Długość lufy: HW 77 K czy nie-K?

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Długość lufy: HW 77 K czy nie-K?

Post autor: mikobartnicki »

Cześć,
planuję kupić karabin pneumatyczny Weihrauch HW 77. Czy lepiej wybrać wersję regularną, czy wersję "K" czyli z lufą krótszą o 10 centymetrów? Jedyne strzelanie jakie mnie interesuje to amatorskie strzelanie do tarczy.

Jakie są przewagi wiatrówki z krótszą lufą? Zakładam, że jakieś realne zalety są, skoro producent przygotował dwie wersje różniące się tylko długościa lufy. W Internecie znajduję różne, nierzadko sprzeczne teorie.

Miałem już HW 77 ze standardową lufą, sprzedałem, żałuję - oto tło całej historii.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

mikobartnicki pisze:Miałem już HW 77 ze standardową lufą, sprzedałem, żałuję
... to skończ żale i kup kolejną . Do tarczowania lepsza długa . Dłuższa linia celowania i lepiej wisi w ramionach .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Hiszpan63 pisze:Do tarczowania lepsza długa .
To do czego lepsza krótka? Bo przecież nie do strzelania na dalsze dystanse, bo skrócenie lufy zmniejsza energię i duży opad zaczyna się wcześniej. Tu na tym Forum czytałem, ze skrócenie lufy zmniejsza wpływ odrzutu w sprężynówce , bo w przeciwieństwie do broni palnej podrzut zaczyna się kiedy pocisk wiatrówki znajduje się jeszcze w lufie.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:To do czego lepsza krótka?
... do krótszego pokrowca i łatwiej wsadzić do byle bagażnika :P pomijam kwestie energetyczne , bo czy to będzie 15 czy 7 J to do tarczowania nie ma znaczenia . Tzn ma . Wolałbym 7J z długą lufą .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Filo pisze:Tu na tym Forum czytałem, ze skrócenie lufy zmniejsza wpływ odrzutu w sprężynówce , bo w przeciwieństwie do broni palnej podrzut zaczyna się kiedy pocisk wiatrówki znajduje się jeszcze w lufie.
Ja tam zwyczajny kowal z maturo jestem, ale wydaje mi się, że krótsza lufa wymaga również modyfikacji sprężyny w wiatrówkach sprężynowych. Tak na logikę rzecz biorąc, to skoro strzelanie na pusto z takich wiatrówek nie jest zbyt zdrowe dla tłoka, to zbyt wczesne opuszczenie lufy przez śrut powoduje zbyt wczesny spadek ciśnienia w układzie i tłok nieobciążony przyspiesza, co powoduje częściowy efekt strzału na sucho.

Ale może nie mam racji?
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Filo pisze:
Hiszpan63 pisze:Do tarczowania lepsza długa .
To do czego lepsza krótka?
Oprócz łatwiejszego pakowania do bagażnika - do celniejszego strzelania. :^)

Po pierwsze - niższa energia początkowa śrutu (krótsza lufa) to słabszy odrzut/podrzut. Po drugie - krótsza lufa to śrut szybciej opuszczający lufę i mniejszy wpływ jej ruchu bocznego.

Linię celowania można przedłużyć, np. Walthery LG 200-300 mają lufę długości 420 mm a linię celowania nawet do 820 mm. Mój FWB ma lufę 425 mm a linię celowania 700 mm itd.

W FWB 700 (zdjęcie nie moje) wylot przedłużenia lufy wygląda tak:
Obrazek

Raz próbowałem wypchnąć śrut wkładając od przodu "żyłkę bezpieczeństwa". Nic z tego. Nie ma możliwości trafienia żyłką w lufę :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

W moim FWB C60 wygląda to podobnie jak u Rafała, lufa jest głęboko w płaszczu długość lufy i linii taka sama. Tyle że C60 jest "SYFONEM" :mrgreen: czyli napędzany jest CO2.
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, rzuciły odrobinę światła. Pójdę za ciosem i zapytam dalej: czy warto dopłacić za osadę z laminatu drewnianego? Taka laminatowa wersja HW 77 jest o jakieś 200 złotych droższa i o tyle samo gramów cięższa. Cięższa broń to mniejszy odczuwalny odrzut, przynajmniej teoretycznie. Warto wydać więcej pieniędzy, czy raczej na wyniki na tarczy nie wpłynie to zauważalnie?
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Stanęło na osadzie laminatowej. Ale nie w HW 77! Dosyć mam dylematów sprężynowo-odrzutowych! Skorzystałem z pomocy trenera z mojego klubu i kupiłem... FWB 602 :-D.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?