Diana 48 dla tych ktorym HW 97k zbyt pospolity jest ;-)

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

El Commandante
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-13, 12:01
Lokalizacja: Hamburg

Diana 48 dla tych ktorym HW 97k zbyt pospolity jest ;-)

Post autor: El Commandante »

A było tak...Poszedłem po hw97k.I już go brałem, gdyby sprzedawca nie zadał mi takiego pytania " ...a strzelałeś już z niego na leżąco?" " nie odpowiedziałem po chwili namysłu :shock: " "no to sprobuj 8-) "No i w efekcie tego dialogu wróciłem do domu ze Diano 48 pod pachą.... A było to jakieś 6 lat temu i wcale nie żałuję :D

Obrazek

Diana 48 to karabinek z bocznym naciągiem, wiec aby go załadować najpierw trzeba pociągnąć za dźwignię naciągu aby otworzyć port ładowania


Obrazek


Obrazek

Całość idzie dość lekko ale trzeba sie do tego nieco przyzwyczaić jak z resztą do wszystkiego co nowe....i oto ukazuje sie nam komora ładowania. Całości tej procedury nie towarzyszą żadne "dziwne dźwięki".Czy tez jakieś brzęczenia słychać tylko cichy syk.
Świadczący o dobrej jakości spasowania współpracujących elementów.Po otwarciu dostrzec można zębatą zapadkę bezpiecznika ładowania niekontrolowanego strzału chroniącego palce ładowniczego przed przypadkowym strzałem w trakcie ładowania.Bo jak w każdym urządzeniu i we wiatrowce może sie coś spieprzyć. Po załadowaniu śrucika zamykamy dzwignię przesuwając ją w pierwotne położenie. (i znowu ten przemiły syk :mrgreen: )
No to celujemy...Dianka posiada klasyczne otwarte przyżądy celownicze.Regulowano szczerbinkę z czterema przeziernikami.

Obrazek

Jak i tez muszkę właściwie muchę.. :mrgreen: którą to można regulować zwiększając lub zmniejszając jej wysokość wedle upodobania strzelca.

Obrazek

Na końcu lufy zamontowałem po jakimś czasie tłumik.Ot tak po prostu dla jaj 8-) który o dziwo tłumi ,co niezwykle ucieszyło moich sąsiadów ;) .
No to teraz można już spokojnie nacisnąć na spust, ale przedtem należy zwolnic bezpiecznik,
który to znajduje sie na początku łuski systemu.


Obrazek

Obrazek

sam spust wykonany jest bardzo starannie i świetnie sie naciska.Jest tez w pełni regulowany i może z powodzeniem konkurować z "recordem Weihraucha". Strzał jest szybki i zdecydowany.Nie towarzyszy mu żadne brzęczenie czy tez inne dźwięki zakłócające spokój strzelca. :) Odgłos strzału przypomina raczej świst bata. Nie do porównania z trzaskiem baikała czy tez temu podobnych 8-)
Jak wszystko wykonaliśmy tak jak trzeba to śrucik powinien wylądować tam gdzie chcieliśmy posłać. Co do celności Dianki to nie bedę sie rozpisywał. Można sie domyślić jaka jest. Jest po prostu świetna.O wiele lepsza w każdym razie niż moje umiejętności strzeleckie.
Sam karabinek jest dosyć ciężki .Bez optyki i tłumika wazy prawie 4kg. Jednak doskonale wyważenie rekompensuje trochę to wagę i poprawia celność .Przy czym "kop" Dianki mieści sie w przyzwoitych granicach.
jeżeli porównać ją do hw97 to można powiedzieć ze ma podobne walory techniczne, ale zbudowana jest według odmiennej filozofii. Mało kto wie ze Diana 48 charakteryzuje sie jednym z najwyższych stopniem sprawności jeżeli chodzi o stosunek energii do siły naciągu,
który jest wyższy niż w karabinkach hw :mrgreen:
Na mojej Diance zamontowana jest tez optyka. Bo podobała mi sie po prostu szyna montażowa :mrgreen:



