Mój mahoniowy IŻ-38

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Aeddin
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-08, 21:31
Lokalizacja: GK

Mój mahoniowy IŻ-38

Post autor: Aeddin »

Witam!
Jak już pisałem w powitalnym poście, "znalazłem" od lat nie używanego iżyka i jakoś tak mi go się zebrało na postrzelanie - nie strzelałem od ładnych kilku lat. Nawet nieco śrutu w puszce znalazłem. Napinał się skrzecząc a strzelał kiepściutko, dopiero z jakichś 5 metrów zacząłem trafiać w puszkę. Miłoby było czasem sobie popykać, a że lubię majsterkować, to pomyślałem sobie, że mogę go odnowić ;) Po rozłożeniu systemu zobaczyłem pociętą na krawędzi skórzaną uszczelkę z wbitymi kawałkami metalu; śruba mocująca i podkładka także została zniszczona (musiałem w imadle odkręcać). Coś takiego tam tkwiło:

Obrazek

Wyczyściłem system z resztek starego smaru, wypolerowałem plamki rdzy i zacząłem przeglądać Sieć szukając wiedzy i nowej uszczelki. Okazało się że to nie jest łatwa sprawa - dużo dowiedziałem się z forum bron.iweb.pl - więc korzystając z podarowanego kawałka skóry i kilku podkładek dorobiłem nową uszczelkę.
W międzyczasie wyczyściłem osadę ze starego porysowanego lakieru i zmuszony byłem użyć mahoniowej bejcy (drewno miało przebarwienia) - akurat taki kolor mi się spodobał.
To już fotki z montażu, tłok jest już w cylindrze (za późno wpadłem pomysł dokumentacji fotograficznej, nie mogę więc przedstawić jak IŻ wyglądał wcześniej).

Obrazek Obrazek Obrazek

Z rozpędu pomalowałem osadę Kaponem - akurat miałem pod ręką :-?. Jak widać nie wyszło najlepiej (a przynajmniej ja nie byłem zadowolony), więc po postrzelaniu sobie (Wreszcie zacząłem trafiać!) postanowiłem zedrzeć ten lakier i poprawić bejcę. To był pracowity wieczór, wata stalowa i papier ścierny na zmianę, ale doczyściłem do gołego drewna. Jeszcze raz delikatnie bejca i tym razem nałożyłem olej do konserwacji drewna. Poprawiłem też konstrukcję mojej uszczelki i założyłem osłonę "PET"
Tak wygląda po 3 warstwach oleju:

Obrazek Obrazek

a taki ma numer seryjny:

Obrazek
Jaki to może być rok produkcji?

Udało mi się iżyka przystrzelać tak, że z dobrej podpórki trafiam z 7 metrów w kółko o średnicy około 2cm, żadna rewelacja, ale mnie bardzo cieszy, bo po przesuwaniu muszki w lewo i w prawo ;-) (temat na odrębny post) i regulowaniu jej wysokości (teraz jest na 14 "klików" od jej dolnego położenia), mam powtarzalne strzały. Co prawda opad jest straszny i na 15 m śrut Tomitex Diabolo płaski ląduje dobre 10-12 cm niżej niż celuję, ale miło się strzela.
Na razie czekam na uszczelkę od Slavii, jak zamontuję postaram się pochwalić efektami w postaci jakiejś tarczki.
Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 2007-11-10, 01:29 przez Aeddin, łącznie zmieniany 1 raz.
Aeddin
Artificial Electronic Device Designed for Immediate Nullification
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Zazdroszczę, chciałbym 38 również mieć.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Osada wygląda świetnie. Jeszcze tylko oksydę i IZH jak nowy.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Krzysiek jak już tak bardzo Ci zależy to pójdę w poniedziałek obaczyć czy jeszcze może jakiś złom im sie został.
Ostatnio zmieniony 2007-11-10, 00:24 przez daras, łącznie zmieniany 1 raz.
guntuning.com
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Daras - jak zwykle zgadujesz w moich myślach
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Darku, a pomyśl też o starym Marudzie. ;)
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Zdzisiu czego sie nie odezwałeś jak załatwiałem na Tawernie Iże, obiecuje sprawdzić ale myślę że jak coś zostało jeszcze tych iżów, to tylko złom będzie dobry.


P.S. Myślę że jak wrócę to zrobię osobny temat i tam będziemy spamować o Iżach, co by koledze nie zaśmiecać wątku.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Aeddin
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-08, 21:31
Lokalizacja: GK

'iżyk' dorobił się nowej uszczelki

Post autor: Aeddin »

Witam,
tak jak pisałem wcześniej, zamówiłem sobie uszczelkę od Slavii. Długo czekałem na przesyłkę, potem nie miałem czasu jej założyć, aż wreszcie stało się! ;). Karabinek dostał teraz niezłego kopa ;-), dosłownie i w przenośni. Jakby bardziej kopie przy strzelaniu, ale też teraz płaski śrut Tomitexa robi śliczne ok 3.5mm otworki w starym katalogu będącym tymczasowym kulochwytem o głębokości około 1cm (strzelałem na korytarzu w mieszkaniu, na odległość jakichś 5 m - Żona mnie nie zabiła, a dzieci spały). Teraz muszę tylko za dnia wybrać się na strzelnicę.
Pozdrówka
Aeddin
Artificial Electronic Device Designed for Immediate Nullification
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

Aeddin, jak śrut mający 4.5mm mże robić 3.5mm otworki :? ;)
czegoś tu nie rozumiem
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
Aeddin
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-08, 21:31
Lokalizacja: GK

Post autor: Aeddin »

virus pisze:Aeddin, jak śrut mający 4.5mm mże robić 3.5mm otworki :? ;)
czegoś tu nie rozumiem
Ha, literówka! Miało być 4.5mm :)
Aeddin
Artificial Electronic Device Designed for Immediate Nullification
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

wszystko jasne 8-)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38