GONG
Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ
GONG
Jestem na etapie planu zabawy z gongiem. Mam już blaszkę 5mm, łańcuch i powoli rozmyślam nad takim projektem. Czy ktoś z Was może robił coś podobnego ? Przeznaczenie gongu to oś 100m dla P35x B 4.5mm. Czy warto się bawić w sprężyny i kąt nachylenia czy po prostu zawiesić na belce i już ??
Re: GONG
Co do sprężyn to nie wiem po co one w tym projekcie są, ale lepszy kąt gongu - by rykoszety kierować do dołu, uzyskasz gdy łańcuchy przyczepisz nie bezpośrednio do otworów, tylko końców śrub, które w te otwory wkręcisz. Coś w tym stylu:

Tylko ja bym dał dłuższe śruby i schował lepki....

Tylko ja bym dał dłuższe śruby i schował lepki....
Re: GONG
Te sprężyny w projekcie zawieszenia gonga pełnią kilka kluczowych funkcji, które sprawiają, że konstrukcja jest trwalsza i bardziej komfortowa w użytkowaniu: Amortyzacja uderzenia: Kiedy śrut trafia w gong, energia uderzenia jest częściowo przejmowana przez sprężyny. Dzięki temu konstrukcja (szczególnie pręt gwintowany i spoiny) nie jest poddawana tak gwałtownym naprężeniem, co zapobiega jej pękaniu z biegiem czasu. Tłumienie drgań: Sprężyny sprawiają, że gong po trafieniu szybciej przestaje się kołysać i wibrować. Pozwala to na oddanie kolejnego celnego strzału w krótszym odstępie czasu, bez czekania, aż cel całkiem się uspokoi. Ochrona łańcuchów: Dzięki elastycznemu zawieszeniu, ogniwa łańcucha są mniej narażone na zerwanie przy silniejszych uderzeniach, ponieważ system "pracuje" razem z energią pocisku. Efekt dźwiękowy: Elastyczne zawieszenie często pozwala na "czystszy" i głośniejszy dźwięk trafienia (gong nie jest "sztywno" zablokowany, co pozwala mu swobodniej rezonować).W skrócie: sprężyny działają jak amortyzatory w samochodzie – chronią ramę przed uszkodzeniem i poprawiają stabilność celu. Ale zobaczymy w praktyce jak to będzie. Jeden gong będzie podwieszony ramy tarczy a drugi wedle projektu. Będzie porównanie, filmowanie i orzeczenie czy warto było
. Czasem poleci w niego pocisk z kbks lub pistolet boczny zapłon 
Re: GONG
Ja się ostatnio zaopatruję w figurki. Najnowszy nabytek to taki ptaszek:

W promocji taniej niż na Aliexpress - niecałe 70zł: https://kolba.pl/product/75873,cel-reak ... gania-celu
No ale wytrzymałość tylko do 29,8 J I to raczej nie dotyczy farby.
A propos chińskich wyrobów - gongi "Made in PRC":

- są bez sprężyn!

W promocji taniej niż na Aliexpress - niecałe 70zł: https://kolba.pl/product/75873,cel-reak ... gania-celu
No ale wytrzymałość tylko do 29,8 J I to raczej nie dotyczy farby.
A propos chińskich wyrobów - gongi "Made in PRC":

- są bez sprężyn!
- Ślubek
- Administrator
- Posty: 3776
- Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
- Lokalizacja: Janówek Pierwszy
- Kontakt:
Re: GONG
Oś 100m do strzelania śrutem 4,5mm? Do gongu 10x10cm? Ambitnie. :^)
Jeśli dobrze liczę, przy prędkości wylotowej 240 m/s opad na 100 m to ponad metr. Trzymam kciuki!
PS. Ja dałbym sobie spokój ze sprężynami. Śrut nie ma takiej energii (a szczególnie na takiej odległości), by przejmować się amortyzacją uderzenia. To w końcu porządna konstrukcja, a amortyzacją zajmą się łańcuchy. A sama sprężyna wbrew pozorom nie tłumi drgań - robi to opór powietrza.
Jeśli dobrze liczę, przy prędkości wylotowej 240 m/s opad na 100 m to ponad metr. Trzymam kciuki!
PS. Ja dałbym sobie spokój ze sprężynami. Śrut nie ma takiej energii (a szczególnie na takiej odległości), by przejmować się amortyzacją uderzenia. To w końcu porządna konstrukcja, a amortyzacją zajmą się łańcuchy. A sama sprężyna wbrew pozorom nie tłumi drgań - robi to opór powietrza.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Re: GONG
!00m gong 10x10 jest wykonalne na luzie. Tak jak klikanie na 45m pistoletem P17 3,5j w butelkę 0.5l. A na 50m cel 25mm bez problemowo. Jestem w trakcie docierania nowych zabawek. Co do gongu i sprężyny będzie on wystawiony tez na boczny zapłon i centralny. Pierwsze próby już zrobiłem na 50m z bocznym i blaszka spokojnie to znosi.
Tu parę filmików jak to wygląda itp.. Małe kroczki i do przodu.
https://drive.google.com/file/d/1WPS7GE ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1PsyGu9 ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/14zmoQJ ... sp=sharing
Tu parę filmików jak to wygląda itp.. Małe kroczki i do przodu.
https://drive.google.com/file/d/1WPS7GE ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1PsyGu9 ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/14zmoQJ ... sp=sharing