Tex 086

Sprzęt sprzed 1985 roku

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze, krzysztof

Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Tex 086

Post autor: bonzoo »

Niedawno, przed urlopem, wpadł mi w ręce stary pistolecik. Wymęczony z wytartą oksydą strzelał jakoś tak bez polotu. Kilkanaście strzałów do puszki na jakieś 15m trafiłem może z 3 razy. Kiepsko. No ale obiecałem koledze, właścicielowi pistolecika, że zrobię mu przegląd. Rozebrałem go aby zdiagnozować co w nim nie gra.

Obrazek

Okazało się, że problemem jest uszczelka tłoka w właściwie jej brak. Jakieś smętne resztki walały się w cylindrze. Dodatkowo podczas strzelania zauważyłem, że system się przesuwa podczas strzału. Jak widać na zdjęciu ma tłok ma już nowa uszczelkę. Nie zrobiłem zdjęć od razu po rozbiórce. Zamówiłem uszczelkę i pojechałem na urlop. :P

Po powrocie w skrzynce czekała już nowa uszczelka. Chcąc nie chcąc zabrałem się za składanie staruszka. Kolega chyba lubi smarować :P bo wnętrze rękojeści pełne było jakiegoś smaru

Obrazek

Nowa uszczelka pasuje idealnie.

Obrazek

Sprężyna i prowadnica nadają się jeszcze do użytku

Obrazek

Zaskoczyła mnie duża średnica kanału dolotowego

Obrazek

Osobiście bym sprawdził czy zmniejszenie średnicy dało by jakiś efekt, ale niestety nie miałem zgody na modyfikacje.
Bardzo dobre wrażenie robi język spustowy

Obrazek

dobrze wykonany i dobrze wyprofilowany. Po złożeniu od razu na chrono.

Obrazek

Wynik przyzwoity. Zgodny z danymi producenta. Kilka serii 10 strzałowych na 6m i pełne zaskoczenie. Całkiem celna bestia. Śrut H&N Econ. 0,53g

Obrazek

Jak widać całkiem niezłe skupienie. Gdyby podregulować szczerbinkę było by miodnie.

Napis na systemie TEX 086 i dumne "made in czechoslovakia" :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Postrzelałem sobie do do puszki na 15m. Każdy strzał trafiał. Nic się nie przesuwa nic nie zgrzyta. Jedynym minusem jest spust. Twardy jak diabli. Być może da się go podregulować, ale nie chciałem nic zmieniać. Reasumując faje strzeladło. Tarczowiec z niego żaden, ale do strzelania do puszek nadaje się świetnie

Obrazek

Zauważyłem, że w korek systemu powinien być wkręcony śrubokręcik służący do regulacji przyrządów. Niestety ten egzemplarz go nie ma. Można też zamocować kolbę i zrobić z niego subkarabinek

Obrazek


Jeżeli ktoś upoluje go za niewielkie pieniądze to warto się skusić o go kupić.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Miło, że następne starocie zostało opisane.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

bonzoo, Witam, nabyłem niedawno TEX mod. 3. Widziałem, że rozkręcał Pan TEX 086. Mam problem z odkręceniem śruby zatykającej cylinder (tej z tyłu, z małym śrubokrętem w środku) - nie widzę, żeby był tam jakiś bolec, nie chce się to odkręcić kluczem hydraulicznym, próbowałem nawet monetą (w miejscu tej 6-ramiennej gwiazdki) !! Proszę o pomoc :)
Paweł
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

bonzoo, Witam, nabyłem niedawno TEX mod. 3. Widziałem, że rozkręcał Pan TEX 086. Mam problem z odkręceniem śruby zatykającej cylinder (tej z tyłu, z małym śrubokrętem w środku) - nie widzę, żeby był tam jakiś bolec, nie chce się to odkręcić kluczem hydraulicznym, próbowałem nawet monetą (w miejscu tej 6-ramiennej gwiazdki) !! Proszę o pomoc :)
Paweł