Nabijanie butli CO2

Można wpisywać tu rady które przydadzą sie nowym posiadaczom wiatrówek. Rady związane z użytkowaniem wiatrówki jak również z bezpieczeństwem podczas strzelania.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Nabijanie butli CO2

Post autor: hyena »

Mam do was prośbę po prostu nie wiem jak mam nabijać taką butlę.

Obrazek
Ja to robię tak: Podłanczam do dużej butli 8Kg, powolutku odkręcam zawór. Czekam chwilę, oczywiście butla duża jest w pozycji poziomej,mała jest poniżej zaworu w pozycji pionowej. Ale zawór odkręcam nie wiele ze strachu że mi tą małą butlę wyrwie. No i co się dzieje ta butla mała się nie nabija tak jak trzeba. Bo podłączeniu do pistola i odczekaniu około 2 minut, odkręcam butlę no i jest problem, bo powinno starczyć na około 80 strzałów a starcza na 30-40. Pytam was jak tą małą butlę powinno się prawidłowo nabijać może trzeba zawór odkręcić na maxa i będzie dobrze, bo normalnie mnie to wkurza bardzo. Jak było nabite fabrycznie to starczało na mniej więcej 80 strzłów.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Nie wiem jak jest z CO2, ale może podobnie, jak z propanem. Przelewało się propan z dużej butli do małej w ten sposób, że duża butla była wyżej niż mała. Zawory odkręcało się na maksa. Tylko najpierw należało odpowietrzyć małą butlę przed podłączeniem do dużej.
A bać się nie ma czego Bo skroplony propan, czy CO2 ma stałe ciśnienie.
AndrzejK
Posty: 36
Rejestracja: 2007-12-08, 13:04
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: AndrzejK »

Inna sprawa, że dobrze jest mocno schłodzić małą butlę np. w chłodziarce - jakby więcej "wchodzi".

I rację ma Maruda co do położenia butli gdyż Co2 z tego co rozumiem sie napełnia (nalewa) a nie nabija :|

Pozdrawiam Andrzej Kliszewski
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Tak tylko ile czasu coś takiego powinno zajmować . Bo do butli nie można zaglądnąć.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Inna sprawa, że dobrze jest mocno schłodzić małą butlę np. w chłodziarce - jakby więcej "wchodzi".
Ok, tylko przejdziesz do cieplejszego pomieszczenia, i ciśnienie wzrasta. W teorii może to być problem.
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

temperatura w górę i ciśnienie tez zgodnie z równaniem Clapeyrona dla gazu :) a wtedy może być bam ( chociaż w praktyce różnica ciśnień będzie za mała dla CO2 i niewielkiej różnicy temperatur)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Jesli butla jest prawie pełna, to gazu objętościowo jest niewiele, bo tyle tylko ile jest wolnej przestrzeni nad cieczą. A więc wniesienie butli do ciepłego pomieszczenia, nie spowoduje bum. Zresztą prawie pusta butla też nie wybuchnie, bo jest za małe ciśnienie.
Żeby sprawdzić czy butla jest nabita, trzeba ją zważyć. Można użyć wagi sprężynowej (najporęczniejsza).
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Pytałem was o czas Panowie, tak na oko ile to może trwać.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Nie patrz na czas, tylko na wagę. Jak nie odpowietrzysz butli, to możesz cały dzionek trzymać i nic nie pomoże. Żeby butlę odpowietrzyć, należy ją postawić zaworem do góry i odkręcić zawór na maksa.
Teoria. W tak ustawionej butli jest następujący rozkład składników: na samym dole jest ciekły CO2, wyżej jest jego para nasycona, a na samej górze powietrze. Odręcamy zawór i para CO2 wypycha powietrze z butli. Kiedy u wylotu butli pojawi się dwutlenek węgla, zakręcamy zawór i podłączamy do dużej butli.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Oo to ważna sprawa, no to teraz wiem mniej więcej jak mam to zrobic. Wychodzi na to że zbiornik pistoletu też trzeba odpowietrzać. Czyli kilka strzałów oddać na sucho bez śrutu.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

No teraz to się nabiło, dziękuje wszystkim za cenne uwagi. A w szczególności seniorowi Marudzie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
kobraalien
Posty: 79
Rejestracja: 2017-10-04, 08:42
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: kobraalien »

Odświeżę... Może komuś nowemu się przyda :)
Zarówno kartusz 2 x12gram jak i kartusz 88gram nabijam tak samo.
Mam butlę bez tzw. syfonu czyli rurki idącej od zaworu do dna butli - taką butlę z syfonem używamy zaworem do góry. Butlę bez syfonu używamy zaworem do dołu.
Kartusz przed użyciem musi być mocno schłodzony, czyli ja na stałe mam w lodówce albo wkładam na chyba 30 min. do zamrażarki (-5'C).
Następnie odkręcam na około 2 sekundy zawór w butli (już zaworem w dół), następnie wkręcam kartusz i odkręcam zawór (tak z 1/2 obrotu) i czekam aż się napełni. Jak to stwierdzić? Ja przykładam ucho do butli i słucham czy jeszcze się głośno tankuje. Jak ucichnie syczenie to jeszcze chwila i zakręcam, odkręcam kartusz i ważę. Zrobione :lol:
Kartusze od AM850 - jeśli to jakaś różnica dla kogoś.
Będę snajperem... to kwestia czasu.

Mój arsenał:
CP-1M
Hamerli AirMagnum 850
AirMaster PUNCHER
Artemi PR900W
- wszystko 4,5mm Diabolo