Karabin tarczowy bez klasy i ambicji sportowych

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Karabin tarczowy bez klasy i ambicji sportowych

Post autor: mikobartnicki »

Planuję kupić sobie na zimę wiatrówkę, karabin do amatorskiego strzelania do tarczy. Strzelanie wyłącznie na zamkniętej strzelnicy 10m, z postawy stojąc. Żeby nadać właściwy kierunek dyskusji, z góry przedstawiam sztywne i nieprzekraczalne założenia:

a) Nie stać mnie na nowy profesjonalny karabinek matchowy za pięciocyfrową kwotę. Za biedny jestem.
b) Nie lubię broni używanej, więc nie biorę takiej pod uwagę. Nie chcę zatem FWB300s/600/601/602/603 ani podobnych - próbowałem, nie polubiłem, to nie dla mnie.
c) Chcę nową wiatrówkę z klasycznie łamaną lufą, bo podoba mi się taka konstrukcja.
d) Przyrządy celownicze: Diopter plus kołowa muszka tunelowa. Celowanie przez diopter sprawia mi przyjemność.
e) Chodzi o strzelanie wyłącznie amatorskie, bez klasy i ambicji sportowych. Może nawet do tarczy rekreacyjno-turystycznej jakie sprzedają sklepy z militariami a nie do regulaminowej tarczy Kpn (tej maleńkiej).

W związku z powyższym, mam parę pomysłów, które chciałbym poddać krytyce, bo być może są nieuzasadnione, albo zwyczajnie głupie.

1. Diopter na szynę 11 mm już mam, nówka sztuka Weihrauch z Incorsy, bez luzów, z kołkiem stopującym, więc wiatrówka nie musi go mieć fabrycznie.
2. Wiatrówka marki Weihrauch. Rozważam HW95 Luxus lub HW50S. Czy te karabinki różnią się czymś poza wymiarami, kształtem osady i ceną? Czy mechanizm wewnątrz jest taki sam, czy są jakieś różnice uzasadniające wyższą cenę HW95? Bo chyba nie wynika ona z kilku dodatkowych centymetrów stali i drewna? Jestem otwarty na propozycje innych wiatrówek, po prostu miałem już kiedyś dwa Weihrauchy i byłem w miarę zadowolony (choć ładowanie śrutu do HW77 było nieco straszne).
3. Sprężyna w limicie niemieckim 7,5 Dżula. Widziałem, że w sklepie AK Hobby można sobie zamówić wiatrówkę w takiej wersji. Do strzelania tarczowego nie potrzebuję więcej energii, a żądzę mocy zaspokaja mi broń palna.
4. Czytam na forach, że w Polsce jest kilku dobrych fachowców robiących tuning wiatrówek. Czy moglibyście mi wytłumaczyć, co oznaczają takie pojęcia jak osłona anty-smarowa PET, kapelusz, prowadnica poliamidowa i tym podobne magiczne terminy, których pełno jest w opisach takiego tuningu? Co daje podzielenie sprężyny na dwie połówki? Wszystko to brzmi bardzo obiecująco, ale czy warto - w kontekście moich potrzeb - dać za taką usługę w sumie kilkaset złotych (bo tyle wychodzi z np. cennika Airgun Service)?

Nie spieszy się, nie muszę mieć tej wiatrówki na pojutrze. Potrzebuję ją dopiero na zimę, zatem chętnie poznam Wasze opinie zanim zacznę wydawać pieniądze.
Ostatnio zmieniony 2018-09-21, 23:25 przez mikobartnicki, łącznie zmieniany 4 razy.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
Awatar użytkownika
Januszpelle
Posty: 157
Rejestracja: 2012-09-13, 20:39
Lokalizacja: Zalesie

Post autor: Januszpelle »

Jeśli swój tekst pisałeś ok 15 minut, to na odpowiedzi na twoje pytania należałoby poświęcić ze dwie godziny.
Lepiej podjedź do Kolegów z Wrocławia i dowiesz się o wszystkim od nich.
Udowodnisz tym samym, że ci zależy na takiej wiedzy.
Np. tu: https://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php? ... 02#p225202
AA FTP 900 + Big Nikko i pistolet Steyr LP-10 + Simmons 4x32
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

mikobartnicki pisze:Strzelanie wyłącznie na zamkniętej strzelnicy 10m,
mikobartnicki pisze:a) Nie stać mnie na nowy profesjonalny karabinek matchowy za pięciocyfrową kwotę. Za biedny jestem.
mikobartnicki pisze:e) Chodzi o strzelanie wyłącznie amatorskie, bez klasy i ambicji sportowych.
Bajkał MP-61 z zestawem biathlonowym :mrgreen:
Obrazek
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Bajkał stoi w sprzeczności z warunkiem c), także raczej odpada... Albo i nie! Też brałem go pod uwagę, zwłaszcza, że jest tani jak barszcz.

