Diana 100 PCA

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCA

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
hifibeliver
Posty: 27
Rejestracja: 2008-11-15, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Diana 100 PCA

Post autor: hifibeliver »

Witam,

na wstępie chciałem się przywitać z szanownym gronem ponieważ jestem tutaj nowy :-)
Do napisania tego postu skłania mnie fakt bardzo niewielkiej ilości informacji na temat wymienionego wyżej karabinka szczególnie w tej "polskiej" części sieci.

Karabinek nabyłem od kolegi JacekB na giełdzie forum IWEB, było to zawsze moje marzenie, rzecz w Polsce praktycznie nieosiągalna, powaznie myślałem o szukaniu i kupnie tego karabinka na EGUNie jednak nawet tam nie jest to łatwe. A tu taka piekna okazja - sam byłem zdziwiony że tak łatwo poszło :-D Btw. był to chyba jedyny polski ślad tego karabinka w sieci...

100tka była/jest bezpośrednią konkurencją FWB 6xx czy Anschutza 200x, jest to jedyna Diana wykonana w systemie PCA, sam nie wiem dlaczego jest tak mało popularna, moze ma jakieś ukryte wady? może była droga? - tak czy siak z moją jest chyba wszystko OK.

Jest to solidny, ciężki kawałek "spluwy" o pieknym orzechowym łożu - to zdanie pasuje do każdej matchowej Diany. "Dużej" tylnej czesci osady zawdzięcza ona pieszczotliwy przydomek "łopata". Usłojenie jest ładne, całość polakierowana chyba jakimś wodnym lakierem lub delikatnie pociągnięta woskiem - tak czy siak - podobnie jak w 75tce trzeba uważać bo łoże nie jest tak zabezpieczone jak w wypadku solidnej warstwy twardego lakieru choćby w FWB. Oksyda jest położona bardzo ładnie, cała broń zasługuje chyba na miano HI-TECu lat 90tych. Całość wygląda mocno jak matchowa "ostra" przynajmniej z lewej strony ;-)

Zadziwiająco jak dobrze trzyma sie ten karabinek. Nie mówię że 75tke czy 300s trzyma się źle - tu jednak jest jeszcze sporo lepiej. Duża możliwosc regulacji baki i stopki plus głęboki pistoletowy chwyt i mimo sporej masy >5kg z przyrządami całość trzyma się zadziwiajaco pewnie - Diana sama "składa się" do strzału. Co do samego cyklu strzału, najpierw otwieramy port ładowania pocisku "a'la mauserowskim" zamkiem (fajny akcent) następnie po zwolnieniu blokady na dźwigni naciągu zdecydowanie odpychamy dźwignię "od siebie" do oporu. Całość nie chodzi jakoś super lekko, coś jak D75, zdecydowanie cięzej niż FWB 300s. Następnie po wsadzeniu śrutu zamykamy zamek. Dla mnie super, choć trzeba się do kolejności przyzwyczaić po sprężynie :P

Spust - poezja, tyle - zresztą można się tego domyśleć.

Przyrządy celownicze, bardzo "duża" muszka - o większym prześwicie niz w D75, z wymiennymi insertami, bardzo dokładny, mocowany do szyny na 2 śruby diopter.

Co do celności, nie strzelałem jej z imadła jeszcze, z ręki ze stojacej łatwiej mi z niej wystrzelić dobry wynik niż z 300s - wiec chyba jest dobrze. Odrzutu nie ma żadnego, strzał jest dość głośny. Postaram się później wkleić jakies przykładowe tarcze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Diana 100 i matchowe poprzedniczki (66 i 75):

Obrazek

Obrazek

Schemat Diana 100:


Obrazek
http://konnieciu.shou.pl/galeria/diana100/14gif

KRÓTKI FILMIK O TYM JAK TO DZIAŁA:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wbpyzh5tn3k[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2008-11-15, 22:29 przez hifibeliver, łącznie zmieniany 4 razy.
Diana 66 - Diana 75 - Diana 100 - FWB 65 - FWB 300s Universall - Anschutz LG 380
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Witam.