Obrazek

W sumie można powiedzieć, że jest to bardzo udany karabinek .Strzelanie z niego to czysta przyjemność. 8-)
Ale jak każdy i dianka ma kilka małych wadek ,takie małe bagatelki. No ale do czegoś trzeba sie przecież przyczepić: A są to wykonane z tworzywa sztucznego takie elementy jak, osłona szczerbinki i mucha , język spustowy i jego osłona, a także dźwignia bezpiecznika,Co przy cenie tego karabinka raczej nie powinno mieć miejsca. Chociaż muszę przyznać, że jakość tworzywa jest tak dobra, ze zauważyłem to dopiero po kilku latach...przynajmniej nie przymarznie palec do cyngla :mrgreen:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to by było na tyle...mam nadzieję ze ten opisek może być pomocny przy zakupie kolejnego karabinka....nie musi to być zawsze hw97 :mrgreen:

Za masę błędów liczę na wybaczenie od lat nie pisałem po "polskiemu" :oops:

.:błędy poprawiłem - KbUr35:.
Ostatnio zmieniony 2008-10-19, 19:05 przez El Commandante, łącznie zmieniany 4 razy.
Diana 48,HW 40, Diana 5G,Walther CP99,Slavia 631,Gamo 440,Baikal 512M...itd
Robert.F
Posty: 25
Rejestracja: 2008-08-28, 15:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Robert.F »

Niestety Diany są rzadziej wybierane niż HW, a są przecież jakby nie patrzeć ciekawymi konstrukcjami. Niestety są mody, a ludzie im ulegają...
Nie napisałeś nic jak spisuje się fabryczny tłumik. Ciekaw jestem, ponieważ mało kto ma fabryczny Diany. Niestety tylko w modelach 48/52/54 on się ładnie komponuje.
El Commandante
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-13, 12:01
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: El Commandante »

Tłumik fabryczny jest tłumikiem nasadkowym dlatego też efektywność jego nie jest taka jak tłumika nakręcanego ....np tłumik nakręcany weihraucha wycisza odgłos strzału o 10 decybeli co jest bardzo dobrym efektem bez tłumika hw 97 osiąga 77 decybeli z tłumikiem ( oryginalnym) 66 to znakomity wynik. Diana niema tak dobrego efektu jednak wycisza strzał o ok 6 decybeli ....subiektywnie słychać wyraźnie wyciszenie strzału jednak nie aż takie jakby mogla sugerować wielkość tego tłumika. :>
Ostatnio zmieniony 2008-10-19, 16:18 przez El Commandante, łącznie zmieniany 1 raz.
Diana 48,HW 40, Diana 5G,Walther CP99,Slavia 631,Gamo 440,Baikal 512M...itd
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Robert.F pisze:Niestety są mody, a ludzie im ulegają...
Niestety to sprawa nie tylko mody. Diany są po prostu drogie. Sam chciałbym mieć 54, ale koszty karabinka i potem celownika, który wytrzyma antyodrzut są naprawdę duże. Może kiedyś...
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Wielkie dzięki za opis kolejnej Diany.

Jak można poczytać na forum są osoby, które maja słabość do tej marki ;)
Tak jak Piotrek zauważył Diany sa drogie, ale musi to z czegoś wynikać.
Na 'AirKinga' też choruję i kiedyś sobie go upoluję :mrgreen:, a teraz zadowalam się czytaniem o nim.

P.S.
Błędami jak widać na chwilę obecną nie musisz sie przejmować.
Z każdym kolejnym postem będzie łatwiej.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Błędów nie robi ten, co nic nie robi ;) Bardzo ciekawy opis.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Opis bardzo ładny. Jako posiadacz hw 97 muszę stanąć w jego obronie ;) .
Po pierwsze na korzyść hw przemawiea cena teraz niecałe 1200 zł.
Po drugie łatwość rozbiórki. Budowa hw jest prosta jak budowa cepa.
Po trzecie miejsza skłonność do destrukcji optyki.