Tylko obawiam się w jego przypadku jakości wykonania "made in ZSRR". Mam już pistolet Bajkał Iż-46M. Strzela się z niego świetnie i nie zamieniłbym go na żaden inny, ale jak patrzę na jego szpary, niedokładność wykończenia i ogólny fajans, to widać od razu, że powstał w kraju, w którym piersi kobiet karmiących produkują nie mleko, a wódkę.

Może jednak powinienem pozostać wierny wschodniej marce? Karabinek nie jest drogi, nawet jak nie podpasuje, to strata niewielka. W tym Bajkale trzeba by kupić muszkę w kółkiem, ale gdzieś taką widziałem za grosze. Trzeba by też nawiercić otwór pod kołek stopujący dioptera, ale i to jest do zrobienia. Takoż samo dociążenie, plastikowa osada zapewne jest pusta w środku. Chwyt pistoletowy to tylko plus w strzelaniu na stojąco. Pomyślę o nim, pomysł jest ciekawy!

Dziękuję za Twoją odpowiedź, dała mi do myślenia!

PS
Na zdjęciu jest Bajkał ze standardową muszką, ze słupkiem. Ma za to zamontowany diopter identyczny jak mój (bądź jego chińską kopię).
Ostatnio zmieniony 2018-09-21, 21:20 przez mikobartnicki, łącznie zmieniany 1 raz.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

MP61 po bardzo delikatnych poprawkach jest bardzo dobry , jakbyś poczytał forum to koledzy tutejsi strzelają z niego na 50 m .
Ponadto jest nawet sprężyna gazowa co poprawia kulturę pracy .
Zestaw z fotki nie wiem czy pełen ale widziałem z diopterem i przeziernikiem.
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Oryginalny diopter do Bajkała wygląda wyjątkowo tandetnie, nawet jak na ruskie standardy. Robi wrażenie jakby się miał za chwilę rozlecieć na kawałki. Ale to nic nie szkodzi, bo i tak montowałbym ten diopter niby-Weihrauch, który już mam.

Tylko jak już, to wybrałbym wersję Iź-60, bez magazynka, jednostrzałową. Ten magazynek jest tam potrzebny jak rybie ręcznik.
Ostatnio zmieniony 2018-09-21, 21:31 przez mikobartnicki, łącznie zmieniany 1 raz.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

Napisz do kolegi pala30 on miał taki komplet strzelał z 10 m same "10" .
W sklepie internetowym jest do kupienia diopter i muszka w komplecie do niego , kolega Eres ma na stanie .
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Karabin tarczowy bez klasy i ambicji sportowych

Post autor: Ślubek »

mikobartnicki pisze:a) Nie stać mnie na nowy profesjonalny karabinek matchowy za pięciocyfrową kwotę. Za biedny jestem.
b) Nie lubię broni używanej, więc nie biorę takiej pod uwagę. Nie chcę zatem FWB300s/600/601/602/603 ani podobnych - próbowałem, nie polubiłem, to nie dla mnie.
c) Chcę nową wiatrówkę z klasycznie łamaną lufą, bo podoba mi się taka konstrukcja.
d) Przyrządy celownicze: Diopter plus kołową muszka tunelowa. Celowanie przez diopter sprawia mi przyjemność.
e) Chodzi o strzelanie wyłącznie amatorskie, bez klasy i ambicji sportowych. Może nawet do tarczy rekreacyjno-turystycznej jakie sprzedają sklepy z militariami a nie do regulaminowej tarczy Kpn (tej maleńkiej).
Przerabiałem to na własnej skórze. :^/

Piszesz, że masz diopter. Fajnie. Tylko nie wiem, czy bierzesz pod uwagę, że muszkę do tego dioptera trzeba będzie też do czegoś przypiąć. O ile szyna na lunetę zazwyczaj nadaje się na diopter (powinna mieć poprzeczne wycięcia na kołek stopujący), o tyle zakończenie lufy w wiatrówce "niewyczynowej" rzadko miewa szynę pod muszkę tunelową. Problem w tym, że taką końcówkę trzeba robić na wymiar lufy, biorąc pod uwagę, że po założeniu na szynę muszka musi być na poziomie otworu przeziernika.

Jak już wspomniałem, przerabiałem to próbując zamocować zamknięte przyrządy celownicze na Crosmanie 1760 (CO2). Skończyło się na przeróbce dioptera, bo brakowało mu zakresu regulacji. I nie, szyny podwyższające nie wchodziły w rachubę, gdyż po ich montażu brakowało regulacji w drugą stronę.

Podejrzewam, że tak sformułowane założenia będzie Ci bardzo trudno spełnić. Z łamanych sprężyn, moim zdaniem, najlepszy byłby stary Walther LGV, bo to sprzęt olimpijski. Tylko że stary. :^)

PS. FWB 60x bym na Twoim miejscu tak łatwo nie odrzucał, Renata Mauer w Atlancie wystrzelała złoto olimpijskie z FWB 601.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Dzięki za kolejną pożyteczną odpowiedź.

