Bushnell Banner 3,5 - 10 x 36 .17 BDC AO

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Bushnell Banner 3,5 - 10 x 36 .17 BDC AO

Post autor: Rlyeh »

[center]Bushnell Banner 3,5-10x36 AO .17 Super™ BDC[/center]

Model: 71-3510
Powiększenie: 3,5 - 10x
Okular: 36mm
Pole widzenia na 100m: 10m @ 3,5x i 3,6m @ 10x
Źrenica wyjściowa: 10,3mm @ 3,5x i 3,6mm @ 10x
Powłoki: DDB Dusk and Dawn Brightness, multicoated
Ostrość: Fast Focus (czyli regulowana +/- okularem)
Krzyż: Multi X
Paralaksa: regulowana
Klik: 1/4 MOA
Pokrętła: fingertip
Tubus: calowy
Wykończenie: czarne, matowe
Długość: 32 cm

[center]Obrazek[/center]

Może najpierw wyjaśnienie skrótów znajdujących się w nazwie: AO - regulacja paralaksy (na obiektywie), .17 Super - że przeznaczone do kalibrów specjalnych (.17 HMR u nas podobno i tak nie można zarejestrować, ale do .22 jak zresztą do .308 czy .177 też ta luneta się nadaje, szczegóły dalej). Zaś BDC - Bullet Drop Compensator, kompensator opadu pocisku.

W pudełku: szkło, zakrywki, papiery, dwa BDC, jeden dla .17 i jeden "custom". Jeśli chodzi o papiery, to są tam dwie instrukcje obsługi - lunety i BDC (do zassania w Plikach) i karta rejestracyjna. Co do papierów, instrukcja obsługi jest drukowana kolorowo, nie kserowana w kolorze - a takie dość często pojawiają się przy Busznilach za 199 PLN na allegro. Warto na to zwrócić uwagę przy oglądaniu aukcji.

Luneta nie jest jakoś specjalnie ciężka, jednak z montażem to chyba będzie z 0,5 kg. Dołączono do niej zakrywki połączone tylko z jednej strony - i już zacząłem myśleć że to rozwiązanie skrajnie głupie, gdy "nagle" okazało się, że nic nie spada, nie zsuwa się, nie odskakuje itd. Zakrywki są nieprzezroczyste, ciasne (bardziej spasowane niż typowe bikini), wykonane z miększego i dużo bardziej elastycznego niż typowy plastik tworzywa sztucznego. Dość mocno tworzywo to przypomina fakturą gumę Butler Creeków - oczywiście nie byłoby to specjalnie dziwne, BPO jest właścicielem Butlerów. Czyli - trafiony i użyteczny dodatek. Szkoda że nie są przezroczyste, no ale ok.

[center]Obrazek[/center]
Konstrukcyjnie i układem zespołów ten Bushnell różni się od Tasco T&V. Czemu w ogóle porównuję dwie marki - obie należą do jednego koncernu, logiczne byłoby, że są "spod jednej strzechy". Ale nie. Szkło w Bannerze jest lepsze, ogólnie również sprawia lepsze wrażenie.

Produkt wykonany w Korei. Na jednolitym (typ "monotube") tubusie typowe informacje nt. modelu. Wstrząsoodporna, mgłoodporna i wodoodporna, do tego w środku azot (znaczy tak piszą, nie sprawdzałem).

[center]Obrazek[/center]
Kwestia pokrywania się zakresu regulacji AO z tym, co wypisano na pierścieniu, konkretnie z regulacjami skrajnymi. W tym Bannerze: AO dla 10m jest o dwa ciuty w prawo, AO dla nieskończoności ciut w lewo.

[center]Obrazek Obrazek[/center]
Jest dobrze. Nie studiowałem konstrukcji regulacji paralaksy, ale jeżeli ustawienia skrajne nie mijają się kompletnie ze sobą to chyba można zakładać, że przekręcenie okularu w pozycję dla 50m faktycznie da nam regulację dla 50m (+/- parę m, ale takie małe +/-). Piszę o metrach z przyzwyczajenia - regulacja na obiektywie podana jest w jardach. Sam okular chodzi lekko, z oporem.

Osada wieżyczek (siodełko wg niektórych) wykonana jest z jakiegoś stopu, nie z plastiku. Dla porównania, Tasco SA i T&V mają tubus w tym miejscu tłoczony, co budzi moje większe zaufanie. No jakoś tak.

Wieżyczka regulacji opadu to temat na osobny referat.

[center]Obrazek[/center]
Klik bardzo wyraźny, nie trzeba się siłować z pokrętłem żeby je przekręcić. Klików na pokrętle wiatru - 425/2, co mogłoby dać jakieś 53 (50) MOA regulacji w jedną i drugą stronę. Nie lubię tego typu pokręteł (fingertips), są niewygodne. W Bannerze mają profil prostokątny, te z którymi zetknąłem się w Tasco SA mają wgłębienia na opuszki palców. Wieżyczki resetowalne.

