Część z cyklu tunning Baikala IZH - 512m

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Część z cyklu tunning Baikala IZH - 512m

Post autor: DonGregorio »

Witam , kopiłem Baikała Mp-512M niestety w polimerze , po rozpakowaniu przykula mój wzrok szczerbinka , była wygięta tak jak by ktoś walnął ja młotkiem , (odkręciłem ja , naprostowałem blaszki i było cacy) , następna rzeczą co przykuło moja uwagę było "HW" napisane laserowo na lufie , lufa okazała się poligonalna .
A ze należę do ludzi którym nie sprawia przyjemność strzelanie , lecz dłubanie przy wiatrówkach to zacząłem ja rozbierać , Tłok oksydowany , komora tez , sprężyna była strasznie chropowata i brudna , wiec ja wypolerowałem papierem ściernym 600 , tłok wypolerowałem pastą polerska AUTOMAX , i polerka filcową , ku mojemu zdumieniu była tez prowadnica (a kupiłem kiedyś baikala mp-512m i nie było jej) , wiec ja tez wypolerowałem , w komorze można było zauważyć wżery powstałe podczas zgrzewania szyny na optykę z cylindrem , wiec wziąłem papier ścierny 600 i spolerowałem te wżery , po spolerowaniu wżerów pomyślałem sobie (cholera tu jest wypolerowane a co z resztą ;D ) ,wiec wziąłem specjalistyczny przyrząd (zrobiony z jednego ramienia starej anteny telewizyjnej typu "wąsy" i naciąłem ja wzdłuż) na to szmatkę nawinięta tak aby była akurat wielkości cylindra , później nasmarowałem ja AUTOMAXEM , na wiertarkę, i polerowanie.
Następnie zabrałem się za spust , wszystkie ścianki elementów pracujących wypolerowałem filcem , a sprężynkę od spustu skróciłem o 2 zwoje(ta za spustem , ta druga odpowiada za szybkość działania mechanizmu wiec ja zostawiłem tak jak jest).
Po wykonaniu tych wszystkich zabiegów tłok , prowadnice i sprężynę nasmarowałem smarem TC (silikonowo-teflonowy) , wiatrówka chodzi Miodnie , ale ta brzydka kolba polimerowa mnie bardzo wkurzała wiec postanowiłem ja polakierować , efekty widać na zdjęciu.
http://img147.imageshack.us/my.php?image=kolbaxb6.jpg
http://img156.imageshack.us/my.php?imag ... icamj8.jpg
http://img502.imageshack.us/my.php?imag ... ynajc0.jpg
http://img407.imageshack.us/my.php?image=tokzg9.jpg
http://img237.imageshack.us/my.php?imag ... dernt8.jpg
http://img211.imageshack.us/my.php?imag ... ka1cy7.jpg
http://img440.imageshack.us/my.php?imag ... ka2uy0.jpg
http://img125.imageshack.us/my.php?image=polrekaeg2.jpg

A co do kolby to dorabia się nowa , wykorzystana z KBKSu , zdjęcia , w sobotę
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Tłok wygląda zupełnie jak od Iża 38 mocowanie systemu do kolby z tego co widać to również identyczne. Czyżby ten model od swojego poprzednika różnił się tylko osłoną muszki szyną pod optykę i polimerową kolbą, która po przemalowaniu całkiem, całkiem. :D
guntuning.com
DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DonGregorio »

różni się :
-długością cylindra
-mocowaniem uszczelki
-kostką lufy (w iz38 była blokada , a tu nie)
-bezpiecznik spustu(przy iz 38 tego nie było)
-jeżeli cylinder jest dłuższy to kolba od iz38 nie wejdzie
-tłok od iz38 jest o parę gramów cięższy
-iz 38 miał 2 częściową prowadnice
-w iz38 były o wiele leprze przyrządy celownicze (wiem bo miałem 5 takich iz 38:) )
-jakość wykonania jest trochę gorsza jak przy iz38 ponieważ cylinder ma wżery po zgrzewaniu szyny z cylindrem
-lufa w baikalach jest celniejsza , 6 bruzdowa(HW) , chociaż ruskie lufy bywały 12 bruzdowe (z tych 5 karabinków miałem 3 dwunasto bruzdowe)
-szyna pod optykę (iże nie miały tego)
-max wycisniete z iz 38 to 242m/s , a z baikala 293m/s
Izh -512M + Vozm 8x56
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Różnice nie zauważalne na zdjęciach, ale skoro miałeś jeden i drugi model to tak musi być. Jednak co do celności to bym polemizował, może kiedyś zdarzy się okazja do porównania obu karabinków. Albo strzel PAS na 10 metrów to będziemy już coś więcej wiedzieć.
guntuning.com
DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DonGregorio »

