Weihrauch HW97K czyli piękna ta bestia

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Weihrauch HW97K czyli piękna ta bestia

Post autor: virus »

HW97K jest jednym z topowych modeli wiatrówek sprężynowych. Dolny naciąg, bardzo dobra lufa oraz wyśmienity spust czynią z niej demona celności. Sprzęt zaprojektowany został z myślą o strzelaniu FT czyli na dalekie dystanse.
Obrazek

Łoże przeznaczone dla strzelców praworęcznych. Baka policzkowa na idealnej wysokości. Oczywiście zawsze można marudzić, że nie jest regulowana ale uważam to za zbędne.

Obrazek

Karabinek do lekkich nie należy. Waga coś około 4kg. Ze względu na brak otwartych przyrządów celowniczych koniecznie musimy posadzić na nim lunetę. Razem z montażem robi się już koło 5kg, a więc strzelamy z podpórką lub z pozycji FT.

Obrazek

Doskonały, dwustopniowy spust RECORD jest jednym z najlepszych spustów wiatrówkowych na świecie. Możliwość szerokiej regulacji pozwala go dopasować do indywidualnych preferencji strzelca. Da się go wyregulować dosłownie na tzw "pierdnięcie muchy". Większość osób strzelająca pierwszy raz zrywa kilka strzałów ;) Pierwszy i drugi stopień jest doskonale wyczuwalny. Mamy 100% kontrolę nad tym, kiedy oddajemy strzał. Jedyną rzeczą, do której można się przyczepić jest to, że spust jest trochę za daleko wysunięty. Dla osób o małych dłoniach jego ściąganie byłoby kłopotliwe.

Obrazek

Na końcu krótkiej (zdaje się 28cm) lufy znajduje się fabryczny separator gazów wylotowych. W moim przypadku zostały do niego wbite przegrody eralitowe dzięki czemu zamienił się w tłumik. Operacja prosta i skuteczna. Teraz podczas strzału słychać tylko mechanikę i "pssst" :)

Obrazek

Karabinek posiada dolny naciąg. Komora sprężania odsuwa się wraz z napinaniem sprężyny.

Obrazek

oraz blokadę wystrzału która zaskakuje sama po napięciu

Obrazek

I jeszcze trochę opisu ale już bez zdjęć.

Karabinek pracuje najlepiej w okolicach limitu. 16-17J to optimum. Kopniak jest umiarkowany. Strzał bardzo krótki i dynamiczny. Jak to znajomy skwitował "czuć moc" :>
Bardzo delikatny gwint powoduje, że opad jest znacznie mniejszy niż w innych karabinkach. Często zdarzają się porównania, że gwint w HW jest najbardziej zbliżony do luf rysowanych. Śrucina w związku z delikatnym nacięciem kielicha tworzy lecąc mniej zawirowań powietrza (jak wiemy śrut na wyjściu z lufy gwintowanej obraca się - średnio 3000 obrotów na sekundę dla wiatrówki limitowej) i wytraca tym samym wolniej prędkość. Jak się okazało z 12J HW97K zbijałem butelki z 50m bez większych problemów.

Naciągnięcie karabinka sprawi na pewno duże trudności słabeuszowi. Napięcie limitowej sprężyny wymaga sporo siły, ale idzie przywyknąć o ile robi się to szybko :) Podczas napinania nie słychać nic oprócz "klik " gdy zapadka chwyta tłok. Podczas strzału tak samo. Głuche pss i tyle :)

Mój egzemplarz posiada zamontowaną stopkę bisleya. Nie jest ona elementem standardowym.

Kupując tą wiatrówkę należy kupić od razu porządną lunetę. x9 to absolutne minimum. Ja przymierzam się coraz bardziej do czegoś większego.

Teraz kilka słów o celności.
Plujka jest diabelnie celna. Może śmiało konkurować z PCP aczkolwiek z tych drugich na pewno łatwiej się strzela. Mi jeszcze nie udało dojść się do granic celności. Karabinek przeszedł ostatnio tuning bebechów - m.i. dorobienie ślizgów tłoka jak w systemie AA Prosport - wiatrówki sprężynowej uważanej za najlepszą na świecie. Niech za obraz tego, co potrafi ta wiatrówka na dobrym śrucie posłuży poniższe zdjęcie jeszcze z przed tuningu.