[center]Obrazek[/center]

* Regulacja powiększenia - chodzi z takim samym oporem jak AO. Nie widać smaru. Znaczniki czytelne, ale, chociaż kolor brązowy jest dość stylowy, wolałbym biały ("to sobie popraw korektorem", hehe).
* Okular. Regulacja jest bardzo wygodna, chodzi tak samo jak reszta pierścieni w tej lunecie, i lżej niż w Simmonsie. Gumowanie w Bannerze nie spełnia roli jedynego miejsca za które można trzymać w trakcie kręcenia okularem - tu pomaga charakterystyczny, n-kątny, ergonomiczny kształt pierścienia (widoczne na drugim obrazku).
* Bannery posiadają podobno powłokę BDD. Podobno czyni obraz bardziej wyrazistym i widocznym w warunkach gorszego oświetlenia.

[center]Obrazek Obrazek Obrazek[/center]
Powłoka obiektywu jednolicie intensywnie niebieska, okularu z kolei "bezbarwnawa", ale na zdjęciach obiektyw odbija się w niej (bladoniebieski).

Czas na zdjęcia. Zrobić zdjęcie przez lunetę w warunkach słabnącego oświetlenia jest bardzo ciężko, ale spróbowałem tej sztuki by przedstawić, co widać przez lunetę gdy zaczyna się miejska szarówka (18 - 19). Jak będę miał możliwość, zrobię też "normalne zdjęcia", w typowy słoneczny dzień.

Pejzaż poglądowy, 4x z aparatu:
[center]Obrazek[/center]

4x/6x
[center]Obrazek Obrazek[/center]

6x/aparat
[center]Obrazek Obrazek[/center]

8x
[center]Obrazek[/center]

10x/aparat
[center]Obrazek Obrazek[/center]

Utrzymanie aparatu nieruchomo i trafienie centrycznie osią obiektywu w okrąg fi ~3mm nie jest łatwe. W każdym razie, to są zdjęcia wykonane w kiepskich warunkach oświetlenia. Śmiem uważać, że obraz jest trochę ciemniejszy od tego, co prezentuje Simmons 3 - 9 x 32.
W każdym razie bardzo przyjemne szkło.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Piękny opis Seweryn. Jak z odpornościś tego szkła na sprężynie. Czytałem że Banery nie są tak odporne.
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 23:39 przez maximus, łącznie zmieniany 1 raz.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Pewnie różnie z nimi bywa, podstawowa sprawa jest taka, że większość ludzi kupuje Trofiki na sprężyny, bo słyszała "że pancerne", "nie padnie" itp. Wyczytałem tylko o jednym zdechniętym Bannerze, padł pod AA. Sam bym chyba jednak nie kombinował i kupił Legenda lub coś takiego.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

BDC

Post autor: Rlyeh »

Coś wspominałem poprzednim razem, że regulacja opadu w lunecie to temat na osobny referat. No to postaram się to zagadnienie opisać.

Regulacja wieżyczki opadu po wyjęciu lupy z pudełka wygląda tak:

[center]Obrazek[/center]
No ale czemu tak? Czegoś chyba ewidentnie brakuje. Oto "brakujące" części:

[center]Obrazek[/center]
Mhm, mozna sobie pokrętło odkręcić i zdjąć, i włożyć inne. Bushnell w ramach regulacji BDC oferuje pokrętła dla różnych kalibrów i różnych naważek. Wykaz z powiązaniem BDC znajduje się na ostatnich stronach instrukcji do BDC, nie skanowałem tego, bo w ramach strzelectwa pneumatycznego jest to kompletnie bez sensu. Ale jak komuś potrzebne, to niech się odezwie. Ten konkretny egzemplarz Bushnella przychodzi, jak widać, z dwoma tarczami. Jedna ma już wprowadzone oznaczenia i są one dla kalibru 17, a druga jest "czysta", aby sobie użytkownik mógł sam oznaczenia nanieść.

Przede wszystkim, pokrętła z opisanymi poprawkami są o wiele wygodniejsze od zwykłych. Zwykłe zerujemy na np. 40 m i pilnujemy, żeby się nic nie "klikło" przypadkiem. No i pewnym odległości zerowania też trzeba być. BDC, jak i w ogóle jakakolwiek regulacja opadu (przecież można to zrobić równie dobrze samemu), pozwala o problemie zapomnieć. Przy używaniu jednej amunicji pozwala to raz wyzerować szkło i zapomnieć na jakiś czas o procesie, pod warunkiem używania ciągle tej samej amunicji. Ze śrutem jest, wiadomo, inna sprawa, prawie każdy lata inaczej. Tu przydaje się bęben bez opisów.

Jak wyregulować szkło z BDC. Z grubsza tak samo jak zwykłe:

1) zainstalować lunetę,
2) wyzerować na jakąś odległość, używając monety albo np. klucza od domu do kręcenia regulacją opadu,
3) powtarzać do skutku,
4) aż wreszcie nałożyć bęben regulacji, sprawdzić jeszcze raz, a później zamontować tą plastikową klapkę na górze pokrętła.
4 a) aż wreszcie nałożyć bęben regulacji i sprawdzić jeszcze raz, po czym zaznaczyć sobie np. 50 m (odległość, na którą zerowaliśmy). Następnie ostrzelać inne dystanse i nanieść własne oznaczenia na bęben. Zamontować plastikową klapkę na górze pokrętła.

Po zmianie amunicji w szerszym znaczeniu tego słowa trzeba będzie wykonać kroki 4) i 3), a później 4).