Nie no, karabinek "na żywo" wygląda naprawdę imponująco. Strzel kiedyś, jak będziesz miał czas, jakąś tarczę (10 strzałów) dobrym śrutem z 10 m. Też ostrzyłem sobiena to zęby, ale wyszło inaczej - ciekawy jestem, co mnie ominęło.
Gdzie wypada mniej więcej środek ciężkości w tym karabinie?
Ten filmik na youtube to Twój?
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Jak robiłeś zdjęcia? Czy są obrabiane w jakimś programie?
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
hifibeliver
Posty: 27
Rejestracja: 2008-11-15, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post autor: hifibeliver »

napewno coś wkleje, może już w poniedziałek, filmik mój - dodałem do niego link na dole. Wyważona jest...hmm dobrze :D odpowiem dokładniej za tydzień bo jest w tej chwili 300km ode mnie ;-)
Pozdrawiam!
Diana 66 - Diana 75 - Diana 100 - FWB 65 - FWB 300s Universall - Anschutz LG 380
Awatar użytkownika
hifibeliver
Posty: 27
Rejestracja: 2008-11-15, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post autor: hifibeliver »

Zdjęcia robiłem po prostu na prześcieradle i oświetliłem lampką. Potem w Corelu lekka obróbka. Nie wychodzi to idealnie ale cosik widać ;-)
Diana 66 - Diana 75 - Diana 100 - FWB 65 - FWB 300s Universall - Anschutz LG 380
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Witam :)

Kolega jak widać z opisu i stopki, jest miłośnikiem Dian i tarczowania.
Po mału do opisów wkrada nam się nowa jakośc w postaci filmów :D

Prosze mnie poprawić jeśli sie mylę, ale wydaje mi się, że system ładowania śrutu pozwala na bezproblemowe posadzenie lupki.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Piękny karabinek.
Bardzo się cieszę, że jego opis znalazł się na Naszym Forum.
Mam nadzieję, że dasz z niego strzelić jak będziesz w W-wie, bo swoją szansę na zlocie SKS zwyczajnie przespałem :(
... a tak poza tym to PCA rządzi :D
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
hifibeliver
Posty: 27
Rejestracja: 2008-11-15, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post autor: hifibeliver »

Nie ma problemu - możemy się umówić jakoś. W Warszawie jeszcze nie strzelałem - tutaj niestety głównie pracuję, nawet za bardzo nie wiem gdzie tu postrzelać na 10m, z tego względu sprzęt w większości znajduje się w Krakowie (oczywiście najpierw musiałbym go przywieźć więc myślę że nie wcześniej niż za 2-3 tygodnie będę go tu miał)
Pozdrawiam!
Diana 66 - Diana 75 - Diana 100 - FWB 65 - FWB 300s Universall - Anschutz LG 380
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

hifibeliver pisze:myślę że nie wcześniej niż za 2-3 tygodnie będę go tu miał
Ja poczekam... cierpliwy jestem.
tak na marginesie, to dzisiaj właśnie tłumaczyłem, że uwielbiam masywne kolby :D pod tym względem Diana póki co wygrywa, jeszcze jak by była pełna z ThumbHolem ech........
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
hifibeliver
Posty: 27
Rejestracja: 2008-11-15, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post autor: hifibeliver »

ciekawym akcentem potęgującym wrażenie solidności łoża jest grubaśny aluminiowy odlew osłaniający język spustowy, bardzo mi on leży wizualnie :mrgreen:
Diana 66 - Diana 75 - Diana 100 - FWB 65 - FWB 300s Universall - Anschutz LG 380
Robert.F
Posty: 25
Rejestracja: 2008-08-28, 15:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Robert.F »

Sprzęcik poezja. Jak widać. Gratulacje egzemplarza kolekcjonerskiego. :!
Czy nie przeszkadza ten otwór do regulacji baki :?
Swoją drogą ten kabłąk wchodzi w szynę. W SA2002 ta szyna jest odkryta i uwiera "piąstkującą" rękę podtrzymującą.
A jak z regulacją spustu. Pełna jest :? To jest T01 znany z Dian 75 :?
Awatar użytkownika
hifibeliver
Posty: 27
Rejestracja: 2008-11-15, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post autor: hifibeliver »

Co do dziury na śrubę w bace to w niczym mi ona nie przeszkadza, wizualnie może lepiej by było jakby była od spodu. Szczerze mówiąc nie znam się na spustach, ale na pierwszy rzut oka jest to troszkę inne ustrojstwo niż w D75, jest w pełni regulowany ale ma gdzie indziej śruby do regulacji, jak będe miał ją pod ręką to porobię dokładne foty i D75 i D100 w porównaniu. ;)

[ Dodano: 2008-12-22, 00:50 ]
zdjecia :) (moja strona niestety padła :/)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Diana 66 - Diana 75 - Diana 100 - FWB 65 - FWB 300s Universall - Anschutz LG 380