Obrazek

10 strzałów, podpórka z balkonu, 50m, exact 4.52 - ten lata zdecydowanie nejlepiej. Śrut jak leciało z pudełka. Bez sortowania.
Większość strzałów weszła w to samo miejsce. Jak na razie lepiej mi się nie udało :)

Wystrzelać takie coś to naprawdę nie problem:
Obrazek

to samo dla 100m - tarcza niestety pognieciona. Uważam, że można dużo lepiej jednak na pewni nie na Leapersie x9 8-)

Obrazek

na ewentualne pytania chętnie odpowiem :)


Jeśli chcesz kupić dobry karabinek do strzelania na duże odległości to HW97K spełni wszystkie twoje oczekiwania. Ja po prawie roku strzelania jestem nim dalej zachwycony. Może nawet bardziej niż wcześniej bo przeszedł ostatnio tuning :)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: onichimor »

Taaak... To był mój typ numer dwa na zakup czegoś porządnego. Ostatecznie jednak padło na HW-80ksd. Decyzji w żadnym stopniu nie żałuję, kocham moje "maleństwo" miłością podobną jak Virus swoją 97k, ale ten karabinek też budzi we mnie ciepłe uczucia do tej pory... Piękny sprzęt.
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
Awatar użytkownika
indian
Posty: 114
Rejestracja: 2007-11-07, 16:13
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: indian »

Witam.I mnie też tu przywiało :) .
Co do HW to powiem tylko jedno: Czy to lato czy zima od HW nic lepszego nima :! :D
Sprzęt wart wydanych złociszy.Jeszcze trochę wody upłynie nim będe chciał zamienić swoją HaWajkę na coś innego.I tyle :!

[ Dodano: 2007-11-07, 16:59 ]
Karabinek przeszedł ostatnio tuning bebechów - m.i. dorobienie ślizgów tłoka jak w systemie AA Prosport - wiatrówki sprężynowej uważanej za najlepszą na świecie.
Tak przy okazjii to możesz jakoś zobrazować te ślizgi tłoka.
Moja pukawka jeszcze bez tuningu i myśle że by już coś zrobić.
Old Indian Never Die
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

indian pisze: tak przy okazji to możesz jakoś zobrazować te ślizgi tłoka.
Moja pukawka jeszcze bez tuningu i myślę że by już coś zrobić.
średnio, bo jej nie rozbierałem :) na końcu tłoka jest pierścień z tworzywa, na którym się on teraz ślizga. Przedtem po zwolnieniu sprężyny tłok ślizgał się tylko na uszczelce, a tył tłoka suwał się jak chciał
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Fragment z Iweb'a
"Otóż, ten cylinder ma na swoim obwodzie prowadnice wykonane z czarnego plastiku. Przy wylocie /od strony małej dziurki / trzy prowadnice okrągłe i od strony wejścia tłoka jedną na obwodzie."
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

nie wiem właśnie czy Waldek zrobił mi też prowadnicę do całej komory sprężania - to srebrne co się odsuwa przy napinaniu
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
RD22

Post autor: RD22 »

PA PA
Ostatnio zmieniony 2007-11-22, 08:08 przez RD22, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

No podoba mi się bardzo ten Germański zabójca a szczególnie ta rozbita butelka na 50m. Tylko jednego nie rozumiem wszyscy mają takie ładne tarcze, więc powinniscie wygrywać wszystkie zawody :mrgreen: . :mrgreen:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
RD22

Post autor: RD22 »

PA PA
Ostatnio zmieniony 2007-11-22, 08:08 przez RD22, łącznie zmieniany 1 raz.
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

Darku pierścień ślizgowy jest na pewno z tyłu. Po więcej informacji uderz do Hogana ;)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
NEWBY
Posty: 85
Rejestracja: 2007-11-08, 10:47
Lokalizacja: Nysa

Post autor: NEWBY »

witam

Ja z mojego harrego na 40m w mała butelke po kubusiu trafiam ale na 4 5 strzłów więc chyba jeszcze musze potrenować :/
hatsan70s+Alchemik+tłumiczek+PP 6x40
RD22

Post autor: RD22 »

[PA PA
Ostatnio zmieniony 2007-11-22, 08:09 przez RD22, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
NEWBY
Posty: 85
Rejestracja: 2007-11-08, 10:47
Lokalizacja: Nysa

Post autor: NEWBY »

narzie strzelałem tylko z crossman pointed szpic i płaski a jutro kupie sakis inny :) przetestuje extact zobacze jak lata z mojej plujki :)
hatsan70s+Alchemik+tłumiczek+PP 6x40
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Mialem harrego 70 full tuning. Spróbuj Exact 4,52.

Pozdrowienia - Robert
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

No podoba mi się bardzo ten Germański zabójca a szczególnie ta rozbita butelka na 50m. Tylko jednego nie rozumiem wszyscy mają takie ładne tarcze, więc
powinniscie wygrywać wszystkie zawody :mrgreen: . :mrgreen:
znajdź mi zawody gdzie strzela się z dachu samochodu albo poręczy balkonu ;) pokażę prawdziwą klasę ;)
BTW na zlocie w zeszłym roku zająłem 2 miejsce. Daras może potwierdzić
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38