IZ-40

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

IZ-40

Post autor: bonzoo »

Witam!

Kilka dni temu dostałem od kolegi niekompletnego Иж'a-53. W trakcie poszukiwań brakujących części natrafiłem na schemat Иж'a-40 który jest budową bardzo podobny do Иж'-53 i wtedy przypomniałem sobie, że widziałem takiego Иж'a u kolegi. Po małych negocjacjach :mrgreen: w zamian za mały remoncik dostałem go w dzierżawę na kilka dni. Postanowiłem więc pokusić się o mały opis.

Pistolecik wygląda tak:

Obrazek Obrazek

Pomiary na chrono

Obrazek

Oględzin ciąg dalszy....

muszka: tunelowa, solidnie wykonana, dość gruby "patyczek"

Obrazek ale w komplecie ze szczerbinką zgrywa się przyzwoicie Obrazek

kostka lufy: porządna śruba z kontrą

Obrazek

Blok spustu: solidnie i zgrabnie upakowane

Obrazek

Gwint w lufce równy i wyraźny

Obrazek

porozkładałem, w niektórych momentach trzeba było użyć siły :mrgreen: ale całość prezentuje się zdrowo. Zaskoczył mnie fakt posiadania przez pistola prowadnicy sprężyny, co prawda, ma troszkę za małą średnicę, mimo to sprężyna nie jest wypaczona. Niestety uszczelka wymaga wymiany, ale tego to akurat można się było spodziewać. Jak zwykle :mrgreen: trafił się prezent w cylindrze :shock:

Obrazek

i zastanawia mnie do czego jest to wgłębienie? (nie jest na wylot)

Obrazek

Całość po rozbiórce prezentuje się tak:

Obrazek

Wszystko należy wyczyścić, przesmarować, wypolerować, poskładać i może jeszcze znajdę czas na poprawienie niektórych ubytków w oksydzie. Jak będzie robione to znów na chrono i rozpocznę negocjacje nad przejęciem tegoż zabytku :mrgreen: na własność.
Tak jak przypuszczałem elementy Иж'a 40 i 53 są kompatybilne i korzystając z okazji spróbuję na tej podstawie dorobić brakujące elementy

Obrazek

A tak wyglądałby Иж-40 w rękojeści Иж'a-53

Obrazek

w miarę postępu prac dopiszę resztę...
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Fajna ta pistolówka. Może wrzucisz jakieś tarczki na 10m? Ciekawi mnie jakie skupienie można z niego wyciągnąć. Napisz jeszcze jak pracuje spust, czy równie ciężko jak w 38?
Pozdrawiam
KWP
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

No to mamy kolejny fajny opis pistola i do tego rzadki model :D

Co do dodatkowej dziurki na czole tłoka, to pamiętam jak rozbierałem 53-ke to w oryginalnej skórzanej uszczelce od strony tłoka był taki wystający 'dynks'.
Według nie miał on za zadanie stabilizować uszczelkę względem tłoka i zapobiegać obracaniu się jej przy dokręcaniu.

Otwarte wyglądają na przeszczepione z Iża38.
Na zdjęciu widać, że szczerbinka nawet w ten sam sposób osadzone w kostce (jaskółczy ogon).
Tu będzie krótsza linia celowania, bo w 53-ce szczerbinka jest mocowana na frezach na końcu cylindra.
Lufa też wygląda na grubszą niż w 53-ce (w tym modelu przypomina grubą słomke).
Jak byś mógł to podaj jej średnicę, pewnie będzie jak w 38-ce.

Po reanimacji zapodaj koniecznie tarczki.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Tarcze zapodam jak wszystko przesmaruję i poskładam, przed rozbiórką postrzelałem chwilkę ale kopał pistol niemiłosiernie :( Być może jednym z powodów był fakt, że prowadnica sprężyny była włożona do tłoka a to znacząco zwiększało jego masę. Obaczym jak wszystko poskładam.

Wymiary zapodam wkrótce, jak tylko znajdę trochę czasu, niestety obowiązki nie pozwalają na przesiadywanie w piwnicy :evil:

Chyba już pisałem, że zostałem włascicielem iża 53, troszkę niekompletnego, postaram się zrobić jego opis w weekend i może pokuszę sie o małe porównanie obu pistolecików

Obrazek

u góry iż-40 na dole iż-53

Obiecane wymiary lufek, średnica zewnętrzna:

iż-40 13 mm
iż-53 10,3 mm

i dla porównania

iż-22 14,3 mm