SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Technika strzelania » Match » Postawa stojąca
Postawa stojąca
Autor Wiadomość
luke_ 

Wysłany: 2017-10-29, 19:33   Postawa stojąca

Cześć!

Zacząłem sobie ćwiczyć do ligi. Mam w firmie „tor” 10m, w Decathlonie kupiłem odpowiednie tarczki i sobie ćwiczę.

Z dawnych lat pamiętam, że najłatwiej mi było opierać łokieć na biodrze i podpierać kolbę palcami.
Teraz widzę, że stabilniejszy chwyt mam jeśli kolbę trzymam dłonią - byćmoże wynika to z tego że strzelam również z łuku.
Filmik do postawy przy strzelaniu z łuku:

https://vimeo.com/238287782

I byćmoże stąd wygodniej jest mi trzymać karabinek bardziej wyciągniętą ręką.

Ale trafiam lekko w prawo i powyżej celu, w stosunku do pozycji podpartej.
Na co zwrócić uwagę jeszcze?

W załączniku tarczki wystrzelone trenując - nad czym popracować jeszcze?
Ostatnio zmieniony przez luke_ 2017-11-05, 08:36, w całości zmieniany 1 raz  

Rlyeh 

Wysłany: 2017-11-04, 19:53   

Ozdjęciuj się.
Raczej nie ma co porównywać postaw. Dajmy na to, zmienię cośtam w bace i zaczyna mi się skupienie robić gdzieś pod dziesiątką - ale póki jest stabilnie, to wkręcam to gdzie trzeba.
W postawie chodzi tylko o to, żeby była jak najbardziej stabilna i najwygodniejsza (co i tak jest zawsze kompromisem). Idąc tym tokiem rozumowania, zależy do czego postawa ma być. Jak do strzelenia serii po 10 - 20 strzałów, to może być inna i mniej wygodna, niż do >40 strzałów.
Stąd trudno coś przez internet doradzić bez kompletu danych.

Ślubek 
Rafał

Wysłany: 2017-11-05, 07:23   Re: Pozycja stojąca

luke_ napisał/a:
Na co zwrócić uwagę jeszcze?

1. Na ubiór. Mi kurtka strzelecka i spodnie "dodały" ponad 20 punktów.
2. Na rozluźnienie mięśni. Karabin ma leżeć na Tobie wycelowany w tarczę. Im mniej mięśni będzie napiętych, tym lepiej. Jeśli np. wygodne przytulenie do baki wymaga pochylenia karabinu- pochyl go. Zmianę punktu trafienia przeklikasz diopterem.

luke_ 

Wysłany: 2017-11-05, 08:42   

Chyba powoli jestem w domu, bo jest stabilniej i luźniej.
Widać to powoli na tarczy, chociaż czasem coś jeszcze mocno zejdzie.

A tak z ciekawości, czym charakteryzuje się kurtka czy spodnie strzeleckie? Jakieś wszywki, usztywnienia?

Ślubek 
Rafał

Wysłany: 2017-11-05, 09:54   

luke_ napisał/a:
A tak z ciekawości, czym charakteryzuje się kurtka czy spodnie strzeleckie? Jakieś wszywki, usztywnienia?

To specjalnie szyte, usztywnione ubiory, zobacz.

Przydaje się również rękawica (na rękę podpierającą karabin) i buty (konieczne do postawy klęczącej).

Rlyeh 

Wysłany: 2017-11-05, 12:32   

Jest jeszcze jeden, dość ciekawy patent na celne strzelanie bez ubioru. Najszybciej przynosi efekty przy strzelaniu z lunetą, z diopterem dopiero po zrozumieniu, jak nim celować. Jeśli mianowicie trzymamy karabinek i nami miota w te i we wte, to zamiast nieporadnie i bezsensownie z tym walczyć (szczególnie na początku), to trzeba to wykorzystać. Mianowicie starać się panować nad ruchami lufy, kierować nią i zrobić to wszystko bardziej przewidywalnym. Przede wszystkim technicznie ograniczyć zakres ruchów karabinka (czyt. postawa). Jak już mamy dyndać, to lepiej lewa - prawa i może nieznacznie góra dół, niż pełen zakres ruchów. Tu każdy kombinuje inaczej. Mi pasowała np. postawa do strzelania ruchomej tarczy, a innym z kolei wręcz odwrotnie, karabin wysoko i łokieć musowo jakoś oprzeć o biodro/żebra/cokolwiek, byle oprzeć.
Stąd osobiście dziwię się niektórym tarczom ligowym, bo tej techniki nie da się nie nauczyć albo osobiście wymyślić nawet przypadkiem, podczas codziennego strzelania.
Podstawą jest takie położenie gęby na bace, aby położenie osi oko - okular/diopter (a jeszcze lepiej oko-okular-obiektyw oko-diopter-mucha) było niezmienne i stałe - bo to błędy tutaj powodują najwięcej fatalnych strzałów. Bo się nakładają z błędami tarcza - muszka.

--
edit
To jeszcze wrzucę mój domowy pakiet treningowy - mało co widać ale generalnie widzę to samo. Drzwi pokoju w odległości 3 - 4 m, jaskrawopomarańczowa naklejka "cena", tyle. Rozmiar insertu mam taki, że po zgraniu przyrządów naklejka "nie wystaje" spod insertu, i tego się trzymam jak stoję.

donkihot 
WALTHER CG90

Wysłany: 2017-12-06, 13:27   

Tu jest mnóstwo wiedzy:
https://www.strzelambolub...eumatyczny.html
A gdy zapytałem Autora o "pływanie po tarczy" dostałem odp. że to najprawdopodobniej z winy napiętych mięśni. Postawa ma być taka że wszystkie mięśnie na maxa rozluźnione (na tyle żeby tylko się nie przewrócić) i to była najlepsza podpowiedź jaką dostałem.

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Technika strzelania » Match » Postawa stojąca