influence accuracy of the pellets.
But I do not know how much. You should try!
---

Do zakupu skłoniły mnie dwa czynniki. Najważniejszy, czyli finansowy, oraz mniej ważny, czyli jakościowy ;) Czytając opisy oraz porównując najniższe możliwe ceny wyszło mi, że jest to klasa wyżej niż H&N zielony, a klasa niżej niż Finale Match. Skoro H&N zielony lata jak lata...
H&N Match jest najprawdopodobniej przebranym maszynowo śrutem Haendler & Natermann Diabolo Sport Glatt - zielonym. Co oznacza pojęcie "maszynowo" - przyznam że sam nie wiem czy oni ten śrut jakoś ważą, czy co z nim robią. W każdym razie Finale Match jest sortowany maszynowo i ręcznie.
Słowo odnośnie tego co tu widać. Niniejszy opis jest opisem tylko i wyłącznie tego co widać - śrutu możliwego do nabycia w opakowaniach po 100 szt. Śrut pakowany po 500 szt. może się od niego różnić - powody w cytatach z korespondencji z Haendler & Natermann powyżej.

[center]Obrazek[/center]

Do rzeczy. Jest ciemny i bez połysku. Mi akurat trafiła się późna partia, widać to po śladach matrycy. Wykonany dokładnie, bez nadlewów czy ubytków. Każda śrucina tych samych wymiarów. Wchodzi do lufy bezproblemowo, ale nie sprawia wrażenia, jakby chciała z niej wylecieć "sama". Śrut jest twardy. Porównałem go z H&N zielonym kupionym w tym samym czasie od jednego dystrybutora - zielony jakby twardszy, ale może to tylko subiektywne odczucie. Wzór matryc w każdym razie raczej ten sam, patrząc na kielich jednego i drugiego.

[center]Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Na marginesie, wydaje mi się że fotki zgodne ze stanem faktycznym sprzedawanego towaru pojawiły się tam, gdzie to kupiłem, całkiem niedawno, jakoś po mojej korespondencji z H&N. Wcześniej logo towaru było zapożyczone z wersji 500 szt., oraz nie było makra śrutu. No ale mniejsza z tym.
W każdym razie z wyglądu jest to centralnie Diabolo Sport Glatt, tylko przesortowany.


No to teraz jak to lata.

QB 78:
Po lewej tarcza z Qbiety śrutem z pudełka, po prawej śrutem mytym i napierowanym, QB 78 @ 10m x 10.

[center]Obrazek Obrazek[/center]

I imadło, po lewej czysty, po prawej brudzony.

[center]Obrazek Obrazek[/center]

Hammerli Match:
Imadło, 10m x 10. Po lewej porównanie H&N zielonego z Matchem. Po prawej (trzecia tarcza) dwie serie po kolei, z jednej puszki.

[center]Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

FWB 300s:
Autorem jest Sławek - dzięki.
Testy na dobrze oświetlonej strzelnicy KPn10.
Flinta FWB300s, lupka Weaver RV7 x4.
Strzelania na siedząco z wygodnej podpórki.
Zestaw zerowany na Exactcie 4,52mm.

[center]Obrazek[/center]

Jeśli mam oceniać jakość wykonania oraz powtarzalność (mierzoną "na oko" i "na dotyk") wykonania śrucin zawartych w pudełku - pozytywnie. Czy natomiast ktoś uzyska takie skupienie wiatrówką podobnej klasy jak moja (chodzi mi o QB78) kupując ten śrut w pudełku po 500 szt - tego nie zagwarantuję.

Jedna ważna sprawa. Ćwicząc czy strzelając cokolwiek bardziej zobowiązująco należy (przynajmniej wypadałoby) brać śruty z jednej puszki. Puszki (jeśli ktoś kupuje "setki") łączyć w typowe pudełka śrutu (500 szt) tylko w obrębie egzemplarzy składających się na zgrzewkę. Na opakowaniach nie ma żadnych napisów o tym traktujących, jednak, na logikę biorąc, puszki w zgrzewce powinny być z tej samej partii produkcyjnej, więc i latać będą podobnie.
Awatar użytkownika
asterix
Posty: 515
Rejestracja: 2007-12-28, 22:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: asterix »

Dzisiaj doszedł śrut od Seweryna.Jeszcze raz dzięki! :lol:
Postanowiłem go zaraz przetestować z pistoletu.Strzeliłem dwie serie po 10 strzałów na odległość 6m i 10m.
Pozycja siedząca z podpórką.Strzeliłem także dla porównania takie same serie i odległości z Tomiteksu Sport,oraz Exacta 4,52.
Śrut H & N Match wymiarowo jest dokładniej wykonany niż Tomitex,ponieważ wszystkie strzelane peletki wchodziły do lufy ładnie,równo z małym oporem,a Tomitex praktycznie każdy śrut inaczej choć szczerze mówiąc na tarczy różnicy nie widać :D
Wydaje mi się ,że wyniki na tarczy są porównywalne z każdego śrutu,ale uważam że miarodajny test to był by gdyby strzelać z imadła bo choć pykałem z podpórką to moje oczy z otwartymi przyrządami już sobie nie radzą :/
Jutro postaram się powtórzyć test ale z karabinka ze szkiełkiem.