Obie wiatrówki, które wymieniłem, tj. HW95 Luxus i HW50S, w fabrycznym standardzie mają muszki tunelowe z wymiennymi insertami. Pasują wysokością do dioptera, który mam. Wiem. bo wypróbowałem taki zestaw na HW80 z taką samą muszką tunelową, którego - nie tak znowu dawno - miałem. Tylko tam miałem ten diopter w wersji niby-Weihrauch, ale "made in China", bez kołka stopującego, więc zjeżdżał z szyny przy strzelaniu na skutek wibracji, co mnie zniechęciło i sprzedałem całość.

Bardziej zastanawiam się, czym się różni HW50S od HW95 z punktu widzenia mechanizmu wewnątrz. Coś chyba uzasadnia taką różnicę w cenie?

No i ten Bajkał zapewne nie da mi spać dzisiaj.

PS
Co do FWB602 - miałem, kupiłem sobie używany, mój klub pomógł mi w sprowadzeniu go z Niemiec i w przeglądzie technicznym. Działał świetnie, super karabin. Ale nie polubiłem go, więc poszedł na sprzedaż. Nie wszystko da się zaplanować i zrobić racjonalnie. Nie jestem komputerem, kieruję się emocjami a nie algorytmami. Skoro chcę nowy a nie używany, to co poradzę? Musi być nowy, nawet jeśli to nie do końca logiczne.
Ostatnio zmieniony 2019-01-15, 00:07 przez mikobartnicki, łącznie zmieniany 1 raz.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

pawel992
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-19, 22:02

Post autor: pawel992 »

HW95s ma większą komorę sprężania od HW50s. Ale skoro chcesz sprężynę 7,5J to oba karabinki bez wysiłku będą pracować przy tej energii.

Co do wersji luxus, to krążą opinię, że baka jest za wysoka do otwartych, a za niska do optyki. Być może pod diopter będzie w sam raz.

Miałem HW95s 17J, teraz mam HW 50 15J. 50-ka jest przyjemniejsza w obsłudze, łatwiej się "łamie" i ma fajniejszy cykl strzału.

Miałem też HW35s i ten model polecam najbardziej do strzelania o którym piszesz. Ma fajną blokadę zatrzasku lufy, większą wagę i dłuższą lufę (dłuższa linia celowania).

Tuning z oferty sklepu za 190zł zdecydowanie warto kupić. Czy to z ak czy od eresa.
Aczkolwiek w HW35 miałem właśnie sprężynę 7,5J z podstawowym przeglądem i tylko smarowaniem ze sklepu ak i wszystko super pracowało ;)
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

pawel992 pisze:Ma fajną blokadę zatrzasku lufy, większą wagę i dłuższą lufę (dłuższa linia celowania).
Na czym ta "fajność" blokady HW35 polega? Czy blokady w pozostałych modelach Weihraucha są mniej fajne? Faktem jest, że wedle tabelek na stronie Weihraucha, to HW35 ma z punktu widzenia strzelania tarczowego najkorzystniejszy stosunek mocy do masy.

Co do wnętrzności HW50S i HW95 to wygląda na to, że mechanizmy są identyczne. Detale, którymi się różnią to raptem inny kształt dźwigni napinającej lub jakieś podkładki pod osadą. To raczej nieistotne szczegóły nie mające wpływu na działanie. Czyli różnica w cenie to marketing. Ale i tak skłaniałbym się ku HW95.

Ale tak ogólnie to strona Weihraucha jest dość uboga w konkretne informacje. Każdy z modeli opisują albo jako nowoczesny i najlepszy, albo klasyczny i sprawdzony, a więc też najlepszy.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
pawel992
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-19, 22:02

Post autor: pawel992 »

HW35s ma dźwignię przy kostce lufy, która po przesunięciu w przód otwiera zatrzask i lufa lekko opada w dół. Nie musimy uderzać lufy by zatrzask puścił, a uwierz przynajmniej w mojej 95 zatrzask trzymał mocno ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Us4pQtrLHo8
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Dzięki za wyjaśnienie. Coś w tym jest, pamiętam mojego HW80, przełamanie blokady wymagało sporo siły.

Znalazłem jeszcze jedną "strzelbę" do rozważenia: HW90, droga, ale wciąż w moim zasięgu finansowym. Ciekawa rzecz, ma sprężynę gazową. Instrukcja podaje, że można upuścić z niej powietrze w celu zmniejszenia mocy. Może to jest dobry pomysł? Taka sprężyna gazowa nie czyni takich wibracji co sprężyna tradycyjna.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Mikołaj, kup Bajkała. Chętnie odkupię go od Ciebie, jak już przestanie Ci odpowiadać.
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.