Beeman Qb78 4,5mm - PCP

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Beeman Qb78 4,5mm - PCP

Post autor: WooDeN »

Witam,

Moja przygoda na forum rozpoczęła się od poszukiwania karabinka którym w miarę celnie uda się postrzelać na dystansie 50m.

Po wielu zmianach i różnych dziwnych pomysłach zapadła decyzja - kupuję QB78 w celu przerobienia na PCP. Decydująca była możliwość uzyskania PCP z regulatorem w kwocie poniżej 1000zł.

Kupując karabinek nie miałem wiedzy oraz doświadczenia odnośnie strzelania i budowy wiatrówek. Mimo tego miałem sporo zapału i ciekawości, zauważyłem później nawet że był taki okres gdy grzebanie przy karabinku sprawiało mi więcej frajdy niż strzelanie :mrgreen:

Po zakupie i wystrzeleniu dosłownie pary kapsuł zabrałem się za przegląd zerowy (zanim kurier dostarczył karabinek przerobiłem mnóstwo materiału z sieci).

Przy przeglądzie zaczęły się pierwsze poprawki, poza czyszczeniem wszystkiego wykonałem polerkę zbijaka, jego sprężyny i bolca, rozwierciłem i wypolerowałem popychacz śrutu. Następnie polerka portu ładowania i korony lufy. Tak zrobiony Qba dosyć dobrze spisywał się na 20-30m.

Po przeczytaniu jeszcze większej ilości materiałów zabrałem się za przerobienie zaworu strzałowego (wywiercenie dodatkowych otworków), zwiększenie napięcia sprężyny zbijaka podkładką aby w końcu wymienić uszczelkę transfer-portu na łuskę.

Następnie przeróbka na PCP, zakup butli HP kilku złączek, dorobienie korka u tokarza...

Po tych wszystkich przeróbkach wiatrówka strzelała w miarę równo, niepokoiły mnie tylko różne wyniki na odmiennych wagowo śrutach, choć z przestrzelania każdego śrutu który miałem w domu wszystko mieściło się poniżej 17J.

Z ostatnich wyników na Exact 4,53 średnia prędkośc to 226m/s i energia 14J:


Obrazek


Skupienie na 25m udało mi się osiągnąć ok 10mm w serii 5 strzałów co przy moim braku umiejętności uznaję za wielki sukces (tarcze górne to serie po 5 strzałów, tarcza centralna seria 10 strzałów - reszta zerowanie itp) - czerwóne kółko 10mm, żółte 20mm.

Obrazek


Na 50m już nie było tak ładnie, co prawda wiał lekki wiatr, ale tutaj strzelec musi zdecydowanie więcej trenować najlepsze skupienie to jakieś 12x25mm...


Obrazek


W międzyczasie gdy tokarz produkował korek dorwałem kawałek sklejki i wykonałem sobie stolik tak by strzelało się wygodniej. A tak to wyglądało na strzelnicy:

Obrazek

I Qba:

Obrazek


Aktualnie pracuję nad skrzynką dla Qby i reszty osprzętu. Pompowanie nie jest tragiczne, trochę skłonów się przyda.

Wyrzuciłem też całkowicie filce z zaworu które musiały blokować przepływ bo pomimo zwiększenia napięcia sprężyny zaworu aby zmniejszyć czas otwarcia, energia śrutu wzrosła.
Zmniejszyłem więc trochę napięcie sprężyny na zbijaku i myślę że jestem blisko celu... aktualnie przetestowane tylko na kilku śrutach ale jest ok 14,5J i otrzymałem zdecydowanie mniejsze wahania energii przy różnych wagowo śrutach.

Po głowie chodzi mi jeszcze magazynek... a w przyszłym roku może jakiś tłumik...

O wszystkich modyfikacjach i wynikach postaram się pisać w tym wątku.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Nie no, zacność.
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Post autor: WooDeN »

Dzisiaj zrobiony test energii na 1g śrucie i wszystko w normie... Teraz tylko ćwiczyć celność ;)

Gamo 1g

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-04-11, 22:30 przez WooDeN, łącznie zmieniany 4 razy.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Obrazek się nie wyświetla.
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Post autor: WooDeN »

Już powinno być OK.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Oj.. to mi przypomina Nornicę Hunter chyba, test jest na forum. Wywal to przez okno.
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Post autor: WooDeN »

Nie nie... :)

Śrut kupiłem tylko i wyłącznie z myślą testów energetycznych... Żeby móc sprawdzić i mieć pewność że nawet przy ciężkich śrutach wciąż jestem w limicie ;)
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Post autor: WooDeN »

Pierwszy raz od dłuższego czasu udało mi się znaleźć kilka godzin dla Qby...

Na dzisiaj usunięty port ładowania przeszlifowany zamek i przygotowuję bazę pod magazynek.

Trochę dokuczają braki w sprzęcie (przepiłowanie brzeszczotem w prowizorycznym imadle z dwóch sosnowych desek i ścisków pręta - kwadrat 14mm z nierdzewki, zajmuje jakieś 40 min :/)

Na magazynki narazie mam 2 projekty... co z tego wyjdzie przedstawię mam nadzieję wkrótce.

Tymczasem:

Obrazek