Odległość 6m i 10m.Pozycja siedząca z podpórką.Serie 10 strzałowe do każdej odległości.
Pistolet Iż46. Śrut H&N Match.


Obrazek


Śrut Tomitex. Reszta jak wyżej.



Obrazek

Śrut Exact 4,52.

Obrazek

Dzisiaj strzelałem do tarcz z badziewnego papieru,jutro będą jak należy.
Troszkę sprzętu dmuchanego,troszkę dymiącego.
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Wszystkie tarcze w I kolejce ligi strzeliłem śrutkiem od Seweryna. Śrutek lata bardzo dobrze, aczkolwiek lepiej w AA S400 niż w HW40.

Na stronce producenta jest Match pistoletowy w żółtym pudełku i w niebieskim karabinowy, po wadzę widzę, iż karabinowy cięższy (0,53g) może dlatego "wolał" AA niż HW :evil: Niestety, cena też "waga ciężka"

Jak znajdę chwilę to poważę ten śrucik od ciebie, Seweryn, wczoraj z czystej ciekawości poważyłem Tomitex LOK. Czy wynik mnie zaskoczył? nie, Tomitex traktowałem jako śrut na rozgrzewkę i do rekreacji do 30m, ważenie tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu.

Pudełko nowe nie otwierane szt 498. Wagi śrutków rozkładały się następująco:

0.46g 6szt
0,48g 13 szt
0.49g 17 szt
0.50g 128 szt
0.51g 141 szt
0.52g 163 szt
0.53g 22 szt
0.54g 8 szt

wyniki mówią same za siebie :oops: nie dziwią mnie już te " :? " odskoki na tarczy :mrgreen:
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

bonzoo pisze:
Pudełko nowe nie otwierane szt 498. Wagi śrutków rozkładały się następująco:

0.46g 6szt
0,48g 13 szt
0.49g 17 szt
0.50g 128 szt
0.51g 141 szt
0.52g 163 szt
0.53g 22 szt
0.54g 8 szt

wyniki mówią same za siebie :oops: nie dziwią mnie już te " :? " odskoki na tarczy :mrgreen:
Jestem pełen podziwu dla cierpliwości kolegi :shock:
Ja pewnie po pierwszej 100-ce bym odpuścił temat.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Cierpliwość nie jest moją najmocniejszą stroną :evil: ale dzielnie pomagała mi córa :mrgreen:

[ Dodano: 2009-01-19, 17:45 ]
Tak sie zastanawim nad tym śrutkiem... cena H&N Finale Match 4,5 zarówno pistoltowego jak i karabinowego około 30 zł drogi kurde....
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

W pudełku ze śrutem znalazłem dzisiaj taki oto przykład niespełnionych marzeń jakiegoś niedoszłego ludwisarza (bo śrutu toto nie przypomina) z Zachodu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jamba
Posty: 121
Rejestracja: 2009-06-10, 10:44
Lokalizacja: Kraków / Oleśnica

Post autor: Jamba »

:shock: Wygląda jak Daewoo Tico po spotkaniu z królikiem :/ a gdzie kontrola końcowa?
Falcon 25Cs+Leapers 3x9-40AO R/G
Awatar użytkownika
Kombat69
-#Brązowy Dobromir
-#Brązowy Dobromir
Posty: 485
Rejestracja: 2009-02-21, 21:52
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Kombat69 »

Gdyby to było w Polsce jakieś 30 lat temu to sprawa pewnie była by prostsza, nie zgadzała się waga na granicy to coś tam dorzucili żeby było "git majonez"...
Ale co ja się tam będę mądrował , jak nie mam prawa tego pamiętać.. :)
Cóż ludzie też nie są idealni, jak widać i w najlepszych winach chory owoc drzemie...
Obecnie na stanie:
HW95k by' Hogan + SMOP25C + DOC
HW50S by' Hogan + AG-25M412 + DOC
HW30S by' Hogan + PP 4x32 AO
Norica Sport :)
Iż 38 Bakielit +drewno :)
Diana mod.3
Record LP-77 "Żyw"
Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Może oni część śrutów wstrzeliwują do puszek ;)