Mimo wszystko diana to piękny sprzęt dla tych którzy lubią się wyróżnić.
Diablik + Waver v10 2-10x38
TiGorilla
Posty: 936
Rejestracja: 2009-03-29, 08:28
Lokalizacja: W-wka

Post autor: TiGorilla »

Witam!
Mam DIANĘ 48 ale z kompesatorem i jej wygląd to rasowy karabin. Co do celności to pracuję nad tym by moja kobietka była mniej narowista.
Jeśli ktośposiada taki sprzęt proszę o odpowiedź bo jest go naprawdę mało.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-04-07, 22:04 ]
Czy nikt nie ma diany 48??? Czy trafiły do lamusa ( nie chcę pisać na złom)????
Proszę o wymianę informacji i jakiś wskazówek na temat tego karabinka????
El Commandante
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-13, 12:01
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: El Commandante »

Do lamusa to raczej na pewno nie trafiły ;) Faktem jednak jest ze Diana 48 po prostu droższa jest od np HW 77 czy tez HW 97 i z tego tez powodu po prostu mniej kupowana.
Natomiast jeśli chodzi o jej parametry balistyczne to z pewnością można ją wstawić w najwyższą półkę, jeżeli chodzi o wiatrówki sprężynowe. Celować niestety trzeba samemu ... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2009-04-17, 16:37 przez El Commandante, łącznie zmieniany 1 raz.
Diana 48,HW 40, Diana 5G,Walther CP99,Slavia 631,Gamo 440,Baikal 512M...itd
TiGorilla
Posty: 936
Rejestracja: 2009-03-29, 08:28
Lokalizacja: W-wka

Post autor: TiGorilla »

Witaj
Dziękuję za odpowiedź. Szkoda że jest nas na chwilę obecną tak mało.
Proszę o zgłaszanie się i wymianę Swoich wiadomości na temat tego zacnego karabinku. Ja na chwilę obecną chce zrobić system sprężyny dzielonej aby zmniejszyć "kopa" w Dance. Jakie będą efekty to napiszę i pokażę. Jeśli Macie jakieś sprawdzone pomysły chętnię je wprowadze do mojej narowistej kobietki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Dzieloną będziesz sam robił?
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
TiGorilla
Posty: 936
Rejestracja: 2009-03-29, 08:28
Lokalizacja: W-wka

Post autor: TiGorilla »

Tak sam będę robił. Podejrzałem na iwebie jak Guru Hogan zrobił cuda z dianką 48. sprężyny już mam ale tu moje pytanie jak skrócić sprężyny aby były one (końce) takie przylegające? Narazie sprężyna potem baka, tylko boję się o bakę czy czegoś nie sknocę przy wycince a nie mam nikogo robiącego w drenie. Ale jakoś sobie poradzę bo danuśka jest tego warta.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-04-20, 22:14 ]
A twoje robótki ręczne już od dawna podziwiam Krzysztof. Luśki z pod Twojej dłoni wychodzą piękne.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez TiGorilla, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Końcówki sprężyny musisz podgrzać po przycięciu i dogiąć do sąsiedniego zwoja tak, aby przylegała równiutko. Później splanujesz i wypolerujesz na lusterko i będzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Końcówki sprężyny musisz podgrzać po przycięciu i dogiąć do sąsiedniego zwoja

Ja to robiłem na palniku gazowym, po podgrzaniu końcowego zwoju bez problemu doginałem je płaskoszczypcami.
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
TiGorilla
Posty: 936
Rejestracja: 2009-03-29, 08:28
Lokalizacja: W-wka

Post autor: TiGorilla »

Dzięki i jescze raz dzięki!!!
To jedno mnie martwiło, jak to zrobić. Wynikł jeszcze jeden problem mam kuchenkę elektyczną - ale jeden problem to nie problem i to jescze taki mały.
Jeszcze raz dzięki. A wynikami się pochwalę bo tera pomimo 19 lat (karabinka nie moje) ma ona na fabrycznej sprężynie 21 j. i na tarczy sieje jak siewnik Lepera, ale bardziej to wina strzelca niż danuski.