Zapomniałem dopisać do tematu ze warto wsadzić żyłkę fi 0,9 ; 1,0mm do warg uszczelki tak aby była bardziej szczelna , naprawdę warto , a rezultaty widać od razu np: przed wstawieniem żyłki miała 279m/s , a teraz ma 293m/s chyba jest poprawa
Izh -512M + Vozm 8x56
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

To chyba niezłego Fac-a masz jeśli się nie mylę. Pewnie ponad 20J.
Diablik + Waver v10 2-10x38
DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DonGregorio »

dokładnie 21,7 J , ale jakby co mam włożoną fabryczna sprężynę 240m/s
Izh -512M + Vozm 8x56
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

DonGregorio pisze:warto wsadzić żyłkę fi 0,9 ; 1,0mm do warg uszczelki tak aby była bardziej szczelna , naprawdę warto , a rezultaty widać od razu
możesz podać wiecej sczegółów? jak to robisz? może masz jakieś fotki..
pięknyzadek
Posty: 236
Rejestracja: 2008-09-23, 13:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pięknyzadek »

jak rozumię na dzień dobry wymieniłeś sprężyne na mocniejszą, bo w katalogu jest 220m/s ale to też pewnie jest wykręcone ze 20m/s
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

To teraz będą kłopoty...Sama rejestracja to pikuś, ale tu jakoś wygląda na przeróbkę na broń. A to już kłopoty. Może lepiej powróć do energii limitowej :P
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DonGregorio »

co masz na myśli przerobienie na bron , ja ja tylko usprawniłem do takiego stopnia żeby się przyjemnie strzelało , sprężyna jest włożona limitowa wiec wiatrówki nie trzeba rejestrować (przy zakupie hatsana od razu mamy faca , wiec czy kombinować będziemy przy baikale czy kupimy hatsana , to niedługo się okaże ze wszystkie wiatrówki trzeba będzie rejestrować) , a jeśli chodzi o tłok to bierzemy żyłkę fi 0,9 wkładamy ja we wargę uszczelki , gdy żyłka zaczyna się pokrywać z początkiem w wardze , ucinamy ja tak aby wypełniała całą wargę , dociskamy do końca dla pewności , i już więcej nic nie trzeba robić , będzie się trzymać jak przyklejone , na oryginalnej sprężynie miała 215m/s , przy wymianie sprężyny miała 279m/s , a po uszczelnieniu uszczelki 293m/s
Izh -512M + Vozm 8x56
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Hatsany zaraz po zakupie ( w Polsce ) nie są FAC-iem nawet h125. A to że masz sprężynę w "limitową" to nikogo nie będzie interesowało, po prostu zmierzą na chrono i koniec. Wyjdzie ponad 17J i masz problem i to duży. Przy normalnym użytkowaniu trudno wpaść z FAC-iem ale jak ktoś nada na ciebie tak po złości że np. strzelasz do ptaków (oczywiście zakładam i wierze że tak nie robisz) albo co gorsza przypadkiem kogoś postrzelisz i chrono wykaże ponad 17J to możesz mieć przymusową przerwę w strzelaniu i to nie krótką. Przemyśl to.
Diablik + Waver v10 2-10x38
DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DonGregorio »

Spoko luz , mam chrono i jestem pewien ze nie mam faca na tej sprężynie którą mam
Izh -512M + Vozm 8x56
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Witaj :>

Piszesz, że masz chrono, w takim razie powiedz jakim śrutem strzelasz i wyciągasz te 279-293m/s.
Dla przykładu w ProSporcie ma ustawione 15,8J i na Exact-ie 4,52 (0,55g) jest 239m/s.
Przy 250m/s już wychodzimy ponad limit 17J.

Efekt prac włożony w karabinek imponujący.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
DonGregorio
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-27, 17:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DonGregorio »

Śrut HN finale match rifle , i Dynamit Nobel Geco
Izh -512M + Vozm 8x56