Jaki pistolet matchowy dla amatora?

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

stach3
Posty: 161
Rejestracja: 2017-04-21, 13:06
Lokalizacja: Łódź

Jaki pistolet matchowy dla amatora?

Post autor: stach3 »

Jakie za i przeciw - pistolet matchowy dla amatora, który strzela dla przyjemności.
Do 2000 zł. Wykluczam CO2.
Jakie są sensowne możliwości zarówno pod względem opinii, celności, awaryjności, dostępności, na co zwracać uwagę itp.

FWB 65 , 80, 100, Walther LPM-1.... ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Jeśli wykluczasz CO2, to szukaj PCA: Iż 46M, FWB 100/102/103, Walther LPM

Za:
- bezodrzutowe
- nie wymagają osprzętu typu butla/przetoczka
- naciągasz i strzelasz
- dość popularne, raczej nie powinno być problemu z ew. częściami zamiennymi

Przeciw:
- naciąganie przed każdym strzałem (trudno utrzymać jednakowy chwyt),
- aby naciągnąć bez łamania kątów bezpieczeństwa (trzymając lufę w kierunku śrutochwytu) trzeba się wykręcić.

Odpuść sobie sprężynowe (FWB 65/80) - to już niestety przeszłość.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

Dodałbym PCA Gamo PR45 Compact
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

A ja bym jednak Gamo nie polecał. Miałem P-25 i mi się rozleciał - nie dość, że konstrukcja utrudnia jakąkolwiek naprawę, to i dostępność części z gównolitu, które pękły jest żadna.

Walther, Feinwerkbau i Iż to konstrukcje sprawdzone przez wielu strzelców - jedyne, co może ulec uszkodzeniu/zużyciu to uszczelki (w Iż46M uszczelka portu ładowania dodatkowo lubi uciekać z pistoletu przy niewłaściwym użytkowaniu). Jeśli już, to zamiast Gamo Compact poleciłbym HW 45/70.

Ja, osobiście, mam uraz do Compacta od momentu gdy podczas zamykania przyciąłem sobie paluchy. No i w PCA zamykanych z góry jest tendencja do naciskania na szczerbinkę (większa dźwignia = mniejsza siła) co może doprowadzić do zmiany nastawień. Da się oczywiście złapać przed szczerbinką, ale trzeba na to uważać.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Remix24
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-09, 14:47
Lokalizacja: Pruszcz

Post autor: Remix24 »

Widzę, że muszę stanąć w obronie gamo. Posiadam gamo pr-45 i złego słowa nie mogę o nim powiedzieć. Na zawodach nie ma większego problemy aby mieć lepszy wynik od pistoletów pcp. Zamyka się bez problemu, można śmiało chwycić przed szczerbinką - nie potrzeba dużej siły do zamknięcia. Gamo wystrzelił już dużo śrutu u mnie i u poprzedniego właściciela i nie ma żadnych problemów. A co do przytrzaśnięcia: wystarczy odpowiednio trzymać dłoń i nic się nie stanie :D Zaznaczam, że wypowiadam się na temat pr-45 (i compakta, bo to prawie to samo). Co do innych produktów gamo się nie wypowiadam, ponieważ nie miałem okazji ich używać.
stach3
Posty: 161
Rejestracja: 2017-04-21, 13:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: stach3 »

Gamo mam i pewnie pójdzie na sprzedaż, chociaż nic do niego nie mam (w sensie negatywnym). Jak na moje strzelania - to mnie on jeszcze przerasta i długo będzie.
Jeśli chodzi o zamykanie to dużo łatwiej mi się zamyka Zorakiego HP01 - mówię tu o pierwszej "pompce".
Myślę nad pistolem o oczko wyżej. FWB 100 wydaje się być faktycznie niezłym rozwiązaniem, chociaż nie najtańszym. Jak go porównać jakościowo do IŻ46M ?
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Post autor: kjedroska »

Walther LP 200.
A ja na Twoim miejscu nie odrzucałbym CO2. Sprzęty niezawodne, tanie i bez problemu z butlą. Mała butla 2l starcza mi na 2 lata strzelania.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

kjedroska pisze:A ja na Twoim miejscu nie odrzucałbym CO2. Sprzęty niezawodne, tanie i bez problemu z butlą. Mała butla 2l starcza mi na 2 lata strzelania.
Ale przyczyniają się do zwiększenia emisji CO2.
:mrgreen:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Abad
Posty: 234
Rejestracja: 2018-02-04, 17:41
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Abad »

Tylko patrzeć jak właściciele CO2 będą musieli zapłacić podatek ekologiczny :lol:
Walther CG90
Anschutz LG Match 380
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Post autor: kjedroska »

A jak luft plompiecie, to niby nie ? Ten luft wywala taką dziurę w atmosferze, że szok :noniemoge:
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

kjedroska pisze:A ja na Twoim miejscu nie odrzucałbym CO2. Sprzęty niezawodne, tanie i bez problemu z butlą. Mała butla 2l starcza mi na 2 lata strzelania.
Jedyną poważniejszą wadą CO2 jest zmienność energii strzału w zależności od temperatury otoczenia. Czasem wystarczy pobyć na słońcu by na tarczy zobaczyć różnicę. Ale ja korektę nastawów traktuję jako "grę wstępną" przed właściwą przyjemnością . No i dla niektórych inna poważna wada - nie da się zrobić przy pomocy tego napędu poważniejszego FACka. Przerobiłem swoją AR2079A na butlę pointbolową 330 g. i wystarcza gazu na całą paczkę śrutu (500 szt.)
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Post autor: kjedroska »

Mój Waltherek CP3 spisuje się rewelacyjnie. Jasne, że różnice temperatury i te rzeczy. Ale chyba nie mówimy o mistrzostwach świata, tylko strzelaniu amatorskim (tak ten wątek zrozumiałem). A nauka strzelania to także nauka ustawiania przyrządów. I nauka strzelania, strzelania, strzelania. Więc ja osobiście chwalę sobie CO2, bo pozwala mi wystrzelać te kilkanaście śrutów wiecej - chociażby do skorygowania ustawień przyrządów :noniemoge: